Meta Description Nedir? Meta Description Nasıl Olmalı?, Meta Description Örnekleri

Site Açıklaması(Meta) Description Nedir?

Bir internet kullanıcısının hangi internet sitesine tıklayıp tıklamayacağına karar verdiği aşama, arama motorlarının internet sitelerini sıraladığı aşamadır. Bu aşamada internet sitesi linklerinin altında gözüken site açıklamasının dikkat çekici olması arama yapan kullanıcının sizin internet sitenize girmesini sağlayacaktır. İnsanların dikkatini çekebileceğiniz ve internet sitenize olan ilgiyi arttırabileceğiniz düzgün bir site açıklaması yazabilmek için bu yazıyı okumanız büyük önem taşıyor.

Site Açıklaması (Meta Description) Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Meta description; Google’da arama yapan kişilerin, bağlantınızı tıklaması için, gerekli olan açıklamalardır. Meta açıklaması olarak tanımlanır. Sayfanın Html etiketi olarak da adlandırılır. Arama motorlarında herhangi bir sorgu aratıldığında sonuçlarda çıkan tıklanabilir internet sitelerinin veya internet sitesi sayfalarının linklerinin altında yer alan minik bir açıklama bölümü bulunur. En fazla yüz altmış karakter uzunluğunda olabilen bu küçük açıklamalar, sayfaların kendilerini ziyaretçilere tanıtabilmek için kullandıkları site açıklamalarıdır. HTML niteleyici olarak da geçen site açıklamalarının kullanımı ise bir kod yardımıyla gerçekleştirilir.

Meta description; Google’da arama yapan kişilerin, bağlantınızı tıklaması için, gerekli olan açıklamalardır. Meta açıklaması olarak tanımlanır. Sayfanın Html etiketi olarak da adlandırılır. 

Meta açıklaması; meta etiketlerinizin için, sayfanızı tanımlayan yardımcı özelliklerden biridir. Meta description nasıl olmalı konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; kullanıcıların arama yaptıklarında, sayfanızın sıralandığı SERP üzerinde metin parçası olarak işlev görür. Meta açıklamalar; arama motoru kullanıcılarına, sitenize tıkladıklarında neyle karşılaşacaklarına dair kısa bir açıklama sunmalıdır.

Meta açıklamaları;

 • Organik reklam metni görevini üstlenir.
 • Organik reklam metni ise, meta açıklamayı önemli bir düzeye getirir.

Meta açıklamalarının bir organik reklam metni görevi görmesinin amacı; reklamınızın anahtar kelime sıralamasında, Google ve diğer arama motorlarında, meta açıklamayı sayfanın özeti olarak göstermektir. 

Kullanıcıyı etkileyen bir meta açıklaması; organik arama sonuçlarında, tıklama oranını yükseltir. Bunun anlamı ise; arama sonuçlarında, sayfanızı daha fazla kişinin görmesidir. Sıralamanız aynı kalsa da trafiğinizin artmaya devam eder.

Önerilen Yazı: CTR (Tıklama Oranı) Nedir? Nasıl Hesaplanır? Yükseltmek İçin Neler Yapmalıyız?

Site Açıklaması (Meta Description) Neden Önemlidir?

Bir internet sitesinin açıklaması, sorgu sonuçları sayfasına ulaşan bir ziyaretçi için sanıldığından daha büyük önem taşıyor. En doğru ve pratik bilgiye ulaşmak isteyen insanların fikrini kolaylıkla etkileyebilecek olan site açıklaması, bir internet sitesinin tıklama oranlarını ciddi oranda etkiliyor.

İnternet sayfasının mavi renkli linkinin altında yer alan internet sitesi açıklamasının açıklayıcı, çekici ve alıcıyı harekete geçirme işlevinde olması o internet sitesinin tıklama sayısını arttıracaktır.

Optimize Site Açıklaması (Meta Description) SEO’ya Etki Eder Mi?

SEO’ya etki eden irili ufaklı birçok faktör vardır ve bunlardan bir tanesi de meta açıklamasıdır. Arama sonuç sayfalarında başlık altında bulunan ve şu an için 160 karakter sınırlamasına sahip meta description her ne kadar sıralamalarda öne çıkmak için doğrudan bir etkisi olmasa da sıralamalarda belirli bir başarı kaydettikten sonra vazgeçilmez bir SEO faktörüdür. SEO’ya uygun ve rakiplerinizden daha optimize yazılmış bir meta açıklaması potansiyel ziyaretçilerinizi sayfanıza çeker ve tıklanma oranızı arttırır. Bu da sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Google nezdinde sıralamalarda daha yukarı çıkmak için oldukça etkili bir ölçüdür.

Arama motorlarının sorgu sayfalarında gözüken site açıklaması sorgu sıralamalarına etki etmiyor olsa da özgün ve optimize description kullanmak kullanıcıların ilgisini arttıracaktır. Dikkat çekici bir internet sitesi açıklaması ile internet sitesinin tıklanması arttığı zaman ise arama motoru botları bu internet sitesini kaliteli içerik sınıfına sokacaktır.

Bu da aslında internet sitesi açıklamasının doğrudan olmasa da sıralamalara etki ettiği anlamına geliyor. Bu yazıyı okumaya devam ederek nasıl SEO uyumlu description yazabileceğiniz öğrenebilir, bu kendi internet sitenize uygulayabilir ve internet sitenizin dolaylı yoldan daha üst sıralarda gözükmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Site Açıklaması (Meta Description) Nasıl Yazılır?

