Site Dışı SEO (Off Page SEO) Nedir? Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO Nedir?

Yaptığınız site içi SEO çalışmaları sonucunda zamanla ziyaretçi sayınızda yaşanılan artışları kolaylıkla görebilirsiniz. Ancak belirli bir zaman sonra ziyaretçi sayınızın yeterince iyi olmadığını düşünüyorsanız bunun nedeni site dışı SEO çalışması yapmamış olmanız olabilir. Seorative web uzmanları aracılığı ile site içi ve site dışı SEO çalışmalarınızı profesyonel bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylece web sayfanız için istediğiniz trafiği yakalayabilirsiniz.

Site Dışı SEO (Off Page SEO) Nedir?

SEO çalışmaları site içi ve site dışı olarak iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Site içi SEO daha çok içeriklerin hazırlanması iken site dışı SEO’da web sayfanızın dışarıdan farklı yollarla birlikte tanıtılmasıdır. Böylece dışarıda farklı alanlarda ziyaretçiler sizin web sayfanıza ulaşacak ve bu durum da site trafiğinizin artmasına neden olacaktır.

Site dışı SEO hazırlanırken birçok farklı yöntem tercih edilebilmektedir. Bu yöntemlerden size en uygun olanlarını tercih ederek kaliteli bir site dışı SEO çalışması oluşturabilirsiniz.

Site Dışı SEO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışması sitenizin üst sıralarda görünmesine büyük derecede yardımcı olacak SEO çalışmasıdır. En az site içi SEO çalışması kadar önemlidir. Site dışı SEO çalışması yapmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır.

Sözlük ve Yorum Siteleri İle Bağlantı Kurmak

Forum ve sözlükler kişilerin en çok bilgi alışverişi yaptığı yerlerden biridir. Bu nedenle bu web sayfalarla bağlantı kurmak ilgili alanlarda kişilerin kolaylıkla ziyaret edebileceği anlamına gelmektedir.

Sosyal Medya Platform ve Kanallarına Sahip Olmak

Mutlaka sosyal medya platform ve kanallarında web siteniz için hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Böylece ziyaretçiler arama motorunda ilgili arama yaptıklarında sizin farklı hesaplarınıza ulaşarak web sayfanıza yönelir.

Rakip ve Sektörel İlişkili Web Siteleri İle Oluşturulmuş Backlink Çalışmaları

Rakip ve sektörel ilişkili web sitelere ulaşmış kişiler yaptıkları araştırma sonrasında kendilerini tatmin edecek bilgilere ulaşmamış ya da daha fazla kaynaktan bilgi alma isteği duymuş olabilirler. Bu durumda sizin bu sitelerde backlink çalışmanızın bulunması durumunda bu ziyaretçiler sizin web sayfanızı da ziyaret edecektir.

Backlink Nedir? Nasıl Yapılır?

Backlink, web sayfanızda verdiğiniz ya da web sayfaların sizin için verdiği, birbiri ile bağlantılı kullanılmış linklerdir. Böylece ziyaretçiler sizin web sayfanızdan ilişkili diğer sayfalara, diğer sayfalardan da sizin web sayfanıza gelebilmektedir.

Backlink almak için ise sıklıkla tercih edilen yol satın almaktadır. Ancak web sayfanızda backlink kullanmak ince detaylar isteyen bir işlemdir. Bu nedenle web sayfamızda bulunan Backlink Nedir? & Backlink Nasıl Alınır ve Kontrol Edilir? Adlı yazımıza göz atarak aklınızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz.

Site Dışı SEO’da Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Etkili ve Google tarafından kabul edilen, web sayfanızı kaliteli içerik olarak değerlendirebileceği SEO çalışmaları için öncelikle belirli kriterleri bilmek önemlidir. Web sayfanızda gerçekleştireceğiniz site dışı SEO çalışması hazırlarken;

  • Site içerisinde SEO uyumlu olarak hazırladığınız içeriklerin linkini site dışı SEO çalışmanızda da kullanmanız gerekmektedir. Tüm hazırlanan link, içerik ve kelimeler birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır.
  • Yüksek kaliteli sosyal imleme sitelerinde paylaşım yapmanız gerekmektedir.
  • Seçtiğiniz backlink linklerinin güvenilir ve kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle .edu, .gov uzantılı backlinkler oldukça yüksek değere sahiptir.
  • Kendi web sayfanızda kullandığınız içerikte bulunan logo ya da görselleri backlink ile paylaştığınız yazılarınızda da bulunmalıdır.
  • Güçlü ve kaliteli web sayfalar ile paylaşımda bulunmanız gerekmektedir. Fazla ve kalitesiz backlink almaktansa az ve öz almak sizin için çok daha verimli olacaktır.

Önerilen Yazı: SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılmalıdır?

Site Dışı SEO İçin: Beyaz Şapka SEO Taktikleri

Beyaz şapka ve siyah şapka yöntemleri SEO çalışması yapılırken tercih edilen farklı yöntemlerdir. Siyah şapka yöntemi daha çok hızlı sonuç veren ancak arama motorları tarafından onaylanmayan yolların kullanılması ile gerçekleşmektedir. Beyaz şapka ise web sayfanızın kalıcı olarak üst sıralara yerleşmesini sağlayacak, arama motorlarının istediği gibi gerçekleştirilmiş SEO çalışmalarıdır.

Beyaz şapka SEO’nun amacı arama motorunu takip ederken ziyaretçinin site içerisinde kolay ve rahat bir şekilde gezmesini sağlamaktır. Böylece ziyaretçi doğru bilgiye güvenilir kaynaklar ile ulaşabilecektir.

Beyaz Şapka SEO içerik oluşturmak için;

  • Ziyaretçilerin ilgisini çekecek, okuması ve anlaması kolay içerikler üretmelisiniz.
  • SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmelisiniz.
  • Gerekli yerlerde uzmanlardan destek almalı ve SEO içeriklerinizi geliştirmelisiniz.

Seorative, sizlere SEO çalışması için ihtiyacınız olan profesyonel desteği sağlamaktadır. Bu nedenle SEO ile ilgili tüm soru ve problemlerinizi web sayfamız üzerinden ulaşarak bizlere iletebilirsiniz. Tüm sorularınız uzman ekibimiz tarafından detaylı bir şekilde cevaplanacaktır.