Teknik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa Teknik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknik SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknik SEO web sitelerin altyapısını optimize etmek, tarama ve indekslenme aşamalarını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalardır. SEO’nun en önemli adımlarından biridir ve teknik açıdan sorunları bulunan bir web site, sıralamada başarı elde edemez. Teknik SEO, sayfaların taranma ve dizine eklenmesi için yapılmalıdır. 

Seorative, Google ve diğer arama motorlarının kuralları doğrultusunda sitenizi teknik açıdan kusursuz hale getirir. Teknik SEO çalışmaları sonucunda siteniz, arama motoru botları ve kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olur. Kullanıcıların veya arama motoru botlarının bulamadığı bir sitede içerik ve tasarım çok iyi olsa dahi, istenen başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, sıralama başarısını doğrudan etkileyen, arama motoru botlarının siteyi taraması ve dizine eklemesi için gerekli olan çalışmaların bütünüdür. Arama motoru botları, teknik ve yazılımsal konularda sorun yaşamayan siteleri sıralamada yukarı taşır. Bu nedenle sitelerin teknik SEO stratejilerinin eksiksiz olması önemlidir.

Teknik SEO, sitelerin en önemli konularını ele alır. Örneğin, bir web sitesinin hızlı yüklenmesi veya mobil cihazlarda sorunsuz çalışması için teknik SEO uygulamalarına ihtiyaç duyulur. Bu uygulamalarda yaşanan herhangi bir aksaklık, sıralamanın hızla geriye gitmesiyle sonuçlanacaktır.

Teknik SEO Neden Önemlidir?

Teknik SEO, arama motorlarının siteyi sorunsuz ve kusursuz olarak tanımlamasını sağlar. Aynı zamanda arama motoru botlarının siteyi daha kolay taramasına yardımcı olurken dizine ekleme sürecini kısaltır. Site başarısının sağlanması teknik SEO çalışmalarıyla doğrudan ilgilidir.

Teknik SEO önemi ve avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • SEO tekniklerini uygulayan rakiplerinizle daha iyi mücadele etmenizi sağlar,
 • Sıralamanın yükselmesi ve organik trafiğin artması için gereklidir,
 • Yatırım getirisi, satışları ve marka bilinirliğini doğrudan yükseltir,
 • Ziyaretçilerin siteyi sorunsuz kullanmasına yardımcı olur,
 • Arama motoru botlarının site hakkında detaylı bilgi edinmesini sağlayarak tarama ve indeksleme sürecini kısaltır.

Arama motorlarının ve web kullanıcılarının sitenizi kolayca bulması, sorunsuz kullanması ve anlamlandırması için teknik SEO yöntemlerinin uygulanması gerekir. Teknik SEO, kusursuz bir kullanıcı deneyiminin başlangıcıdır bu da sıralama üzerinde olumlu etkiler yaratır. 

Teknik SEO Denetimi Nedir?

Teknik SEO denetimi, sitenizin görünmeyen yüzündeki sorunları bulmanızı, analiz etmenizi ve iyileştirmenizi sağlar. Bu denetim, ücretli veya ücretsiz SEO araçlarıyla gerçekleşmelidir. Site hızı, dahili linkler, backlink profili, sayfa başlıkları ve etiketleri, SEO skoru, mobil uyumluluk, kategori ağacı vb. alanlarda gerçekleştirilen teknik SEO denetimi; sitenizin sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Kullanıcı alışkanlıkları ve arama motoru güncellemeleri sebebiyle kullanılan SEO teknikleri zaman zaman geçerliliğini yitirir. Üstelik geçerliliği olmayan bir teknik, farkında olmadan sitenizin sıralamada düşmesine neden olur. Dolayısıyla belirli dönemlerde teknik SEO denetimi yapmak kalıcı başarı edinmeyi kolaylaştırır.

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Teknik SEO, ücretli ve ücretsiz SEO araçlarıyla yapılır. Site hızı denetimi ve iyileştirilmesi, mobil uyumluluk sorunlarının giderilmesi, site haritası oluşturma, breadcrumb kullanımı vb. farklı kategorilerle teknik SEO çalışmalarına başlamak mümkün. Veya Seorative ile iletişime geçerek teknik SEO ile ilgili profesyonel bir SEO hizmetİ ya da danışmanlık alabilirsiniz!

