Google Pagerank Algoritması Nedir?

Google Pagerank Algoritması Nedir?

Hazırladığınız bir web sayfanın arama motorunda üst sıralara geçerek ziyaretçilerin keşfedilmesi için belirli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar, kullandığınız arama motorunun algoritmasına uygun bir şekilde hazırlanmış olmalıdır ki arama motoru sizin web sayfanızı iyi içerik olarak tanımlayabilsin. Sıklıkla kullanılan arama motoru Google olduğu için web sayfanızı hazırlarken Google Pagerank algoritmasını keşfetmeniz gerekir.

Google Pagerank Algoritması Nedir?

PageRank, Google’ın web sayfaları içerik yönünden değerlendirirken kullandığı algoritmalardan sadece biridir. Bu algoritma sitenizde bulunan backlinkerinizle bağlantılı olarak hesaplanmaktadır. Kullandığınız backlink sayısı, içerikleriniz, backlink kalitesi gibi durumlar göz önünde bulundurulmaktadır. Google yaptığı bu araştırma sonunda size web sayfa kalitenizi belirten 1 ila 10 arasında PageRank puanı verecektir. Bu puan ne kadar yüksek olursa sitenizin ilk sıralarda görülmesi de o kadar artacaktır.

Pagerank Algoritması Ne İşe Yarar?

Arama motorunda yapılan herhangi bir anahtar kelime aramasında aynı içeriğe sahip birçok web site ile karşılaşılmaktadır. Ancak bu web sitelerin hangisi kaliteli içeriklere sahip, hangisi ise kişinin sadece vakit kaybetmesini sağlayacak ayırt edilememektedir. Google, bu durumun kolaylaştırılması ve ziyaretçilere kaliteli web sayfaların önerilebilmesi için farklı algoritma ve puanlamalara göre bir sıralama gerçekleştirmektedir.

Web sayfanızın üst sıralara çıkarak daha çok ziyaretçi almasını istiyorsanız Google tarafından belirlenmiş algoritmalardan yüksek puan alması gerekmektedir. Bu algoritmalardan en çok bilineni ise Google PageRank algoritmasıdır.

Bu algoritma ile birlikte Google web sayfanızı değerlendirerek ne kadar kaliteli olduğuna dair bir puan vermektedir. Bu puan ne kadar yüksek olursa web sayfanız Google tarafından o kadar kaliteli olarak değerlendirilmiş demektir. Bu durumda da web sayfanız daha üst sıralara taşınacaktır ve ziyaretçiler tarafından daha çok tercih edilecektir.

Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

PageRank algoritması değerlendirilirken algoritma tarafından belirli noktalara dikkat edilmektedir. Pagerank puanınızı yükseltmek istiyorsanız öncelikle algoritmanın nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

PageRank algoritması yaptığı değerlendirmelerde;

  • Web sayfanızda bulunan içeriklerin özgünlüğüne dikkat etmektedir. Kopya ya da rewrite içeriklere sahipseniz, puanınız bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
  • Sayfanıza verilmiş bağlantılar en çok dikkat edilen unsurlardan biridir. Kaç adet backlink kullandığınız ve kullandığınız backlinklerin bağlantılı olduğu web sayfanın ne kadar kaliteli olduğu değerlendirmektedir.
  • Backlink yaptığını web sayfaların pagerank puanına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sayfanızın Pagerank değerini 1 puan artırmak için 101 tane pagerank değeri 0 olan web sayfadan backlink almanız gerekmektedir. Ancak aynı miktardaki puan artışını 4 tane pagerank değeri 2 olan web sayfadan backlink almanız yeterli olacaktır.

Pagerank Algoritmasının SEO İçin Faydaları Nelerdir?

PageRank algoritmasının kullanılması SEO çalışmalar için olumlu durumlar oluşturmaktadır. Bu olumlu durumları özetleyecek olursak;

  • PageRank, özgün ve web sayfa ile ilgili kaliteli içerikleri baz alarak hesaplamasını gerçekleştirmektedir. SEO çalışmaları özgün, web sayfaya uyumlu kaliteli içerikler olduğu için algoritma bu çalışmaları doğrudan değerlendirmektedir. Böylece hazırladığınız SEO çalışma birden fazla algoritmayı destekleyerek web sayfanızı hızı bir şekilde üst sıralara taşıyacaktır.
  • Bu algoritma SEO çalışmaları sırasında kullanılan backlinklerin kaliteli bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece web sayfalar bot backlink kullanmaktan kaçınarak değişik yollarla üst sıralara çıkmayı amaçlayamamaktadır.

Google, günümüzde PageRank’i web sayfa değerlendirmede dikkate almadıklarını açıklasalar da hala bu terim SEO çalışmalarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Google PageRank çalışması hakkında aklınızda kalan sorular varsa yorum kısmında bizimle (Seorative ile) paylaşabilirsiniz. Böylece sorunuza ve sorunuzun cevabına farklı ziyaretçilerimiz de ulaşabilir ve gerekli bilgileri öğrenebilirler.