Yoast SEO Nedir? Ayarları Nasıl Yapılır? Yoast SEO Kurulumu

Yoast SEO Nedir?

WordPress temelli internet sitelerinde sıklıkla kullanılan Yoast SEO, internet sitenizi bir üst seviyeye taşımanıza yardımcı olacak önemli bir eklentidir. Bu eklenti hakkında bilgi edinmek için Yoast SEO rehberi olarak hazırlanmış bu yazıyı okumanızda fayda var.

Yoast SEO Nedir? Ne İşe Yarar?

Kod yazmayı bilmeden veya kod yazma işiyle uğraşmak istemeyen insanların tercih ettiği Yoast SEO internet sitenizin arama motorları için optimize edilmesine yardımcı olan bir WordPress eklentisidir. Joost De Valk tarafından kullanıma sunulan bu eklenti dünya çağında beş milyondan fazla kez yüklenmiş ve kullanılmıştır. Yoast SEO, internet sitenizde yer alan meta verilerini ve internet sitesi haritanızı yönetmekle görevlidir.

Bünyesinde her daldan internet sitesine yardımcı olabilecek özellikler bulundurmasıyla beraber internet sitenizde yer alan içeriklerin kalitesinin artmasına da katkıda bulunur. Eksiksiz bir SEO çözümü olarak nitelendirilebilecek Yoast SEO eklentisi, internet sitenizin bütün arama motorları ile olan optimizasyonunu tek başına yapabiliyor.

Yoast SEO’nun ücretsiz sürümü daha revaçta olsa da bu eklentinin Premium planı da bulunuyor. Premium planının içine dahil olan Yoast News SEO, Yoast Video SEO ve Yoast Local SEO sitenizin içeriğini farklı alanlarda optimize eder. Yoast News SEO bir internet sitesinin Google Haberler’de gözükmesine yardımcı olurken Yoast Local SEO internet sitenizin coğrafi olarak optimize edilmesini sağlar. Ayrıca Yoast SEO Premium, içeriğinde bulundurduğu birçok öğreti ve ek ayarlar ile Yoast SEO’dan çok daha kapsamlı, işe yarar özellikler içerir.

Neden Yoast SEO Kullanmalısınız?

Bir internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesine katkıda bulunan Yoast SEO, birçok sebepten ve içerisinde bulundurduğu özelliklerden dolayı internet sitesi sahipleri tarafından kullanılıyor.

Yoast SEO’nun kullanılmasının en önemli sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yoast SEO eklentisi, internet sitenizde bulunan WordPress sayfalarının ve yayınlarının içeriğine başlık eklemenizi ve açıklama etiketleri yazmanızı kolaylaştıran bir eklentidir.
 • Yoast SEO internet sitenizde herhangi bir SEO sorunu gözlemlendiğinde size bir rapor verir, bu raporla internet sitenizdeki hataları düzeltebilirsiniz.
 • Bir internet sitesindeki içeriğin herhangi bir sosyal medya platformunda paylaşılmasına yardımcı olan sosyal kartları hazırlamak biraz zorlayıcı olabilir. Yoast SEO ise WordPress sayfa düzenleme aracının içine sosyal kartlar yerleştiriyor ve bu sosyal kartları kullanmanıza yardımcı oluyor.
 • İçerik optimizasyonu da sağlayan Yoast SEO hem okunabilirlik hem de odak anahtar sözcük seçeneklerine sahiptir. Okunabilirlik özelliği ile Yoast SEO yazınızı okuyarak yazınızı nasıl geliştirebileceğiniz konusunda size birkaç ipucu verir. Odak anahtar sözcük ise Yoast’a bir anahtar sözcük vermenize yarıyor, Yoast SEO bütün içeriğinizi o yazıya göre optimize etmenizi sağlıyor.
 • Google Search Console hesabınızı onaylamak adına Yoast SEO’nun webmaster araçları özelliğini kullanabilirsiniz.
 • Yoast SEO eklentisinde yer alan ileri düzey özellikler de bulunur. İnternet sitenizde yer alan sayfalara ve içeriklere noindex etiketini ekleyebilir, canonical etiketler oluşturabilirsiniz. Ayrıca Yoast SEO eklentisi robots.txt ayarlarınızı değiştirmenize de imkân tanır.
 • Yoast SEO eklentisi ile site haritaları oluşturabilirsiniz. WordPress eklentiler mağazasında XML site haritası oluşturmanıza yardımcı olabilecek sayısız eklenti olsa da Yoast işini iyi yaptığından fazladan bir eklenti kullanmanız gerekmez.
 • Yoast SEO eklentisinin bir diğer önemli özelliği de WordPress sitenizde yer alan kategori sayfalarını, etiketlerini düzenlemenizi sağlar.
 • Yoast SEO internet sitenizin RSS özet akışını da ayarlayabiliyor.

