Domain Authority ve Page Authority (DA & PA) Nedir?

Google’ın arama motorunda kullanılan ve SEO içeriklerin kolaylıkla incelenmesini sağlayan pagerank sistemini devre dışı bırakmasının ardından SEO içeriklerin nasıl düzenlenip değerlendirileceği konusu SEO içerik hazırlayan ya da hazırlatan kişiler tarafından merak konusu haline geldi. Seorative ile konuyu detaylı konuşabilirsiniz. Ama önce bazı temel unsurları sizlere açıklıyoruz.

Domain Authority (DA) Nedir?

Domain Authority (DA), bir web sayfasının yapılan SEO çalışması sonucunda ya da öncesinde, arama motorunda gerçekleştirilen bir aramada ne kadar iyi sonuç alınacağını tahmin eden sıralama puanıdır. Bu sistem Google’ın pagerank sistemini devre dışı bırakmasının ardından Moz tarafından geliştirilmiştir.

Page Authority (PA) Nedir?

Page Authority (PA), Moz tarafından geliştirilmiş, SEO içeriklerin ne kadar çalışır durumda olduğunu ölçmeye yardımcı olan skordur. Bu skor oluşturulurken link sayısı, içeriğin görüntülenme süresi, sayfanın bounce rate oranı gibi önemli kriterler göz önünde tutulmaktadır. Bir web sayfanın yapılan bir arama sonucunda ziyaretçi ile karşılaşma olasılığı DA ve PA skorları ile hesaplanmaktadır.

DA ve PA Değerleri Siteniz İçin Nasıl Olmalıdır?

İyi bir web sayfaya sahip olmak için DA ve PA puanlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sahip olduğunuz sayfanın DA ve PA puanı ne kadar yüksekse sayfanız o kadar kaliteli anlamına gelmektedir. Eğer PA ve DA puanlarınız:

 • 0-20 Arasında İse: Yanlış giden durumlar var demektir. Özellikle spam bot kullanımı gibi durumlar web sayfanın puanlarını düşürebilmektedir.
 • 20-30 Arasında İse: Web sayfanız o kadar kötü durumda olmasa dahi geliştirilmeye ihtiyacı var demektir. İyi bir SEO çalışması web sayfanızın puanını bu durumda yükseltecektir.
 • 30-40 Arasında İse: Yeterince kaliteli bir web sayfasına sahipsiniz demektir. Ancak geliştirmeniz mühimdir.
 • 40 ve Üzeri İse: Çok kaliteli bir web sayfaya sahipsiniz anlamına gelmektedir. Ziyaretçi trafiğiniz yükselecektir.

Bu hesaplama yöntemleri 1-100 arası puanlama olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak son derece gelişmiş bir şekilde değerlendirilme yapıldığı için 100 puana ulaşmış 1 2 web sayfa anca bulunmaktadır.

DA ve PA Değerleri Nasıl Ölçülür?

DA ve PA değerlerinin ölçülmesi manuel olarak gerçekleştirilememektedir. Bunun nedeni bu puanlamaların değerlendirilmesi için 40 farklı sorgulama faktörü değerlendirilmektedir. Değerlendirmenizi gerçekleştirmek için,

 • Öncelikle arama motorunuzda “Moz Domain Authority Checker” yazarak aramanızı gerçekleştirin.
 • Karşınıza çıkan sonuçlardan Moz.com ile bağlantılı olarak çıkan “Open Site Explorer: Link Research & Blacklink Checker” yazan seçeneğe giriş yapmalısınız.
 • Açılan web sayfada ilgili alana değerlendirme yapmak istediğiniz web sayfanın domain adresini girmeli ve “Search” tuşuna basmalısınız.
 • Tüm bu işlemlerin ardından karşınıza tüm değerlendirme sonuçlarınız çıkacaktır.

DA ve PA Değerleri Nasıl Arttırılır?

DA ve PA değerlerinin yükselmesi web sayfanızın kalitesini yükseltecektir. Bu nedenle değerlerinizi yükseltmek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

PA ve DA puanlarınızı yükseltmek için;

 • İşe iyi bir domain seçmekle başlamasınız. Özellikle domainin anahtar kelime içermesi sizin için iyi olacaktır.
 • İçeriklerinizi mutlaka SEO uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Başlık etiketi, içerik, resim alt etiketleriniz gibi tüm yazılarda SEO kullanmanız gerekmektedir.
 • Düzenli ve kaliteli içerik kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Google Webmaster Tools’un backlinklerinizi mutlaka kontrol etmelisiniz. Kötü ya da zararlı backlinkler web sayfa otoritenizi düşürebilir.
 • Sitenizi mobil kullanıma uygun hale getirmeniz büyük önem taşımaktadır.
 • Sayfa yükleme hızınızın yüksek olması da DA ve PA değerlerinizi artıracak temel sebeplerdendir.

DA ve PA Değerleri İçin Çalışma Yapmadan Önce Dikkat Edilecekler Neler?

DA ve PA değerlerinizi geliştirmek için çalışmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar:

 • Web sayfanızda spam bot olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kendiniz spam bot kullanıyorsanız bu durum hem PA ve DA puanınızı düşürecektir hem de web sayfanızın ceza almasına neden olacaktır.
 • Oluşturmak istediğiniz web sayfanın konusu ve temasının ne olduğuna dikkat etmeniz ve tüm içeriklerinizi buna göre düzenlemeniz gerekmektedir.
 • Web sayfanızı sosyal medya aracılığı ile tanıtmanız önemlidir.

DA ve PA değerleri Google için neden önemlidir?

Google’da yapılan bir anahtar kelime aramasında ziyaretçilerin karşısına birçok web sayfa çıkmaktadır. Bu sayfalarında içerisinde bulunan içerikler ise kişilerin aradıkları durumu karşılayacakları tarzda içeriklerdir. Bunun nedeni Google’ın belirli değerlendirme sonucunda web sayfalarını kalitesine göre ziyaretçilere sunmasıdır.

Google bir web sayfanın ne kadar kaliteli olduğunu ölçmek için ise sürekli güncel yöntemler denemektedir. DA ve PA sitenin tıklanma, içerik, yüklenme, spam bot, görülme gibi sayıları göz önünde bulundurması nedeniyle bir web sayfanın ne kadar iyi olduğunu değerlendirmek için sağlıklı sonuçlar sağlamaktadır. Bu nedenle Google bu puana büyük önem göstermektedir.

Web sayfanızın PA ve DA değerlerini yükseltecek SEO uyumlu içerik üretimi için gerekli desteği almak için Seorative web sayfamızdaki iletişim yollarından bizlere ulaşabilirsiniz. PA ve DA değerlerinizin ihtiyacı olan işlemler için bütün detaylar hakkında uzman yardımı almak için yazının altına yorum yapmanız yeterli olacaktır.