Bir site açıklamasının tıklanma üzerindeki önemini bilen bir internet sitesi sahibinin SEO uyumlu site açıklaması konusunda araştırma yapmaması imkansızdır.

Aşağıda sıralanmış olan maddeleri site açıklamanıza uygulayarak doğru description yazabilirsiniz:

 • Arama motoru sorgu sayfalarında gözükecek olan sayfanız için ayarladığınız açıklama kısmında önceden belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri mutlaka kullanın.
 • Anahtar kelimenizi yeterli miktarda kullanın ancak anahtar kelime sayınızın çok fazla olmaması da gerekiyor, bu tarz açıklamalar spam olarak algılanabiliyor.
 • Bir site açıklamasının uzunluğu mutlaka yüz otuz beş ile yüz altmış karakter arasında olmalıdır.
 • İnternet sitenizde yer alan her bir sayfa için özgün bir açıklama yazmanız önem taşıyor.

Eğer birden fazla sayfada aynı site açıklaması kullanırsanız Google arama motoru botları bunu kopya içerik olarak değerlendirir. Yukarıda sıralanmış olan yöntemleri internet sitenizde yer alan site açıklamaları için kullanarak diğer internet sitelerinden farklı olduğunuzu ortaya koyabilir, internet sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Meta Description Yazarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Meta açıklamaları, bir nevi satış metnidir. Bu yüzden şimdi alın, ücretsiz deneyin gibi kullanışlı ve ilgi çekici ifadelerin kullanılması gerekir. Harika bir meta description yazarken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Meta description yazarken;

 • Birincil anahtar kelime tespit edilmelidir.
 • Okuyucuya değer verildiği gösterilmelidir.
 • Aktif, motive edici ve harekete geçirici ifadeler kullanılmalıdır.
 • Verilen meta açıklaması ve içerik, tutarlı olmalıdır.
 • Sitede bulunan her bir sayfaya benzersiz meta açıklaması eklenmelidir.
 • Anahtar kelime yanında eş anlamlı kelimeler kullanılmalıdır.
 • Teknik özellikler gösterilmeye çalışılmalıdır.

Meta açıklaması yazarken; kullanıcılara değer verildiği ve sitenin tıklanmaya değer olduğu gösterilmelidir. Meta description konusunda önemli bir konu da Google’ın her zaman meta açıklamalarını kullanmadığıdır.

Google, meta açıklamalarınızı her zaman amaçlarına uygun şekilde göstermez. Orijinal meta açıklama etiketlerinin sadece yüzde 35,9’u Google aramalarında, olduğu gibi görünür.

Google’ın meta açıklamalarını bazı durumlarda amaçlarına uygun şekilde göstermemesinin sebebi; Google’ın bir kullanıcının sorgulamasına, yeterli düzeyde cevap vermediğinde, bunun yerine sorgulanan sayfadaki en iyi eşleşme sağlayan bir pasajı gösterebilir.

Önerilen Yazı: Site Başlığı (Title) Nedir, Nasıl Olmalıdır? Title Örnekleri

Meta Description Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır? (Kaç Karakter Olmalı)

Meta açıklama uzunluğu, belli bir kelime sayısına göre oluşturulur. Google, genellikle arama sonuçlarında siteler için belli bir karakter kısıtlaması koyar. Meta description uzunluğu en az 50 karakter, en fazla 160 karakter arasında oluşturulur. Google’ın önerdiği ve aramalarda gözüken maksimum karakter sayısı 160 karakterdir.

Doğru Site Açıklaması (Meta Description) Örneği

“Fonksiyon, matematikte kullanılan bir kavramdır. Türkçede ise fonksiyon, işlev ve görev anlamına gelir.” Bir arama motorunun gösterebileceği kadar kısa olan, anahtar kelime haricinde tekrarlanan kelimeler bulunmayan bu site açıklaması örneği, doğru bir örnektir.

Yanlış Site Açıklaması (Meta Description) Örneği

“En şık ve güzel elbise modelleri her bütçeye uygun fiyatlar ile bu sitede. Kruvaze yaka, prenses yaka, dikdörtgen yaka gibi şık elbise modellerine kampanyalı bir şekilde sahip olabilirsiniz.”

Doğru bir site açıklamasında tekrarlanan kelimeler kullanılmaması gerekir. Meta Description okuyucuların tamamını okuyabileceği kadar kısa ve fikir sahibi olabileceği kadar öz olmalıdır. Yukarıda tırnak içerisinde verilmiş olan örnek site açıklamasında anahtar kelimeler doğru kullanılmış olsa bile bu açıklama yanlış ve kullanılamaması gereken bir açıklamadır.

Site Açıklaması (Meta Description) Kontrolü Yapmak İçin Kullanılan Araçlar

Arama motorlarında site veya sayfa açıklaması olarak gözüken meta description, bir internet sitesinin tıklanma sayısının artması için büyük önem taşıyor. Site açıklaması kontrolü yapmak isteyen internet sitesi sahipleri ise bu işlem için genellikle Screaming Frog SEO Spider ve BrowSEO uygulamalarını kullanıyor.