301 Yönlendirmesi Nedir? 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sayfanızın içeriğini ya da linklerini doğrudan değiştirmeniz durumunda eski link ve içeriklerinize ziyaretçilerin ulaşamayacağı anlamına gelmektedir. Özellikle daha önceden arama motoru tarafından indexlenmiş sayfaların URL yapısını değiştirmek arama motorları için pek hoş bir durum yaratmamaktadır. Peki, eski web sayfanızı yenisine nasıl yönlendirebilirsiniz?

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirme, kalıcı yönlendirme olarak da adlandırılan web sayfalar arası kalıcı yönlendirme işleminin gerçekleştirildiği çalışmadır. Eski web sayfanızı kullanarak yeni bir içerik ya da tema oluşturmak istiyorsanız 301 yönlendirmesini mutlaka kullanmanız gerekmektedir.

Bu işlem ile birlikte, web sayfanız ya da projeniz ile ilgili yapacağınız kalıcı değişlik için yeni bir URL yapısı almaya gerek kalmadan en az zararlı yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

301 (Kalıcı Yönlendirme) Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

301 yönlendirme kullanmak aşağıdaki durumlarda gerekli hale gelmektedir:

  • Eskiden kullanılan ve silinen bir sayfanız varsa başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız,
  • Web sayfanız için domain değişikliği yapmak istiyorsanız,
  • Kullandığınız URL yapısını değiştirmek istiyorsanız,
  • Sitenizi başka bir web sayfaya taşımak istiyorsanız,
  • Herhangi bir problemden kaynaklı 404 Not Found Error’a düşen sayfalarınızı ilgili bir sayfaya yönlendirmek,
  • Birbirine benzer birkaç web sayfanızı tek bir web sayfa altında birleştirmek istiyorsanız,
  • Varsa www bağlantısını kaldırmak ya da yoksa www bağlantısını eklemek için 301 yönlendirmesine ihtiyacınız vardır.

Önerilen Yazı: 404 Not Found Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Web sayfanız için kalıcı bir yönlendirme yapmak oldukça kolay adımlar içermektedir. Linux tabanlı işletim sistemine sahipseniz, .htaccess dosyası üzerinde yapacağınız birkaç değişiklik ile kalıcı yönlendirmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Değiştirme işlemlerine başlamadan önce orijinal dosyanızın bir kopyasını oluşturmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ileride 500 Internal Server Error ile karşılaşabilirsiniz.
 • Ardından işlem yapmak istediğiniz web sayfa için belirli kodları girmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem için;

RewriteEngine on

RewriteCond%{HTTP_HOST}!www\.eskikullanılandomain\.com

RewireRule(.*)http:www.yenikullanacağınızdomain.com/$1[R=301,L] basamaklarını kendiniz yazabileceğiniz gibi sistemde bulunan yerden de değiştirebilirsiniz.

 • Bu işlemin ardından alan adınızı değiştirebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz alan adını alabilirsiniz.
 • İşleminizi tamamladıktan sonra bu işlemi mutlaka Google’a bildirmeniz gerekmektedir.

301 Yönlendirme Türleri Nelerdir?

Web sayfanızı kalıcı olarak değiştirirken, saklamak ve aktarmak istediğiniz içeriklerin türü büyük önem taşımaktadır. Yönlendirmesini yapamayacağınız bir içerik maalesef ki yeni web sayfanıza aktarılamayacaktır. 301 yönlendirme işlemleri;

 • .htaccess 301 yönlendirmesi: rewrite kodları ile gerçekleştirilen 301 yönlendirme işlemidir.
 • Php 301 yönlendirmesi: header kodları ile gerçekleştirilen yönlendirmedir.
 • ASP 301 yönlendirmesi: response kodlarına sahip içeriklerin yönlendirilmesidir.
 • NET 301 Yönlendirmesi: Bu işlem de ASP ile aynı kod olan response kodları ile gerçekleştirilmektedir.
 • HTML 301 yönlendirmesi: head kodu ile gerçekleştirilen yönlendirme işlemleridir.
 • Javascript 301 Yönlendirmesi: Java bağlantılı içeriklerin yönlendirilmesi için özel olarak kullanılan head ve script kodları ile gerçekleştirilmektedir.

301 ve 302 Yönlendirmelerinin Farkları

301 ve 302 yönlendirme çalışmaları isim olarak birbirlerine çok benzese de işlev olarak birbirinden büyük farkları bulunmaktadır.

 • Bu farklardan en önemlisi 301 kalıcı, 302 ise geçici yönlendirme için kullanılmaktadır. Yani 301 ile yaptığınız yönlendirme sonucunda kalıcı olarak yeni web sayfanızı kullanırsınız. Ancak kısa süreli belirli bir nedenden kaynaklı sayfanızı kapatmak istiyorsanız 302 yönlendirme ile geçici bir süreliğine yönlendirme yaparak belirli bir süre sonra aynı domain ve web sayfanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • 301 yönlendirmesi kalıcı bir yönlendirme olduğu için site ya da linklerin SEO değerinin neredeyse tamamı korunmaktadır.
 • 302 yönlendirmesinin asıl amacı web sayfanız belirli bir bakım ya da yenilenme sürecinde ise ziyaretçilerinizin 404 Not Found Error ile karşılaşmasını engelleyerek site kalitesinin düşmesini engellemektir.

301 Yönlendirmelerinin SEO’ya Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Bir web sayfa oluşturulduğu andan itibaren arama motoru botları tarafından ziyaret edilerek içerikleri incelenir ve arama motoruna indexlenir. Bu sayede yapılan bir araştırma sonucunda arama motoru ziyaretçiye en uygun seçenekleri sunar. Bir web sayfanın SEO içeriğe sahip olması ise yapılan bu bot taramasında sayfanın daha da kolay bulunur hale getirilmesini sağlar.

Web sayfanızı herhangi bir nedenden kaynaklı değiştirmek istiyorsanız 301 yönlendirme yaparak içeriklerinizi koruyabilirsiniz. Böylece aynı içerikler sizim SEO çalışmalarınızı korumanızı sağlayarak yapılan bot taramalarında tekrar kolay bulunur hale gelmeniz sağlanacaktır.

Ancak 301 yönlendirme işlemi gerçekleştirirken de kimi zaman içeriklerinizde kayıplar yaşamanız mümkündür. Bu da SEO içeriklerinizin bir miktarının kaybolabileceği anlamına gelmektedir. Bunun engellenmesi için yönlendirme işleminin titizlikle yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda içeriklerinizin arama motoru botları tarafından indexlenmesi biraz zaman alacağı için kısa bir süre ziyaretçi sayısı düşüşü yaşayabilirsiniz.

Web sayfanızı yönlendirirken herhangi bir kayıp ya da problem ile karşılaşmamanız için oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle attığınız her adımdan emin olarak ilerlemeniz oldukça önemlidir. Bu nedenle gerçekleştireceğiniz 301 yönlendirme çalışmasından önce mutlaka yeterince bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Aklınızda bulunan bütün 301 yönlendirme ve SEO uyumlu içerikler hakkındaki soruları Seorative web sayfamız üzerinden bizlere sorarak işlem öncesinde bütün adımlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.