Link Juice Nedir? Nasıl Çalışır?

Link Juice Nedir?

Link Juice var olan bir link gücü veya link akışı olarak tanımlanabilir. Bir backlinkin bir siteden başka bir siteye verildiği durumlarda bu backlinkin aktarmakta olduğu güce Link Juice denmektedir. 

Link Juice Nedir?

Link Equity olarak da ifade edilen Link Juice, pagerank ile doğrudan ilgili olan bir kavramdır. Bu noktada öncelikle pagerank çalışma sistemine değinmek çok daha doğru olacaktır. Bir web sitesinde backlink kaynaklı bir güç ortaya çıktığında bu güç başka linklere dağıtılmaktadır. Örneğin; 3 farklı yere link verildiğinde web sitesinin gücü 3’e bölünür ve bu 3 linke paylaştırılır. Burada harici web siteler için external web site, dışarı çıkan linkler için ise outbound link terimleri kullanılıyor. Page rank, Google’ın web sitelerinin sıralamasında kullandığı algoritmadan elde ettiği sonuç ile internet siteniz için belirlediği değerleri göstermektedir. 

Link Juice Nasıl Çalışır?

Dışarı çıkan ve ilgili sayfalara varan linkler yalnızca vardıkları sayfaya değil sitenin diğer sayfalarına da güç taşımaktadır. Bir backlinkte bir sayfaya link aldığınızda söz konusu backlink, sitenizin tamamı için ufak bir yükselme sağlayabilir. Yani sitenizde küçük ölçekli bir güçlenme durumu gerçekleştirebilir. Ana sayfaya link aldıkça kategori sayfalarınızın anahtar kelime sıralamaları da yükselecektir. Bu da pagerank ile gerçekleşmektedir.  Çünkü ana sayfa güçlendikçe menüdeki veya farklı yerlerdeki link akışları üzerinden site içerisine güç aktarımı sağlanacaktır. Site dışında örneğin sosyal medya sayfalarınıza verdiğiniz dışarı linkler de sizin gücünüzden çalabilir. Ancak size gelen bir güç söz konusu olduğunda bu gücün site içerisinde de yayılacağını söyleyebiliriz. 

Burada Link Juice site içi mimarisi karşımıza çıkıyor. Kategorileriniz ve hedef sayfalarınız aşırı önemli ise menüde breadcrumb’a mutlaka yer vermelisiniz. Bunun yanı sıra footer kullanmaya da özen göstermelisiniz. 

Web sitesi sahipleri üçüncü derinlikteki bir sayfayı tutarken alınan backlink üçüncü derinlikteki sayfaya yeteri kadar güç aktaramayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tüm backlinkler ana sayfaya birikecektir. Bu durumda ana sayfadan 3 tıklama ile aktarım gerçekleşecektir. 

Web Sayfaları Nasıl Güçlendirilir?

Web sitelerinin tüm sayfasını güçlendirmek kolay bir işlem değildir. Bu noktada ana sayfanın daha fazla güçlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumun en temel sebebi ana sayfa yeterince güçlendiğinde gücün diğer sayfalara aktarılmasıdır.

SEO çalışmaları ile her sayfada iyi sıralama alabilmek mümkündür. SEO’nun da en temel amacının iyi sıralama almak olduğu göz önünde bulundurulduğunda sayfa sayfa planlama yapmak daha doğru olacaktır. Ancak yeri geldiğinde de SEO çalışmalarının amacı sitenin bütününü aynı anda yükseltmek olmalıdır. Böyle olduğunda normalde elde edeceğimizin üzerinde bir sonuç elde etmek mümkün olur 

Link Juice’i düzenli bir şekilde ana sayfanıza ve hedef sayfalarınıza aktardıkça ortaya çıkan güç gün geçtikçe diğer sayfalara daha fazla etki edecektir. Bunun bir sonucu olarak, alt sayfalarınız da oldukça sağlam ve daha az riskli bir şekilde güçleneceğini ifade edebiliriz. Benzer şekilde, bu durumun tam tersi ile de karşılaşılabilir.

Backlink çalışmaları kapsamında ana sayfaya gelen backlink sayısı bazı durumlarda 10 iken alt hedef sayfasına gelen backlink sayısı 50 olabilmektedir. Ancak web sitesi sahipleri bazı durumlarda hedef sayfaların ana sayfa kadar popüler olmasını istemeyebilir. Bu durumda farklı çalışmaları gerçekleştirmek mümkündür.

Alt sayfaların güçlendirilmesi sayesinde de siteye bir güç akışı sağlamak mümkündür. Alt sayfa güçlendiğinde logo ve logoda bulunan link de bu gücü aktarmaktadır. Bu sayede güç,farklı sayfalara dağıtılmaya başlayacaktır. Ancak alt sayfalara fazla link almanın zaman zaman zararlı olabileceğini de belirtmek gerekir. Bunun en temel sebebi doğal bir profil çizmemizin gerekiyor olmasıdır. Alt sayfa veya ana sayfaya backlink geldiğinde bu backlinkin gücü sitenize linkler üzerinden dağıtılmaktadır. Bu durum da site mimarisinin son derece iyi olmasını gerektirmektedir. Çünkü iyi bir site mimarisi, gücün çok daha verimli aktarılmasını ve daha sağlam bir Link Juice elde edilmesini sağlayacak başlıca unsurlar arasındadır.

