SEM Nedir? Nasıl Yapılır? SEM Stratejileri Nelerdir?

SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir arama motoruna reklam vermenize olanak sağlayan SEM, e-ticaretin had safhada olduğu bugünlerde e-ticaret sitesi sahipleri tarafından sıkça kullanılıyor.

Açılımı Search Engine Marketing, Türkçesi ise Arama Motoru Pazarlaması olan SEM, önceden belirlenen müşteri kitlesini arama motorları üzerinden verilen reklamlarla bir internet sitesine çekmektir. SEM sistemi sayesinde vereceğiniz bir reklamla hali hazırda müşteriniz olan kişilerin markanıza olan ilgisini arttırabilir veya potansiyel alıcılarınızı müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Daha az zaman harcayarak ve az bir maliyet ödeyerek Google’da, Bing’de, Yahoo’da ve Yandex’de üst sıralara çıkmanızı sağlayan SEM ile oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak her zaman daha ilerisini hedefleyen bir insansanız internet siteniz için sem seo ikilisini bir arada kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

SEM Nasıl Yapılır?

SEM arama motorlarında reklamınızı yapmanıza yardımcı olan bir sistem olduğundan bu sistemi kullandığınız takdirde daha kolay bir şekilde ve daha kısa zamanda popülerleşmeniz olasıdır. İstediğiniz tutarda ödeme yaparak istediğiniz bölgelerde veya küresel olarak reklam yayınlayabileceğiniz SEM’i Google Ads ile rahatlıkla yapabilirsiniz. SEM sistemi ile reklam verdiğinizde belirlediğiniz anahtar kelimeleri aratan insanların karşısına sizin reklamınız çıkacaktır.

Bu reklamlar sonuç sayfalarının en üst bölümünde, sağında veya alt bölümünde yer alabilir. Sponsorlu reklam olarak adlandırılan reklamlarınız organik arama sonuçlarının herhangi bir yerinde görünür durumda olacaktır. SEM genel itibariyle arama motorlarına reklam vermeye dayanan bir sistem olduğundan Google’ın yanı sıra Bing, Yahoo ve Yandex arama motorlarına reklam vermeniz de mümkündür.

Reklamınızda kullanılacak olan metinleri bu markalar kendisi oluşturduğundan anahtar kelimeleri ya da kullanılacak olan sözcük gruplarınızı siz seçmelisiniz. Arama motorlarının verdiği birçok destek ile sem yapımı oldukça pratik ve kazançlı olduğundan e-ticaret yapmak isteyen çoğu insan SEM’i tercih ediyor.

SEM Neden Önemlidir?

Arama motorlarına reklam vererek yapabileceğiniz SEM, birçok sebepten ötürü e-ticaret sitesi sahipleri tarafından kullanılıyor.

SEM’in kullanılma sebepleri şu şekilde listelenebilir:

  • İnternet aleminde üst sıralara çıkmanızı sağlayan SEM’i kullanmak için yapmanız gereken tek şey ücret ödemektir. Kendi belirlediğiniz bir bütçe ile görünürlüğünüzü arttırarak kendinize müşteri çekebilirsiniz.
  • SEM sisteminde hedef kitle ve anahtar kelime belirlemesi yapabildiğinizden ürünlerinizin ve hizmetlerinizin müşteri adaylarınıza ulaşması kolaylaşır. Hatta reklam verilen yöntemler arasından en çok müşteri kazandıran ve site trafiğini arttıran yöntem SEM’dir.
  • İnternet sitenize yerleştireceğiniz bir bilgi ve iletişim formu ile sitenize uğrayan internet kullanıcıların size ulaşmasını da sağlayabilirsiniz.
  • SEM’in sağladığı hizmet ile sitenize giren kullanıcıların talep ve şikâyetlerini göz önünde bulundurarak yaptığınız müşteri analizleri ile kendinizi ve internet sitenizi geliştirebilirsiniz.
  • SEM yöntemi ile verdiğiniz reklamlar hedef kitleye ve potansiyel alıcılara kolaylıkla ulaşabildiğinden ürün satışlarınızda gözle görülür bir artış olacaktır. Bu artış sayesinde firmanızı büyütebilir ve geliştirebilirsiniz.
  • Rahatlıkla oluşturabileceğiniz sem stratejileri ile pazarlama stratejilerinizi geliştirebilir, istatistiklerinizi olumlu yönde değiştirebilir ve firmanızın gelirini arttırabilirsiniz.

