Opencart SEO

Anasayfa Opencart SEO

Opencart SEO

Günümüzde eticaret sitelerinin büyük bir bölümü Opencart alt yapısına sahip olarak hazırlanırlar. Ancak bu yapıya sahip olan sitelerin kalıcı olmaları, kullanıcılarına ulaşmaları, iyi sıralama elde etmeleri ve satış oranlarını artırmaları için SEO uyumlu olmaları gerekir. Bunu sağlamak için günümüzde Opencart SEO hizmeti verilir. 

Opencart Nedir?

İnternetin insanlar arasında popüler hale gelmesi insanların işlerini dijital ortama taşımalarına ve eticaret yaparak kazanç elde etmelerine yol açmıştır. Opencart eticaret yapmak isteyen kişiler için geliştirilmiş olan bir eticaret platformudur. 2009 yılında piyasaya sürülmüş olan bu platform günümüzde pek çok eticaret sitesinin alt yapısını oluşturur. Bunda Opencart’ın sahip olduğu özelliklerin de etkisi vardır.

Eticaret yaparak müşterilerine dijital ortamdan ulaşmak isteyen kişilerin Opencart tercih etme sebepleri ve platformun sağladığı avantajlar şunlardır;

 • PHP yazılımı kullanılarak geliştirilmiş olan bu platform açık kaynak tabanlıdır.
 • Açık kaynak kodlu olarak hazırlanmış olmasından dolayı geliştirilebilme özelliğine sahiptir.
 • PHP dilinde hazırlanan Opencart MySQL veri tabanını kullanır.
 • Opencart hazır scriptler içeren bir yazılımdır. Bu sayede kod bilgisine sahip olmadan işlemlerin yapılması mümkün olur.
 • Platformda yer alan kontrol paneli sayesinde sitenin kolayca yönetilmesi mümkündür.
 • Opencart tema çeşitliliği bakımından zengindir. Bu sayede sektöre bağlı olarak eticaret sitesi temasının seçilmesi mümkün olur.
 • Raporlama ve analiz özelliklerine sahiptir. Böylelikle web sitesiyle ilgili verilerin grafik halinde görülmesine imkan tanır.
 • Platform birden çok dili, veri türünü ve para birimini destekler. Bu nedenle farklı ülkelerde eticaret yapmak isteyen kişiler tarafından kullanılabilir.
 • Mobil uyumludur ve bu sayede farklı cihazlardan siteye ulaşım imkanı verir.
 • Geri yükleme ve yedekleme imkanı sunması nedeniyle veri kaybı yaşanmasını engeller.
 • Opencart birden fazla eklenti ve modül paketine sahiptir. Bu sayede eticaretin kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlar.

Bu avantajlardan yararlanmak ve eticaret yaparak kazanç elde etmek için Opencart’ın kurulması gerekir. Bunun için Opencart resmi sitesinden indirme gerçekleştirilebilir. Ancak indirme öncesinde domain ve hosting sahibi olması gerektiği bilinmelidir.

Opencart SEO Nedir?

Opencart platformunu kullanan web sitelerin, arama motoru optimizasyonu ile daha gönür hale gelmek için yapmış olduğu çalışmalara Opencart SEO denilmektedir. Opencart SEO işleminin temel gayeleri; eticaret sitenizi arama motorlarınca ilk sıralamaya yerleştirebilmek, site verimliliğinizi arttırabilmek ve bunlara ek olarak arama sonuçlandırmalarını iyileştirme eğilimi göstermesidir. 

Opencart platformu kendi içerisinde çok sayıda modüle sahiptir. SEO modülü de Opencart üzerinde kullanılabilecek bir modüldür. Bu sayede sitenin SEO uyumlu olması kolay bir şekilde sağlanabilir. Bunun için modülün edinilmesi ve ayarlarını yapılması gerekir.

Opencart Sitenize Özel SEO Planı  

Opencart kullanılarak hazırlanan sitelerin, SEO ayarlarının yapılması, sitenin arama motoru sonuç sayfasındaki sıralamasının yükselmesini ve sitenin müşteri çekmesini kolaylaştırır. SEO ayarlarını yapmak için Opencart SEO modülünden yararlanılır. Bu modülün kullanılması için yönetici paneli üzerinden Sistem ve Genel Ayarlar’a ulaşılır. Bu işlemin ardından ise SEO URL Kullan bölümü kullanılarak SEO özelliğinin aktif hale gelmesi sağlanır.

Opencart SEO modülünün kullanılması arama motorunda ilk sırada bulunmanızı sağlamayabilir. Çünkü bu alt yapıyı kullanan pek çok kişi bu ayarı yaparak optimizasyon yapmaya çalışır. Ancak bu modül dışında site genelinde SEO’ya uyum çalışmaları yapanların öne geçmesi mümkün olur. Bu nedenle Opencart siteler için de genel SEO çalışmalarının yapılması gerekir.

Seorative tarafından Opencart sitenize özel SEO planı şu şekilde işler;

 • Eticaret yapısına uygun, anahtar kelime seçimleri yapılır.
 • Sitenin, teknik SEO açısından en iyi hale gelebilmesi için geliştirmeler yapılır.
 • Google sıralamalarının en önemli faktörlerinden birisi olan, site hızı için gerekli optimizasyonlar yapılarak, site hızı arttırılır.
 • Kategori, ürün açıklamaları ve blog içerikleri için kapsamlı içerik detayları hazırlanır.
 • Çok dilli siteler için gerekli optimizasyonlar yapılır.
 • Meta açıklamaları, header etiketleri ve kategori açıklamalarının özgün ve bilgi verici olması sağlanır.
 • Opencart sitenin mobil cihazlarla da uyumlu olması sağlanır.
 • Sektöre uygun ve SEO dostu site teması belirlenir.

Bu ve daha fazla özel işlemlerin yapılması sayesinde web sitenin SEO uyumlu olması sağlanır. Arama motorundaki sıralamanız yükseldiği için müşteri sayınızı, site trafiğinizi, geri dönüş oranını ve satış payınızı artırabilirsiniz. Bu sayede eticaretteki yerinizi sağlamlaştırarak güvenilir firmalar arasında yer alabilirsiniz;

Opencart Uzmanlarımızla SEO Başarınızı Artırın

Eticaret sitenizi Opencart üzerinde hazırladıysanız SEO uyumlu bir siteye sahip olursunuz. Ancak açık kaynak kodlu olan bu platformu kullanarak çalışan binlerce site ve firma vardır. Eticaretteki bu rekabete ayak uydurmak ve tercih edilir olmak için modül ayarları dışında SEO çalışmalarını yapmanız gerekir. 

Bu konuda Seorative firmamızın uzman ekibiyle sunduğu hizmeti alabilirsiniz. Ekibimiz açmış olduğunuz eticaret sitesinin eksiklerini tespit eder ve eksiklerin SEO göz önüne alınarak giderilmesini sağlar. Bu sayede arama motoru sonuçlarında istediğiniz sırada yer alabilir ve rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.