SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

Search Engine Optimization (SEO), bir web sitesinin arama motorlarının talep ettiği belirli kriterlere uygun hale getirilmesi ve böylece ilgili sorgularda SERP üzerinde daha görünür sayfalar elde edilmesi olarak adlandırılır.

Bunu sağlamak için web sitelerinde SEO çalışması yapmak gerekir. Seorative olarak sunmuş olduğumuz şeffaf, planlı ve sonuç odaklı SEO hizmetlerimizden sizlerde faydalanabilirsiniz.

SEO Çalışması Nedir?

SEO çalışması ile birlikte,  genel olarak web sitelerinin sıralamlarında yükselmesi ve marka bilinirliğinin artırılması hedeflenmektedir. Sıralamalarda olan yükselişler ziyaretçi ve organik trafik artışı sağlamasından kaynaklı, web sitenin ürün ve hizmet satışlarının artmasına yol açmaktadır. Trafik artışları da beraberinde gelirlerin yükselmesine neden olduğu için SEO çalışmalarına olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. 

SEO çalışması bir kere yapılan bir işlem değildir. Güncel SEO kriterlerine ve sitenin büyümesine bağlı olarak optimizasyon çalışmalarının sürekli hale getirilmesi gerekir. Böylelikle hem sitenin hem de içeriklerin güncel kalması sağlanır.

SEO Neden Gereklidir?

İnternet dünyasında var olmak isteyen ve bu amaçla web sitesi açan kişilerin kalıcı olmak için SEO çalışması yapması gerekir. Yapılan çalışmalar sayesinde ziyaretçi sayısında ve gelir artışı gibi birçok büyük avantajlar elde edilmektedir.

SEO’nun neden gerekli olduğuna dair verilebilecek genel cevaplar şunlardır;

 • Web sitesinin organik trafiğinde artış
 • Sitesinde geçirilen sürenin artması bu sayede ürün veya hizmet alma olasılığının artması
 • Kullanıcıların satın alma, yorum bırakma veya gönderi paylaşma gibi dönüşüm etkinliklerinde artış
 • İtibar ve prestij artışı
 • Hem doğrudan hedeflenen hem de dolaylı olarak hedeflenen kelime ve kelime öbeklerinde SERP’de daha görünür olma 

Yukarıdakiler ve çok daha fazlası için Seorative olarak sadece bir tık uzağınızdayız! Bize ulaşın ve sektörde ulaşmak istediğiniz noktayı baz alarak, rakiplerinizi inceleyerek markanızın dijitalleşme sürecinde neye ihtiyacı olduğunu size anlatalım. Görünürlüğünüzün ve prestijinizin adım adım artacağı bu yolda her adımda size destek olmaya hazırız!

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin sıralamalarda yükselmesi ve daha fazla ziyaretçilere ulaşması için SEO çalışmasının yapılması gereklidir. SEO çalışmaları genel olarak, site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları olarak iki ana gruba ayrılmaktadır.

Site İçi SEO Çalışması

On page SEO olarak da adlandırılan site içi SEO, web sitenin içeriğine uygulanan bir dizi geliştirmelerdir. Bu geliştirmeler genellikle, potansiyel kitlenizin sunduğunuz hizmetlere veya ürünlere erişmek için arama motororlarında arayabileceği belirli kelime öbekleri için yapılır.

Önemli sayfa içi SEO sıralama faktörlerinden bazıları şunlardır;

 • Anahtar kelime araştırması
 • URL optimizasyonu
 • Başlık (H) etiketleri
 • Title ve description yazımı
 • İç link akışı
 • Teknik SEO geliştirmeleri
 • Görsel alt etiketleri

Her bir başlığın altında birden fazla geliştirme ve detay bulunan site içi SEO çalışmaları, genel olarak yukarıdaki maddelerden ibarettir.

Site Dışı SEO Çalışması

Off page SEO olarak da adlandırılan site dışı SEO, web sitenizin dışında uygulanan bir dizi geliştirmelerdir. Bu geliştirmeler, web sitenizin kendi kategorisinde veya alanında otoritesini artırmak için yapılmaktadır.

Önemli sayfa dışı SEO sıralama faktörlerinden bazıları;

 • Backlink Profili Analizi
 • Sektörel Backlink Analizi
 • Rakip Website Backlink Analizi
 • Link İnşası Taktiklerinin Belirlenmesi
 • Link İnşası Çalışmaları

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO çalışmaları genel olarak uzun tutulması gereken bir süreçtir. SEO yapılacak sektörün güçlü rakiplerinden ötürü yüksek rekabet ortamı ve çalışmaların uzun süre kalıcı olabilmesi için olabildiğince titiz çalışılması gerekmektedir. Bundan dolayı SEO çalışmaları 3 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösterir. SEO çalışmalarında hedef kitlenin belirlenmesi, rekabet analizi, plan ve değerlendirme gibi çalışmalar yapılır. Ayrıca web sitesi kurulacaksa domain ve hosting işlemleri nedeniyle çalışmaların daha da uzun sürmesi de mümkündür.

SEO çalışmalarının süresi firma tarafından kullanılacak web sitesinin türüne göre de değişiklik gösterir. SEO çalışmasının yapılacağı web sitesi kurumsal bir web site ise bu sitenin arama sonuçlarında istenilen sırada yer almasını sağlamak 4-5 aylık bir zaman dilimini gerektirebilir.

E-ticaret siteleri rekabetin en fazla olduğu alan olduğu için rekabet analizinin detaylı bir şekilde yapılması ve rakiplerin önüne geçmeyi sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerekir. Bunun için e-ticaret sitesi SEO çalışmaları için en az 6 ay süreye ihtiyaç vardır. Hizmet siteleri için bu süre 3-4 ay aralığında değişir.

SEO çalışması yapmak istiyor ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız Seorative SEO danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Bu çalışmaları yapmanın detaylı yollarını öğrenmek isterseniz SEO eğitimlerimize katılabilirsiniz.