Google AdWords Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Nedir?

İnternet reklamcılığının en avantajlı algoritmasına sahip olan Google AdWords firmanızın hizmet verdiği alanları ve alıcıya sunduğu ürünleri arama motorlarında ön sıralara taşıyacaktır.  Ürünlerinizin ve firmanızın görünürlüğünü artıracak, arama motorunda yazılan bir kelime ile ürün ya da hizmetlerinize ulaşılması ise günümüzün hızıyla eş değer olacaktır. 

AdWords Nedir?

AdWords, etkili reklamlar oluşturmak için birçok farklı araç sağlayan kullanışlı ve basit arayüze sahip, içeriğe dayalı reklamcılık hizmetidir.

Aynı zamanda, AdWords her tür şirket için uygundur: hem dev holdingler hem kobiler hem de bireysel işletmeler. 

AdWords, internet pazarlama teknolojisidir ve reklam bölümündeki Google arama sonuçları sayfasında çıkar. Ayrıca Google’ın iş ortağı olduğu sitelerde de reklamlarınız görünür. AdWords’ün en büyük avantajı sistemin esnekliğidir: belirli bir süre için bir bütçe belirleyebilir, reklamın görüntülenmesini coğrafi veya zaman çerçevelerine göre sınıflandırabilirsiniz. Reklamın anahtar kelimelerini veya içeriğini değiştirebilirsiniz.

Google AdWords tıklama başına ödeme sisteminde çalışır, yani müşteri reklama yapılan her tıklama için ödeme yapar. 

Ne İşe Yarar?

Google reklam sistemi, internet reklamcılığı alanında müşterilerinizin sizi bulmasını sağlayan adaletli bir reklamcılık prosedürü uygular. Özgün içerik, güncellik ve anahtar kelimeleri baz alarak, rakiplerinizle birlikte arama motorunda yer almanızı ve bu alanda satış yapabilmenize yardımcı olur. Doğru zamanlanmış ve sistemli bir AdWords kullanımı her zaman işle yaramaktadır. 

Ürünlerinizin tanıtılması, alıcıya hem mobil cihazlar üzerinden ulaşma hem de bilgisayar üzerinden reklamlarınızın arama motorunda yer alması sağlanır. 

“Günümüzde insanların %90’ı ne yemek istediklerini ve hangi elbiseyi giymek istediklerini Google arama motoruna sorarak kesinleştirirler.”

Sizi de müşterilerinizle buluşturacak bu ortak nokta, doğru kullanım ve doğru zamanlamayla hedefe ulaşmanızı sağlar. 

AdWords Hesabı Nasıl Açılır?

Google arama motorunun bir reklam stratejisi olan AdWords kanalı, Google ADS üzerinden ana sayfaya giderek açabileceğiniz bir programdır. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan oturum açma butonuna tıklayıp, e-posta bilgilerinizi girerek kısa zamanda bir Google ADS kullanıcısı olabilirsiniz. 

AdWords’e Giriş Nasıl Yapılır?

Google ADS üzerinden oturum açarak girebileceğiniz internet reklamcılığı sistemi, yönlendirmelerle size neler yapmanız gerektiğini bildirecektir. 

Google üzerinden ADS yazmanız bile arama motorunun hemen algılamasına ve sizi oturum açma bölümüne götürmesini sağlayacaktır. Daha sonra Google Ads’e posta adresiniz ve tanımladığınız şifrenizle hemen Google ADS uygulamasına girebilirsiniz. 

AdWords Eğitimi Alınmalı Mı? AdWords Sertifikası Nedir?

Dijital pazarlama alanında dünyanın en gelişmiş sistemlerinden birine sahip olan AdWords, iyi kullandığınız ve doğru zamanlama yaptığınızda işlevsel olacaktır. Bunun için Google arama motorunun kendi uyguladığı AdWords eğitimlerine katılarak, sistemin nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir. 

Google kendi kullanıcılarına faydalı seçenekler sunarak ADS üzerine bilgilendirici sertifika programları belirlemiştir. Bu sertifika programları sayesinde ADS kullanıcıları da sosyal medya yöneticileri de Google sistemlerinin nasıl ilerlediği hakkında bilgi sahibi olarak, internet reklamcılığı alanında başarılı olmuştur. 

Bugün ADS sertifikası internet reklamcılığı alanında çalışmakta olan birçok kişinin ve firmanın önünü açarak, şirketlerinin büyüme yolunda ilerlemesine destek olmuştur. 

Dünyanın en büyük dijital pazarlama platformu olan Google ADS, ürün ya da hizmetlerinizin doğru müşteriyle buluşması için sistemli bir şekilde ilerlemeniz gereken bir sisteme sahiptir. 

