Google Disavow Tool Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Google Disavow Tool Nedir?

Sitede bulunan iyi geri bağlantılar, sitenin sıralamasını yükseltirken, kötü geri bağlantılar, birçok soruna neden olur. Doğal olmayan bağlantılar, Google’ın Penguin algoritması gözünde, sıralamanıza kötü etki eder hatta ceza bile alınabilir. Google Disavow Tool temel olarak bu kötü bağlantıları ayıklamak için kullanılır.

Seorative uzmanları olarak; küçük işletmeler ya da profesyonel işletmeler için, doğal olmayan bağlantıları temizlerken, size yardımcı olacak birkaç ipucunu bu yazımızda veriyoruz.

Google Disavow Tool (Bağlantı Reddetme Aracı) Nedir?

Google Disavow Tool yani bağlantı reddetme aracı; spam içerikli bağlantılar üzerinde kontrol olmadığında, Google’ın bunları önemsememesi için kullanılan bir araçtır. Ancak bağlantı reddetme aracının doğru şekilde kullanılmaması, sıralamanızı olumsuz etkiler.

Disavow Tool Ne İçin Kullanılır?

Bağlantıları reddetmenin temel amacı; siteyi zarar veren kötü bağlantılardan korumaktır. Farklı birçok nedenden dolayı kötü bağlantı oluşturulabilir. Bunun nedeni ise, rakiplerin sıralamada üst sıralara çıkmak istemesindendir.

Önerilen Yazı: Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır ve Kontrol Edilir?

Kötü geri bağlantılar; negatif SEO saldırısı olarak adlandırılır. Bu durum ise sitenin ceza alacağının belirtisidir. Bu yüzden, negatif SEO saldırısını engellemek için, kötü geri bağlantıları reddetme yapılır.

Trafiği düşük olan ya da düşük etki alanına sahip bir siteye gelen her bağlantının kötü bağlantı olmadığı bilinmelidir. Her bağlantı, Google nezdinde bir güven oyu yaratır. Bu yüzden kötü geri bağlantıları yok etmek, sıralamanızı önemli ölçüde iyileştirecektir.

Disavow Nasıl Yapılır?

Geri bağlantıların bir listesini almak için, kullanılabilecek birçok bağlantı reddetme aracı vardır. Bu araçlar, denetim sürecini otomatikleştirmeye yarar. Zaman kazandırması bakımından iyi olmasına rağmen, her bir bağlantının manuel şekilde incelenmesi kadar temiz bir sonuç vermez.

Geri bağlantıları değerlendirirken;

  • Her bir geri bağlantı ziyaret edilebilir ya da
  • Bağlantının mantıklı ve yararlı olup olmadığı değerlendirilir.

Ancak şu unutulmamalıdır. Bir bağlantıyı reddetmek en son çaredir. Bir bağlantı kaldırılmaya karar verildiğinde, site sahibiyle iletişime geçilerek, bağlantının kaldırılması istenebilir. Site sahibinin iletişiminize karşı, herhangi bir cevabı yoksa ya da kaldırmayı reddediyorsa, Google’dan siteyi reddetmesi istenebilir. Bunun için ise diğer sitenin isteğinizi reddettiğine dair belgeleri göstermeniz, çoğu zaman Google’ın bu konuda harekete geçmesi için yeterli olur.

Ancak bağlantıyı reddetmeden önce, bir kaldırma talebinde bulunulması gerekir. Bu durumda en iyi durum senaryosu, bağlantıyı gönderen kişinin isteğinizi onaylaması ve bağlantıyı kaldırmasıdır. Bunun dışında en kötü senaryo ise, bağlantıyı gönderen kişiden yanıt alamamak ve bunun doğrultusunda bağlantıyı reddetmektir.

Google sayesinde kötü bağlantıların reddedilme işlemi oldukça kolaydır. Buradaki en önemli nokta, doğru kötü bağlantıların seçildiğinden emin olunmasıdır. Kötü bağlantı listesini oluşturduktan sonra, https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main adresi üzerinden, bağlantıları reddetme aracına gidilir.

Burada çok dikkatli davranılmalı ve reddedilecek bağlantıların doğru ve dikkatli şekilde seçilmiş olması gerekir. Eğer yanlış bir liste oluşturulursa, Google arama sıralamanızda değişiklikler olabilir.

Geri bağlantıları reddetme işlemi sadece;

  • Siteye yönelik yüksek miktarda spam varsa
  • Yüksek miktarda yapay veya düşük kaliteli bağlantı varsa yapılmalıdır.

Doğru kötü bağlantıların seçildiğinden emin olunduktan sonra, “bağlantıları reddet” butonu tıklanır. Bu noktada Google’ın yeniden bir uyarısı ile karşılaşılır. Bu uyarı geçildikten sonra doğru .txt dosyaları seçilir.

Dosya seçimi yapıldıktan sonra “gönder” butonu işaretlenir. İşlemin ardından Google talebi inceleyerek, birkaç gün içinde reddetme işlemini gerçekleştirir.

Kötü bağlantılar konusunda kendinizden emin değilseniz, yanlış bağlantıları reddetmek, sitenizi Google gözünde kötü duruma düşürebilir. Sitenize gelen doğru kötü bağlantıları reddetmek için ya da farklı konularda profesyonel destek almak için; konusunda uzman ve deneyimli Seorative uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.