Yukarıda listelenmiş olan özellikler sebebiyle Yoast SEO şu anda beş milyondan fazla WordPress internet sitesi tarafından kullanılıyor.

Yoast SEO Kurulumu

Oldukça popüler ve popüler olduğu kadar da işlevsel olan Yoast SEO kurulumu açısından kolay bir eklentidir.

Yoast SEO eklentisini WordPress internet sitenize eklemek için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • WordPress internet sitenizin kontrol paneline giriş yaparak Eklentiler bölümüne tıklamalısınız.
 • Eklentiler bölümünde bulunan “Yeni Ekle” butonuna basmalısınız.
 • Sayfanın üst kısmında göreceğiniz arama butonuna “Yoast SEO” sorgusunu yazın.
 • Yoast eklentisinin WordPress sitenize kurulumunu başlatabilmek için ilk sırada çıkan eklentideki “Install Now” düğmesine tıklamalısınız, eğer WordPress kontrol paneliniz Türkçe ise bu size Yükle olarak gözükebilir.
 • Eklentinin yükleme işlemi tamamlandıktan sonra eklentiyi etkinleştirmeniz gerekiyor, bunu yapmak için ise Etkinleştir’e tıklamanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki adımları harfiyen takip ettiğiniz sürece Yoast SEO eklentisini WordPress tabanlı internet sitenize yüklemekte herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Yönetici panelinizin sol kenar çubuk menüsünde yer alan listede SEO için yeni bir liste belirecektir. Bu listeden Yoast SEO eklenti ayarlarını kendi isteğinize göre düzenleyebilir, Yoast eklentisinin yapmasını istediğiniz işlevleri seçebilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Nasıl Olmalıdır?

İnternet sitenizin ön plana çıkmasına yardımcı olan Yoast SEO ayarları ve bu ayarların açıklamaları şu şekildedir:

 • SEO Analysis veya Keyword Analysis olarak geçen Yoast SEO ayarı mutlaka açık olmalıdır, bu ayar ile belirlediğiniz anahtar kelimenin ne kadar etkileşim aldığını görebilirsiniz.
 • Readability Analysis ayarı ise internet sitenizde yayınlayacağınız içeriğin okunabilirlik analizini yaparak size önerilerde bulunuyor, bu sebepten ötürü bu ayar açık olmalıdır.
 • Yoast SEO’nun en yeni özelliklerinden biri olan Cornerstone Content, internet sitenizde yer alan uzun ve kaliteli içeriklerin öne çıkmasına yardımcı olur. Cornerstone Content özelliğini ayarlardan kullanıma açtıktan sonra en kaliteli olduğunu düşündüğünüz içerikleri seçmeniz gerekiyor. Bu içerikler internet sitenizde ve arama motorlarında yapılan sorgularda daha ön planda olacaktır.
 • Yoast SEO’da yer alan bir diğer önemli ayar da internet sitenizin indekslenip indekslenmediğini günlük olarak kontrol eden Ryte Integration ayarıdır. Eğer her gün sitenizin indekslenme ayarlarını kontrol etmekle uğraşmak istemiyorsanız yapmanız gereken tek şey bu ayarı ayarlar sekmesinden etkinleştirmektir.

E-ticarete dayalı olan internet sitenizi geliştirmek ve e-ticaret hakkında daha fazla bilgi için “Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır?” yazısını okumayı da unutmayın.