Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır ve Kontrol Edilir?

Backlink nedir?

Dijital pazarlama alanında adını çokça duyacağınız Backlink, bir sitenin size referans olma durumudur diyebiliriz. Birçok arama motorunda üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak, diğer site bağlantılarıyla ortak bir ağ oluşturmanıza yardımcı olacak bu sistem, sitenizin kalite kriterlerine göre öncelik tanıyacak olan bir algoritmayla çalışmaktadır. 

Backlink Nedir?

Türkçe karşılığı “Geri bağlantı” olan backlink sistemi, bir sitenin sizin sitenizle bağlantılı bir link oluşturmasıdır. SEO ve SEM çalışmalarında en çok işe yarayan sistem olan backlink, bir örnekle açıklamak gerekirse ayakkabıcı.com adında bir siteniz varsa, ayakbakımı.com adındaki bir sitenin sizi o siteyi ziyaret edenlere önermesidir. Bir nevi referans sistemiyle çalışan bu algoritma, siteler arasında geçiş imkanı sunar. 

Ne İşe Yarar?

Geri bağlantı sistemi sayesinde sitenizde bulunan özgün bir içerik, başka bir sitede de link olarak yer alacaktır. Bu sayede başka bir site ziyaretçisi sizin siteniz hakkında bilgi sahibi olur, sitenizin içerikleri daha fazla ziyaret edilmeye başlar. Geniş bir alıcı kitlesi oluşturmanızı sağlayacak olan bu yöntem sayesinde, birçok alanda web sitenizin duyulmasına destek olunur. 

Sosyal medya sitelerinden, forum sitelerine kadar geniş bir donanıma sahip olan siteler arası geri bağlantı işlemi, web sitenizin kısa zamanda ziyaretçi sayısını artıracağı gibi firmanızın tanınmasına da olanak tanıyacaktır. Google arama motorlarında üst sıralarda yer almak için önemli bir kriter olan bu geri bildirim sistemleri, SEO ve SEM optimizasyon sistemleriyle doğrudan bağlantılı bir uyuma sahiptir. 

Çeşitleri Nelerdir?

İnternet üzerindeki gelişmelerin büyüklüğünü düşünürsek, bu alanın da birçok noktaya hitap edeceğinden emin olabiliriz. Mikro siteler, forum siteleri ve tanıtım yazıları ile doğrudan backlink alabilir, aynı zamanda Youtube gibi video kanallarından da günümüzde referans bağlantı / geri bağlantı elde edebilirsiniz.

Paravan blog ve video link gibi çeşitleri olan sistem, sosyal imleme ile çok daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Günümüzde en çok işe yarayan aracı işlemler, sosyal imleme ve video linkleri olmaktadır. Birçok arama motorunda yer almanızı sağlayacak olan bu sistem sayesinde tanıtımlarınız, markanız ve ürünleriniz alıcıya çok daha çabuk ulaşacaktır. 

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sadece BacKlink alarak sitenizin üst sıralara çıkacağını düşünüyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz. Çünkü sistemli bir şekilde bu linkler için sorgulama ve analiz yapmanız gerekmektedir. Seo araçları ve baclink analiz sistemleri üzerinden düzenli olarak sorgulama yapmalı, sitenizin ne kadar organik büyüme içinde yer aldığına dikkat etmelisiniz. Backlink analizi yapmak için bazı araçlar kullabilirsiniz. Bu araçlardan en doğru sonuç veren ve en çok tercih edilen Ahrefs’dir. Ahrefs hakkında daha detaylı bilgi almak için Ahrefs Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Backlink Nasıl Alınır?

İnternet reklamcılığı ve dijital pazarlama alanında önemli bir yere sahip olan baclink, sıradan bir şekilde hemen alabileceğiniz bir sistem algoritmasına sahip değildir. Stratejik ve düzenli bir ilerlemeyle yapılacak bir çalışma, sizler için şüphesiz en doğru sonucu verecektir.

Ancak en doğru ve işe yarar geri bağlantı alımını, bu işte profesyonel olan ajanslar sayesinde edinebilirsiniz. URL kullanımı üzerinden internette paylaşılan linkler yeterli olmayacaktır. Bu nedenle Seorative aracılığıyla sistemli çalışan ve sitenizi bütün arama motorlarında üst sıralara taşıyacak olan bir hizmet alabilirsiniz. SEO ve SEM uyumu içeren özgün içeriklerle kısa zamanda diğer linklerle bağlantı kurmanız sağlayabilir, güvenli ve kaliteli bir hizmet almanıza yardımcı olabiliriz. 

Backlink Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

Baclink fiyatları kullanacağınız linklere, sitenin otoritesine ve daha pek çok etkene göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla, öncelikle iyi bir araştırma yapmalı ve sonrasında siteleri bir havuzda toplayıp en uygun teklifleri değerlendirmelisiniz. Hiç şüphesiz, başarılı ve güçlü bir backlink ağı kurmak, ucuz değildir ve bu konuda bir ajansla görüşerek profesyonellerden destek almanız, paranızın heba olmamasını sağlar.

Bedava Backlink Almak Mümkün mü?

Bedava backlink almak mümkündür ancak bu sizin işinize ne kadar yarayacaktır? Herkesin kullandığı ve sistematik bir şekilde ilerlemeyen bir link bağlantısı, sitenizin daha kötü duruma düşmesini bile sağlayabilir. Size ve sitenize özel link bağlantıları kurmaya, bunun sistemli bir şekilde ilerlemesine özen göstermeniz markanız ve siteniz için çok daha faydalı olacaktır. 

Backlink Paketleri ve Siteleri Güvenli midir?

Belli başlı webmaster forumlarında satılan, %100 yükseliş garantisi sunan hemen hiçbir paketin geçerliliği yoktur ve günümüzde başarılı bir çalışmanın anahtarı olamayacak kadar etkisizdirler. Dolayısıyla, başarılı ve güçlü bir backlink ağı kurmak istiyorsanız; sistematik bir biçimde link inşa edebilecek ve bu linklerin güçlü yapısına dikkat edecek profesyonellerle çalışmalısınız.

Backlink Analizi Site Sahipleri için Neden Önemlidir?

Site sahipleri, web sitelerinin ne durumda olduğunu analiz ederek gelecek stratejilerin belirlenmesi için önemli bir rol oynamaktadır. Sitenizin link bağlantılarını, tıklanma oranlarını ve özgünlüklerini analiz ederek, daha stratejik ilerlemeniz söz konusudur. 

Nasıl Verilir?

Ziyaretçi sayınızı artırmaya yarayacak olan backlink sistemi, belirli sitelerin sizin sitenize yönlendirilmesi ya da sizin o sitelere yönlendirilmeniz aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu alanda hizmet vermekte olan ajanslar ve siteler, link inşa ederek, sizin birçok alanda yer almanıza olanak tanıyacaktır. 

Sosyal alanda ve paravan sitelerde yer almanızı sağlayacak olan Seorative ile iletişime geçerek, kısa zamanda backlink hakkında hem bilgi sahibi olabilir hem de sistemli bir şekilde arama motorlarında yer alabilirsiniz. Google reklamcılığı ve dijital pazarlama sorularınız için sitemizle iletişim kurduğunuz anda, sizlere kısa zamanda geri dönüş yaparız.