Mobil SEO Nedir? Neden Önemlidir?

Anasayfa Mobil SEO Nedir? Neden Önemlidir?

Mobil SEO, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlara yönelik oluşturulan ve uygulanan arama motoru optimizasyonudur. Akıllı telefon ve tablet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte mobil kullanıcılara ulaşmak birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda mobil kullanıcılar e-ticaret alışverişi ve fiziki mağaza ziyaretlerinde da etkin bir rol oynamaktadır. Mobil SEO stratejileri sayesinde mobil kullanıcılar, web sitesini sorunsuz kullanabilir. 

Seorative, hizmet verilen sektör fark etmeksizin mobil SEO çalışmalarıyla marka bilinirliğini ve satışları arttırmayı başarmaktadır. Daha fazla mobil kullanıcıya ulaşmak ve potansiyel müşterilerinize en iyi şekilde hitap etmek için bizimle iletişime geçin!

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO, mobil kullanıcıların web sitesini sorunsuz kullanması ve gezinmesi için yapılması gereken teknikleri ifade eder. Günümüzde mobil kullanıcılar, internette son derece aktiftir ve bu kullanıcılara ulaşmak için mobil SEO çalışmaları yapılmalıdır. 

Mobil SEO ile web sitesine giriş yapan kullanıcılar, butonları kolaylıkla kullanabilir; içerikleri sorunsuz okur veya ürün alışverişini kısa sürede tamamlar. Aynı zamanda mobil uyumluluk, Google’ın kullandığı sıralama faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir. Diğer bir deyişle, mobil SEO web sıralamanızı yükseltir.

Mobil SEO Neden Önemli?

Mobil SEO web sitelerin daha fazla organik trafiğe sahip olması, dönüşüm oranlarının yükselmesi ve mobil kullanıcılara sorunsuz bir web deneyimi sunmak için gereklidir. Özellikle akıllı telefon kullanıcılarına ulaşmak marka bilinirliği, satış ve organik trafik üzerinde doğrudan etki sağlar.

Mobil SEO sayesinde masaüstünde yer alan metin, görsel, ürün, video vb. içerikler, mobil cihazlarda da sorunsuz çalışır. Bu sayede kullanıcılar, web sitesinden aynı şekilde faydalanmaya devam ederken potansiyel müşterilerin sayısı da artış gösterir. Aynı zamanda masaüstü web sıralaması, mobil sıralamasını etkilemezken; mobil sıralamada üstlerde ya da gerilerde yer almak masaüstü web sıralamasını değiştirir.

Mobil SEO Nasıl Yapılır?

Mobil SEO, mobil cihazlardan gelen arama motoru sorguları için web sitenin kusursuz çalışması amacıyla yapılır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, web sitenin küçük bir boyutunu telefon ekrana sığdırmamaktır. Mobil SEO başarısı, masaüstü web sitesinde sağlanan kullanım, gezinme ve incelemenin aynı şekilde mobil cihazlar için sağlanmasıyla ölçülebilir.

Web sitenin mobil uyumlu olup olmadığını test etmek için Google Search Console kullanılabilir. Seorative, Google Search Console haricinde beş farklı SEO aracıyla web sitenizin mobil SEO başarısını ölçerek en iyi stratejiyi belirler!

Mobil Uyumlu Site

Mobil uyumlu site esnek bir kullanım sunmalı ve farklı cihazlarda aynı görüntüyü sağlamalıdır. Aynı zamanda mobil kullanıcı deneyimi, mobil SEO ve içerik optimizasyonunun akıllı telefon ya da tabletlere göre tasarlanması önemlidir.

Mobil uyumlu site dört temel başlıkta incelenebilir:

 1. Responsive Tasarım
 2. Adaptive Tasarım
 3. Mobile Özel Site/Subdomain
 4. Site Açılma Hızı

Responsive tasarım, mobil uyumlu site yapmak için en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu sistem sayesinde farklı cihazları kullanan kişiler, aynı web sitesini görür ve kullanır. Adaptive tasarım ise farklı cihazları için ayrı ayrı versiyon oluşturulmasını ifade eder. Mobile özel site, masaüstü ve mobil sitenin farklı subdomainlere sahip olmasıyla hazırlanır. Daha fazla risk barındırır bu nedenle daha az tercih edilir.

Site açılma hızı mobil uyumlu site ve SEO çalışmalarını doğrudan etkiler. Bu nedenle masaüstü web sitesinde sorun yaşatmayan ancak mobil siteler için açılma hızını etkileyen yüksek boyutlu video veya görsellerin kaldırılması ya da sıkıştırılması önemlidir.

Mobil SEO’nun Avantajları Nelerdir? 