E-ticaret sitesini ve firmasını geliştirmeyi, daha da ilerilere taşımayı planlayan herkes, yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü SEM yöntemini tercih ediyor.

Önerilen Yazı: Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır Ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEM Stratejileri Nelerdir?

SEM stratejisi oluşturmanın en önemli noktası doğru anahtar kelime seçimleridir, seçtiğiniz anahtar kelimenin yanlış yazılmış veya soru haline getirilmiş şeklini de reklam planına eklemeniz görünürlüğünüzü arttıracaktır.

SEM stratejisi oluştururken reklamınızın gösterileceği lokasyonu doğru olarak belirlemeniz büyük önem taşıyor. Örnek vermek gerekirse, Ankara’da pastacılık işiyle uğraşan lokal bir dükkân sahibiyseniz ve Türkiye’nin dört bir yanına kargo göndermek gibi bir planınız yoksa Türkiye’deki her yeri hedeflemek sizin için büyük bir bütçe kaybı demektir. Bu bütçe kaybı size herhangi bir şekilde kazanç sağlamayacağından dolayı böyle bir hataya düşmemek gerekir.

Oluşturacağınız reklamın metin tabanlı bir reklam olması da iyi bir SEM stratejisi için gereklidir. Arama sonuçlarında internet sayfanızın sadece gözükmesi yeterli olmayacaktır, iyi bir reklam metnine de ihtiyacınız var. Türkçenin alıcıyı harekete geçirme işlevli dilini kullanarak dikkat çekici ve akılda kalıcı bir metin hazırlamalısınız veya hazırlatmalısınız.

SEM ve SEO İlişkisi

Arama motorları ile reklam vermenize olanak sağlayan SEM’i en çok destekleyecek olan sistem SEO’dur. Arama motoru optimizasyonu olarak geçen SEO, arama motorlarında sayfaların en üst sıralara çıkması ve sayfanın trafiğinin artması için yapılan eylemler bütünüdür. Yani arama motorlarında reklam vermeye dayanan sem sistemini SEO ile destekleyerek arama motorlarındaki reklamlarınızda hep en üst sırada yer alabilirsiniz.

SEM Yapabileceğiniz Platformlar

SEM hizmeti sunan en popüler uygulamalar Google Ads ve Bing Ads olsa da neredeyse bütün arama motorları bu hizmeti sunuyor. Hangi arama motorunun sem platformları kategorisine dahil edilip edilmediğini merak ediyorsanız tek yapmanız gereken reklam vermek istediğiniz arama motorunun sitesine göz atmaktır.

SEM ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Deney tabanlı olan AB testlerinin SEM’de kullanılıp kullanılmadığı sorusu sıkça soruluyor. Bu sorunun cevabı evettir, birbirinden farklı iki reklam senaryosunu birbirinden bağımsız kitlelere uygulayarak bu vereceğiniz reklamın potansiyel dönüş oranlarını inceleyebilirsiniz.

“Arama motorlarına reklam verme sistemi olan SEM’de yer alan Maksimum TBM Teklifi ne anlama geliyor?” sorusu aratılan en popüler sorgulardan biri. SEM stratejinizde yer alacak her anahtar kelimenin bir tıklaması için ödeyeceğiniz maksimum tutar, Maksimum TBM Teklifi olarak adlandırılıyor.