Bir Linkin Değerli Olması

Backlink aldığınızda değerli olması başarı elde etmeniz için önemli bir kıstas olarak bilinmektedir. Linkin değerli olabilmesi ve Google’ın bir algoritması olan Penguen’in bu linkin kaliteli olduğunu görebilmesi için bazı unsurlar vardır.  Söz konusu unsurlara dikkat ederek bir backlink alınması durumunda web sitelerinde hedeflenen başarının gerçekleşebilmesi mümkündür.  

İlgili sitenin backlink kaynaklı bir gücü bulunmalıdır ve bunun tespit edilmesine yönelik birtakım araçlar mevcuttur. Bu noktada şunu ifade etmek gerekir ki, hangi sitenin hangi güçte backlink kaynaklarının olduğu yalnızca Google tarafından bilinmemektedir. Backlink analiz araçları, bizim backlink tarafında hangi sitelerin ne derece güçlü olduğuna dair bir değerlendirme yapabilmemizi mümkün kılar. Yine de, elbette Google’ın verdiği kararın birebir aynısını vermemiz olanaklı olmayabilir. Bizim normal güçte olduğuna karar verdiğimiz bir site, Google tarafından az güçlü olarak kabul edilebilir.

Google Gözünde Kalite ve Güvenilirlik

Şimdi “güvenilir” ile neyi kast ettiğimizi açıklayalım? Bu; içerik ile ilgili olabileceği gibi, verilen hizmetin popülerliği ile de ilgili olabilir. Markanın genel itibariyle güvenilir bir imaja veya iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olması da bu kapsamda değerlendirilebilir. Dolayısıyla, kaliteyi belirleyen çok sayıda faktörden söz etmek mümkündür. Haliyle, linkin alındığı yerin kalitesini tespit etmek, veya almadan önce buna yönelik bir değerlendirme yapmak önem taşımaktadır. Güçlü ve güvenilir bir kaynaktan alıyor olmanız, linkin değerli olması adına oldukça önemlidir. 

Bir başka önemli nokta, linkin geldiği site ile linkin alındığı site arasındaki ilişkisellik durumudur. Linkin alındığı site, hizmet verdiğiniz bir site de olabilir. Penguen’in baktığı noktanın bu olduğunu söylemeliyiz, ki Penguen’in baktığı bir şeyi zaten doğru yapıyor olmak gereklidir. Öte yandan, linkin geldiği ve alındığı sitenin birbiri ile konu bakımından alakasız olması, maalesef linkin değerini düşürecektir. Örneğini, link alınan site dekorasyon üzerineyken, link verilen sitenin oto yıkama üzerine olması, linkin değersiz olduğuna işarettir.

Web sitelerine backlink verilirken ilişkili sektörlerde faaliyet gösterdiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Dekorasyonla ilgili bir web sitesinden dekorasyon ürünleri satan bir siteye backlink verilmesinin doğal olacağını söyleyebiliriz. Bunun dışında söz konusu siteler arasında backlink alışverişi sektörel ilişki de oldukça kuvvetli olacaktır. Bu durum backlinkin değerli olduğunun da en büyük göstergesidir. 

Bir backlink verirken bireylerin yöneltmesi gereken bazı sorular vardır. Söz konusu sorular şu şekildedir:

  • Link aldığım yer güçlü mü, güvenilir mi?
  • Link alacağım sitenin backlink profili nasıl?
  • Alaka, kategorisel veya sektörel ilişki düzeyi nedir?

Bu sorulara cevap verilerek bunların yanıtları doğrultusunda karar vermeniz gerekmektedir. Bu sorulara verilen cevaplar doğrultusunda bireylerin alakalı olmadığını düşündüğü linki almaması gerekmektedir.

Backlink çalışmalarının en temel amacı web sitelerinin trafiğinin artırılmasıdır. Bu kapsamda Penguen’de backlink kalitesini belirlerken söz konusu amacı göz önünde bulundurmaktadır. Google ziyaretçilerin nereden başlayıp nerelere dağıldığını inceleyerek son derece büyük veriler elde edebilmektedir. Bunun yanı sıra Google’ın algoritmalarından biri olan ve ziyaretçilerin hareketlerini analiz etmemizi sağlayan Google Analytics ile ziyaretçilerin bir siteden başka siteye gidip gitmediği de kolayca tespit edilebilmektedir. 

Backlink belirli bir ücret karşılığında alındığında ve bu durum belli olduğunda, link güvenilir olmadığında ve linkin ilgi düzeyi düşük olduğunda ziyaretçi gelmesi pek mümkün değildir. Bu da linkin zamanla ölmesine neden olacaktır. Bu durumda backlink bireylere yarardan çok zarar sağlamaktadır.

Sonuç olarak alınan linklerin değerli olması başarı elde edilmesi için büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra backlinkten gelen ziyaretçiler linkin gücünü kanıtlamaktadır. Çok sayıda fakat güçsüz link almak yerine az sayıda değerli link almanız, hedeflediğiniz başarıyı elde etmek bakımından kolaylık ve fayda sağlayacaktır.