Temel düzeyde bilgisayar kullanımını bilen herkesin kullanabileceği ADS sistemi, hesap optimizasyonu ile başlayacaktır. Hesap optimizasyonu yapıldıktan sonra, teklif stratejileri belirlenmeli, pazarlanacak ürün ya da hizmet hakkında güncel bilgiler girilmelidir. Bu işlemleri yaparken anahtar kelimelerin belirlenmesi, ürünün alt ve üst limitlerinin teklife verilmesi de önemlidir. 

Ancak ADS sistemi için sadece bunları yapmanız yeterli olmayacaktır. AdWords için stratejik dijital pazarlama bilgisine sahip olmanız ve internet reklamcılığı alanındaki optimize hizmetinden yararlanmanız gerekmektedir. Bunun için ADS hizmeti veren ajanslar da size yardımcı olabilir. 

AdWords Para Kazanma İçin Neden Önemli Bir Araçtır?

Dijital pazarlama alanında önemli bir yere sahip olan Google ADS, ürünlerinizin tanıtılması, firmanızın kurumsal kimliğinin öne çıkartılması için önemlidir. Öncelikle günümüzde insanların konum, marka ve doktor aramalarını bile Google arama motorundan değerlendirerek seçtiklerini unutmamalıyız. Bir şehirden diğer uzak bir şehre hatta ülkeye satış yapmayı sağlayan ADS sistemi, firmaların büyümelerini, dünyaca tanınmalarını sağlamıştır. 

Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin alıcıya 1 dakikadan daha kısa bir sürede ulaşması, ürünleriniz hakkında bilgi ve yorumlara bakabilmesi sizi güvenilir bir satıcı olarak görmesini sağlayacaktır. Bu nedenle firmanızdaki ürünler daha fazla kişiye ulaşır ve para kazanma alanınız kendi şehrinizden bir diğer ülkenin şehrine kadar uzanabilir. 

Reklam Verme Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Google yaratıcı fikirlere ve ilginç başlıklara önem verir. Reklamların SEM uyumu, sitenizin içindeki içeriklerin özgün ve SEO uyumlu olması dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. 

Google kopya metinleri, anlamsız kelime sıralamalarını ve güncellenmeyen sayfaları alt sıralara itmektedir. Bunun için AdWords reklamında önceliğiniz anahtar kelimeler, daha sonra düzenli ve stratejik güncellemeler olmalıdır. Ayrıca reklam vermeden önce sahip siteniz ve ziyaretçileriniz hakkında sahip olmanız gereken bilgileri Google Analytics aracı sayesinde öğrenebilirsiniz.

Önerilen Yazı: Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Güncel, yaratıcı fikirli ve anahtar kelime uyumuna dikkat eden bir dijital pazarlama sitesinin başarısız olması çok düşük bir ihtimaldir. Reklam verirken, yaratıcı fikirleri bir adım önde, anahtar kelimeleri de hemen arkasından planlamayı unutmamalısınız. 

AdWords Anahtar Kelime Seçimi Neden Önemlidir?

AdWords reklamcılığı ve anahtar kelime seçimi için Seorative’den destek alabilirsiniz. ADS için önemli olan anahtar kelimedir. Belirlediğiniz anahtar kelimeler arandığında reklamınız çıkar. A ürünü satmak istiyorsanız anahtar kelimeniz, A, A satın al olabilir. Ancak A fiyatları diye reklam verirseniz, reklamınıza tıklar fiyatınıza bakar ve çıkarlar. Yani satış yapma oranınız düşüktür.  

Anahtar kelime kullanımını ne kadar doğru yaparsanız o kadar satış yapabilirsiniz.  SEO uyumu ve SEM optimizasyonu için çalışmakta olan ajanslarla görüşerek, bu konu hakkında profesyonel destek alabilirsiniz. İçeriklerin özgün olması, anahtar kelimelerin arayıcının beklentilerine göre ayarlanması sitenizin üst sıralarda yer alması ajansımızın hedeflediği çalışma alanlarından biridir. Anahtar kelime uyumu ve kullanımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

AdWords Hesabı Silme İçin Ne Yapmalısınız?

Google ADS hesabınızda oturumu açtıktan sonra araç simgesi olan butona tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkacak olan “Tercihler” sekmesine giderek “Hesap durumu” sekmesine girin. Hesap durumu sekmesinden hesabımı iptal et diyerek, hemen Google ADS hesabınızın silinmesini sağlayabilirsiniz. 

Google arama motoru, Google ADS ve dijital reklamcılık alanında yıllardır hizmet vermekte olan Seorative, Google AdWords hakkında bilgi sahibi olmanızı ve kısa zamanda dijital alanda yer almanızı sağlayacaktır. Firmanızın Google aramalarında üst sıralara gelmesi, dijital pazarlama işlemlerinde stratejik bir şekilde çalışabilmesi için bize güvenebilir, detaylı bilgi almak için dilerseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.