Mobil SEO sıralama üzerinde doğrudan etkilidir. Arama motoru sonuç sayfasında üstlerde yer almak için mobil SEO tekniklerine ihtiyaç vardır. Ancak mobil SEO avantajlarını sadece sıralamayla sınırlamak doğru olmaz. 

Mobil SEO avantajları birçok faydayı beraberinde getirir:

 • Fiziki mağaza ziyaretleri çoğalır,
 • Yüksek yatırım getirisi sağlar ve dönüşüm oranları yükselir,
 • Hedef kitleye ulaşma süreci kısalır ve potansiyel müşteriler artar,
 • Marka değeri olumlu yönde etkilenir,
 • Organik web trafiği artar,
 • Hemen çıkma oranını düşürür.

Seorative ile iletişime geçerek mobil SEO avantajlarından faydalanabilirsiniz!

Mobil SEO Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobil SEO kullanıcı odaklı bir stratejiyle yapılmalı ve bu bağlamda kullanıcılar için sorunsuz bir gezinme amaçlanmalıdır. Günümüzde arama motorları mobil kullanıcıları daha fazla önemsiyor, bu nedenle siz de mobil kullanıcı odaklı bir strateji oluşturmalısınız. 

Mobil SEO yapılırken şu konulara dikkat edin:

 • Kullanıcıların en fazla ziyaret ettiği ürün, inceleme, içerik, kategori vb. sayfaları kolay ulaşılabilir hale getirin veya butonlardan faydalanın,
 • Kolay kullanım için minimum dokunma hedefi için ortalama 48 dp değer belirleyin,
 • Mobil versiyonda açılır pencereleri kullanmaktan kaçının,
 • CCS ve JavaScript görsellerini engellemeyin,
 • Gezinme çubuğunu kolay ve anlaşılabilir bir biçimde sunun.

Seorative kullanıcı odaklı mobil SEO çalışmalarıyla, site performansını arttırır. E – ticaret, blog, haber, medya vb. sitelerin mobil uyumlu olması için alanında uzman kadromuzla hizmet veriyoruz.

Mobil ve Masaüstü SEO’nun Farkları Nelerdir?

Google, mobil kullanıcılar ve mobil siteler hakkında sık sık yeni bir duyuru yapar ve mobil uyumun altını çizer. Bu bağlamda son yıllarda mobil uyumlu web sitesi yapmak bir zorunluluk halini almıştır. Aynı zamanda masaüstü ve mobil siteler birbirinden farklı algoritmalarla değerlendirilir. Bu nedenle her iki site görünümü için farklı bir strateji belirlenmelidir.

Mobil kullanıcılar, doğrudan sonuç almak için arama sorgularında uzun kelimeler kullanır. Masaüstü web kullanıcıları ise daha kısa kelimelerle aradığı sonuca ulaşmak ister. Dolayısıyla içerik stratejileri birbirinden farklı olarak kurgulanmalıdır.

Mobil kullanıcıların arama ekranı masaüstü web cihazlarına göre farklıdır. Masaüstü cihaz kullanıcıları bir arama sorgusu gerçekleştirdiğinde konuya ilişkin video, sıfırıncı sıra, haber, bilgi grafiği vb. birçok içeriği tek bakışta görür. Mobil kullanıcıların gördüğü ilk içerik genellikle sıfırıncı sıradır. Bu nedenle mobil ve masaüstü web arama tasarımları birbirinden farklıdır.

Mobil ve masaüstü SEO’nun diğer bir farkı da tıklama oranıdır. Masaüstü web kullanıcıları, ilk sayfada yer alan ilk beş sayfaya tıklarken mobil kullanıcılar genellikle birinci veya ikinci siteye tıklar. Bu nedenle her iki SEO çalışması farklı stratejilere ihtiyaç duymaktadır.

Mobil SEO Hizmeti

Seorative, kanıtlanmış ve etkili yönetim metodolojisiyle web sitenizin performansını arttırmayı başarır. Son algoritma güncellemeleri doğrultusunda mobil SEO hizmeti almak istiyorsanız Seorative ile mutlaka iletişime geçmelisiniz! Seorative, deneyimli SEO uzmanları ile şeffaf proje yönetimi ve sürekli iyileştirme ilkelerini benimsemiştir.

Mobil SEO bilgi, deneyim ve uzmanlık gerektiren özel bir projedir. Dolayısıyla potansiyel müşterileri ve satış hacmini arttırmak, markalaşmayı hızlandırmak ve web sitenin yüksek performansa erişmesi için Seorative en etkili çözümü sağlar. Seorative web siteniz veya markanız için en iyi ve en güvenilir iş ortağıdır!