Teknik SEO uygulamalarını yapmak için şu adımları takip edin:

Kapsamlı Teknik Analiz

Halihazırda bir web siteniz varsa, birçok soruna sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla SemRuhsh, Ahrefs veya Google Search Console gibi araçlarla teknik analiz yapmanız gerekir. Günümüzde teknik SEO bir seçenek değil, zorunluluk halini almıştır. Bu nedenle analiz yaparak sorunları görebilir veya eksik yanlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Sayfa Hızı Geliştirmeleri

Teknik SEO çalışmalarının en önemli adımı site hızıdır. Yavaş açılan bir web sitesi, arama motorlarının sitenizi taramasını imkansız hale getirir. Bu durum kullanıcılar için de geçerlidir. Dolayısıyla sayfa hızı tespit etmeli ve site hızını yavaşlatan problemler temizlenmelidir. Sayfa hızı, sıralama konusunda en önemli faktörlerden biridir.

Tarama ve İndeksleme Geliştirmeleri

Tarama ve indeksleme geliştirmeleri iki başlıkta ele alınabilir:

 1. Robots.txt
 2. Site Haritası

Robots.txt arama motoru botlarına çeşitli komutlar vermenizi sağlar; bu sayede taranmasını istediğiniz veya istemediğiniz sayfaları belirtebilir; sadece bir arama motoruna tarama izni verebilir veya taramayı kısıtlayabilirsiniz. Site haritası, arama motoru botlarının siteyi daha kolay ve daha kısa sürede taramasını kolaylaştırır. Hızlı bir tarama, daha fazla sayfanın taranmasını ve indekslenmesini sağlar. Bu nedenle site haritası oluşturulmalıdır.

Site Mimarisi Geliştirmeleri

Site mimarisi dört temel başlığa sahiptir:

 1. Menü
 2. Kategori Ağacı
 3. Footer
 4. Breadcrumb

Web sitenin kolay kullanımını sağlayan en önemli konulardan biri menülerdir. Menü, kullanıcı odaklı bir tasarıma sahip olmalı ancak arama motoru botlarının taramasını da kolaylaştırmalıdır. Aynı zamanda kategori ağacı ile daha okunaklı, anlaşılır bir gezinme sağlayabilirsiniz. Kategori ağacı, hem kullanıcıları hem de arama motoru botlarını yönlendirir.

Footer, sayfaların en alt kısmında belirtilen, kullanıcılar ve arama motorları için dikkat çekici bilgileri ifade eder. Web sitesinin içeriği ve hizmet alanına göre footer kodları değişebilir. Alt kategorilerdeki hiyerarşiyi kullanıcılara ve arama motoru botlarına tanıtmak, gezinmeyi kolaylaştırmak için breadcrumb kullanılmalıdır. 

Mobil Uyum

Küresel web trafiğinin yaklaşık %60’ı mobil cihazlardan gelir. Dolayısıyla web sitelerin, mobil uyumlu olması bir zorunluluktur. Sitenizin farklı mobil cihazlarda aynı performansı göstermesi için teknik SEO stratejilerine ihtiyaç duyulur. Web sitenizin mobil uyumluluğunu Google Search Console ile analiz edebilirsiniz.

Yapısal Veri – Schema

Yapısal Veri – Schema, arama motoru sonuç sayfasında zengin bir içerikle kullanıcıların dikkatini çekmenizi sağlar. Süre, yıldız, yorum sayısı vb. farklı biçimlerde yapısal veri işaretlemesi görülebilir. Yapısal veri biçimlendirmeleriyle ön plana çıkmak için teknik SEO yöntemlerinin uygulanması gerekir. 

Seorative ile Profesyonel Teknik SEO Hizmetleri!

Seorative profesyonel teknik SEO hizmeti ile web sitelerin kusursuz ve güçlü bir altyapıya sahip olmasını sağlar! Güçlü bir altyapı içerik kalitesi, ürün, hizmet veya marka hedefinizle ilgili sıralamalarda üstlerde yer almanızı kolaylaştırır.

Seorative, teknik SEO analizi için ücretli ve ücretsiz araçlardan faydalanır ve web site sahipleri için detaylı bir rapor hazırlanır. Raporda sitenin güçlü yanları, sorunlar veya hatalar inografik dosyalarla belirtilir. 

Sitenizin organik trafiğini arttırmak, ulaşılabilir olmak ve marka farkındalığı oluşturmak için teknik SEO stratejisinin kusursuz çalışması gerekir. Teknik SEO çalışmalarınızı güçlendirmek ve sorunsuz site altyapısına sahip olmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz!