SEO Uzmanı veya Ajansıyla Çalışmak Şart mı?

SEO Uzmanı veya Ajansıyla Çalışmak Şart mı?

SEO uzmanıyla veya SEO ajansıyla çalışmam şart mı? Bu konuda bütün merak ettiklerinize değineceğiz. Böylelikle Google ve SEO konusunda aklınıza takılan bütün detaylara cevap verme imkanına sahip olabileceksiniz. Şimdi vakit kaybetmeden SEO uzmanı ve SEO ajansı ile işbirliği yapmanın şart olup olmamasına bir göz atalım!

Riskli veya Yanlış Yapılan Çalışmalar

Riskli çalışmalar veya yanlış yapılan çalışmalar SEO konusunda oldukça titizlikle incelenmesi gereken konulardır. Çünkü insanlar çalışmaları doğru yaptıklarını zannederken de SEO’da yanlış yapabiliyor. SEO sektöründeki taktikler ve çalışmaların çok fazla dallandırılıp budaklandırılması söz konusu durumun nedeni oluyor. Bu nedenle doğru bilgiye ulaşmada da sıkıntılar yaşanabiliyor. Ancak asıl sıkıntının öğrenilen şeyi uygulama aşamasında yansıtmak olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Peki, bunun sonucu nedir? 

Riskli yani Google’ın sevmediği, Google’ın tavsiye etmediği, yapmayın dediği şeyleri yapınca veya doğru bir şeyi doğru olma yolunda ilerlerken yanlış yapma durumunda neler oluyor? Bu kapsamda yanlış çalışmalar nedeni ile sıralama kayıpları yaşayabilirsiniz. Yani Google’da iyi bir sıralamanız var ancak sıralamanın yanlış çalışmalar sonrasında düşmesi kaçınılmaz bir durum olabilir. Peki, bu ne anlama gelir? 

Riskli veya Yanlış Yapılan SEO Çalışmalarının Sonuçları Nelerdir?

Online görünürlüğününüz düşer. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse; 50. sırada yer alan bir web sitesinin yapılan çalışmalar neticesinde 10. sıraya çıkması beklenirken çalışmaların yanlış olması size daha az sıra kazandırır. Diğer yandan hiçbir şekilde sıra kazanmama ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Doğru çalışmalar neticesinde ilk 5 sıraya gelme ihtimaliniz olduğunu düşündüğünüz bir senaryoda eğer ki sonraki işlemler yanlış yapılırsa daha sonraki aşamalarda ilk 3’e çıkmak yerine bir anda birinci sayfadan gerilere düşebilirsiniz. Düşüş 1-2 sıra olabileceği gibi çok daha fazla da olabilmektedir. Sıralamanızı doğru bir şekilde etkileyecek çalışmaları yaparken kesinlikle deney yöntemini tercih etmemelisiniz. Zira deney yoluyla sonuçları kontrol etmek oldukça tehlikeli durumlara neden olabilir. Böylesi bir durumda rakiplerin sizi geride bırakması ihtimali de gündeme gelebilmektedir.

Yanlış Yapılan SEO Çalışmalarını Düzeltmek Mümkün müdür?

SEO çalışmaları sırasında yanlış yapılmışsa yapılan yanlışın geri alınması mümkündür. Ancak hatanın ne olduğunun farkına varmak ve bu hatayı geri almak gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde Google cezaları ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Google, bazı durumlarda web sitelerini geçici olarak cezalandırabilmektedir. Ancak kalıcı cezaların da ortaya çıkması mümkündür. Site içi SEO ya da site dışı SEO çalışmalarda farklı cezaların ortaya çıkması muhtemeldir. Tüm detayları dikkate alarak hareket etmek daha başarılı sonuçlar almaya kapı aralar. Bu nedenle de bu yanlışları yapmamaya özen göstermelisiniz.

SEO konusunda çalışmaları kimin yaptığı önemsenmeksizin hata ve risklerin ortaya çıkması muhtemeldir. Örneğin bir SEO ajansı ile iş birliği yaptığınızda da sıralamanızın kötü etkilenmesi durumu ortaya çıkabilir. Ancak SEO uzmanı ile iş birliği yapmanın en önemli yanı kalıcı cezalar almamak veya yapılan yanlışlardan geçici cezalarla kurtulmaktır. Bu durum da uzun vadede üstesinden gelinebilecek durumları beraberinde getirir. Online görünürlüğünüzü etkileyecek olan bu durumları dikkate alarak çalışmalar gerçekleştirmek hayli değerli olur.

Bir seo uzmanı ile çalışmadan önce kalıcı ve geçici cezaların çok mühim olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat kalıcı cezaların sadece Google sıralamanızı düşürmekle kalmadığını ifade etmek gerekir. Zira bir marka olarak itibarınızın zedelenmesi ihtimalini de ortaya çıkarır. Google’ın sitenizi arama sonuçlarında göstermemesi itibar kayıplarının yanı sıra tüketicilerin de sizden uzaklaşmasına yol açacaktır. Bu tür durumlardan uzaklaşmak adına SEO konusunda doğru adımlar atmanın değerine bir göz atmak gerekir.

Önerilen Yazı: Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır Ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO Uzmanıyla/Ajansıyla Çalışmak

SEO konusunda hata yapmanın size olumsuz anlamda ciddi bir geri dönüşü olur. Peki, SEO ajansı/uzmanı ile çalışmanın avantajları nelerdir? Bu konuda detaylara bir göz atarak neden böyle bir seçim gerçekleştirmeniz gerektiğini değerlendirebilirsiniz. SEO uzmanı ile çalışmanın zorunlu olup olmadığına göz atarak daha başarılı sonuçlar elde etme ihtimalini inceleyebilirsiniz.

SEO uzmanı ile çalışmanın en önemli yanı başarılı sonuçlara ulaşmaktır. Ancak başarıya ulaşırken bazı ipuçlarını da çok iyi bilmek gerekmektedir. Aksi takdirde başarıya ulaşmak SEO uzmanı/ajansına rağmen çok çetrefilli olacaktır. İlk aşamada anahtar kelimelerden söz etmek gerekir.

Anahtar kelimeler, sizi Google sıralamalarında yukarı taşıyacak olan unsurlardır. Doğru anahtar kelime belirleme ve bu kelimelerin kullanımı Google performansını doğrudan etkiler. Çünkü anahtar kelimelerin rastgele seçilmiş olması başarıdan ziyade başarısızlığın anahtarı olur. Bu nedenle de ilk konu anahtar kelimenin hacmi ve değeridir.

Anahtar kelimelerde hacmin çok olması değerin de çok olduğu anlamına gelmemelidir. Çünkü anahtar kelimelerin özelliklerine göre değişkenlik söz konusu olabilmektedir. Hacmin çok olması bu anahtar kelimeye ilginin çok olduğunu gösterir. Öte yandan rekabetin de çok fazla olduğu durumunu unutmamak gerekir. Örneğin SEO kelimesinin hacmi çok fazladır. Burada SEO kelimesini hedefleyecek bir markanın bu alanda hizmet veren hemen her web sitesini geride bırakması gerektiği unutulmamalıdır.

Hacim ve değer bakımından çok yüksek noktada bulunan bir anahtar kelime belirlemişseniz SEO çalışmalarında işinizin çok çok zor olacağından söz etmek gerekir. Harcayacağınız emek ve bütçe ciddi manada fazladır. Bu durumun en büyük nedeni SEO anahtar kelimesinden yola çıkıldığında bu konuda 1. sırada yer almak isteyen yüzlerce markanın varlığıdır. Markanızı öne çıkarmayı arzu ederken başkalarının da aynı amacı güttüğünü bilmelisiniz. Ama bu noktada sadece rekabetin değil bütçe planlamasının da çok ciddi düzeylerde olacağından söz edilebilir. Zira anahtar kelime hacmi ve rekabet arttıkça ödeyeceğiniz ücretler de artabilir.

Rakibin fazlalığı kadar önemli bir detay da rakiplerinizin çok yoğun çalışmalar gerçekleştirmiş olmalarıdır. Arama hacimleri ve diğer pek çok konuyu dikkate alarak doğru bir çalışma gerçekleştirmenin sizin adınıza getirilerine daha yakından bir göz atmak gerekir. Kaliteli bir SEO ajansı ile çalışma gerçekleştirmeniz halinde zorlukların üstesinden gelmeniz ve rakiplerinizi geride bırakmanız kolaylaşacaktır.

Hizmet sunduğunuz sektör rekabetin çok olduğu bir alan değilse dahi ilk 2-3 sayfada yer alan rakiplerinizin SEO çalışmaları yaptığını bilmelisiniz. Bu noktada da tık almak tek başına yeterli olmayabilir. En ön sıralarda yer almak adına çaba sarf etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Önerilen Yazı: Anahtar Kelime Nedir? SEO Uyumlu Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

SEO Çalışmalarından Hemen Sonuç Almak Mümkün müdür?

SEO çalışmaları konusunda anahtar kelimeden sonra beklenti süresi de önemlidir. Peki, bu kavram neyi ifade eder? Beklenti süresi aslında geri dönüş süresi olarak da değerlendirilebilir. Bir SEO çalışması yaptırmak istediğinizde çalışmanın 1 ayda mı yoksa 4 ayda mı geri dönüş sağlayacağından emin olmanız gerekmektedir. Kendi imkanlarınızla SEO çalışmaları gerçekleştirmek istiyorsanız geri dönüş süresi daha uzundur. Ancak SEO uzmanının daha kısa sürede daha başarılı çözümler sağlayacağından söz etmek gerekmektedir. Bunun en büyük nedeni de çözümün profesyonel bir şekilde sunulmuş olmasıdır. 

Beklenti süreleri konusunda zamanınız varsa ve aceleci davranmak istemiyorsanız kendi imkanlarınızla çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Ancak zaman sizin için çok değerliyse hemen harekete geçmek adına bir SEO uzmanı tercih etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kendiniz çalışma gerçekleştirecekseniz titizliği ön planda tutmaya özen göstermelisiniz. 

SEO konusunda dikkat etmeniz gereken detayların bir başkası da sıralama hedefleridir. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse SEO’da sıralamanızın ne olmasını arzu ettiğiniz önemlidir. Örneğin 1. sırada yer almak isteyen bir web sitesinin çalışma yoğunluğu ile 5. sırada yer almak isteyen bir web sitesinin çalışma yoğunluğu da farklı olacaktır. 

SEO çalışmaları yaptırmak isteyen pek çok web sitesi sahibinin amacı 1. sırada yer almaktır. Ancak gerçekçi davranmak ve kaliteyi ön planda tutarak harekete geçmek çok çok değerlidir. Doğru hedefleri belirlerken gerçekçilikten uzaklaşmamak gerekmektedir. Çünkü SEO uzmanı ile çalışmak sadece doğru sonuca ulaşmayı değil aynı zamanda sonuca zamanında ulaşmayı da sağlar. 

Hacim ve değer noktasında çok iddialı anahtar kelimeleri tercih ediyorsanız çalışmaların daha uzun süreceğini bilmelisiniz. Burada sadece süre değil bütçe de yukarılara çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse; ilk sıralarda yer alan rakiplerinizin en az 6 ay ya da 1 senedir çalışma yaptığı düşünüldüğünde 2-3 adımda 1. sırada yer almanın hayal olduğunu unutmamalısınız. Sizin de 1 sene beklemenize gerek kalmasa da 1 ayda da sonuç alamayacağınızı bilmelisiniz.

Web sitenizin performansı çok iyi olsa da rakiplerinizin de bu noktada başarılı çalışmalar yürütüyor olması ihtimali vardır. Örneğin haftanın her günü SEO çalışması yaptıran ve sürekli bu işe yatırım yapan bir rakibiniz varsa sizin de bu noktada yarışabilir bir seviyede olmanız gerekmektedir. Bu nedenle de çalışmaların zorlu ve zaman alıcı olmasına rağmen mutlaka gerçekleştirilmesi söz konusudur.

Yukarıda ifade edilen tüm süreçleri dikkate aldığınızda anahtar kelimeleri belirlemek SEO çalışmaları noktasında başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Bu nedenle de rakiplerle başa çıkmak adına doğru adımlar atmanın gerekliliğinden söz edebiliriz. Blog sitesi ya da bir haber sitesi kuracaksanız farklı sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Zira SEO’da kullanılacak olan anahtar kelimeleri web sitesinin faaliyet gösterdiği alan belirler. Bu da rakiplerin ne tür çalışmalar yapmış olduğu konusunda değerlendirmeleri gerçekleştirmeyi değerli kılar.

SEO çalışmaları sırasında sıklıkla gözden kaçan bir husus web sitesinin gücüdür. Bu noktada en önemli detay Google tarafından sitenizin ne kadar süredir tanındığıdır. Örneğin yeni kurulmuş bir web sitesinin Google botları tarafından tarandıktan sonra çok yüksek bir değer almayacağı açıktır. Öte yandan 5 senedir düzenli çalışmalar yaptıran bir web sitesinin performansı çok daha yüksek seviyelerde olacaktır. Bu nedenle de yapacağınız çalışmalarda site gücünü dikkate alın ve boşa çaba harcamadan harekete geçin!

Geri dönüş süresi konusunda yavaş ama emin adımlarla ilerlemek oldukça değerlidir. Rölantide bir çalışma yapmak hem SEO konusunda başarıyı hem de uzun vadede elde edeceğiniz sonuçları doğrudan etkileyecektir. Hızlı bir şekilde sonuç almak istemeniz doğal olsa da SEO konusunda böyle bir tavır sergilemeniz sizin adınıza daha ciddi sorunları da ortaya çıkarabilecektir. Minimum 6 ay bekledikten sonra çalışmalarınızın sonuç verdiğini görerek çalışmaları yoğunlaştırmanız çok daha değerli olacaktır. Özellikle de doğru adımları atarak ilerlemeniz başarınızın sürdürülebilir olması noktasında önemlidir. 

SEO ajansı ya da SEO uzmanı ile iş birliği yapıyor olsanız da bu noktada başarıya odaklanarak harekete geçmenizin değerli olduğu açıktır. Emin adımlarla ilerlemenin kalitesini yaşamak adına anlık analizler ve değerlendirmeler de gerçekleştirmelisiniz. Çalışmalar neticesinde aldığınız sonuçlar iyiyse başarıyı sürdürmek adına aynı yönde ilerlemeye devam etmelisiniz. Tam aksi bir durumda ise daha farklı bir çalışmaya odaklanmalısınız. Hedefleri belirlemek ve bu hedeflere uygun hareket etmek sizin için hayli değerlidir. Bu değeri dikkate alarak ilerlemenin sizin için getirilerini iyi bilmelisiniz.

SEO çalışmaları ve SEO ile ilgili bütün konularla alakalı bir özet yapmak gerekirse uzman desteğinin kısa sürede daha değerli çözümlere kapı aralayacağını unutmamalısınız. Risk almadan ve yanlışlar içermeyen çalışmaların daha büyük başarıları getireceğini de bilmelisiniz. Risklerden uzaklaşarak bir uzman eşliğinde SEO çalışması yaptırmak, karşı karşıya kalacağınız olumsuzlukları da minimum seviyeye düşürür. Bu nedenle de hedeflerinizi ve bütçenizi belirleyerek kusursuz bir süreç yönetimine odaklanmak gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Rakipler, anahtar kelimeler, kelime hacimleri, web site gücü ve diğer pek çok detayı değerlendirerek sonuçlara ulaşmak oldukça önemlidir.

Tüm değerlendirmeleri yaptıktan sonra ister kendiniz ister SEO uzmanı öncülüğünde çalışmalar yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Doğru karar alabilmek ve bu noktada olasılıkları değerlendirerek hareket etmek hayli değerli olacaktır. Bu sayede sizi ön plana taşıyacak olan seçenekleri değerlendirme şansı elde edebileceksiniz.