Google Amp Nedir? Nasıl Kurulur?

Google Amp Nedir? Nasıl Kurulur?

Web sayfanızın hızını ya da Google arama sırasındaki yerini yükseltmek isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu yöntemlerden birisi Google Amp’tir. Oldukça etkili bir yöntem olması nedeniyle SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Nedir bu sıklıkla kullanılan Google Amp? Nasıl Kurulur? Seorative ekibi olarak hep birlikte inceleyelim.

Google Amp Nedir?

Google Amp, Google tarafından geliştirilmiş ve web sayfanızın en hızlı bir biçimde yüklenmesini sağlayan projedir. Bu proje sayesinde Google üzerinde gerçekleştirilen bir aramada web sayfanız bir saniyeden kısa sürede açılabilir hale gelecektir. Bu özellik özellikler mobil cihazlar için geçerlidir.

Amp sayfaları oluşturmak için sitenizin Amp projesinin standartlarına uygun olarak geliştirilmiş yeni bir sürümünü oluşturmanız gerekmektedir. Bu yeni web sayfanızın ardından siteniz en popüler tarayıcılar olan Chrome, Firefox ve Safari ile uyumlu hale gelecektir.

Amp Nasıl Çalışır?

Amp, web sayfaları hızlı hale getirmek için kullandığı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin tamamı Amp’nin çalışma şeklini oluşturmaktadır.

 • Yalnızca eş zamansız çalışan komutlara izin verme: Web sayfanızın çalışma hızını düşüren en büyük etken karışık bir yapıya sahip olan Javascript’tir. Amp eş zamansız çalışan Javascript programını optimize ederek hızlı hale getirmektedir.
 • Ögeleri beliril boyutta kullanmak: Amp kendine ait yazım kurallarına sahiptir. Buraya ekleyeceğiniz her dosyanın maksimum boyutları bulunmaktadır. Bu sayede site yavaşlatan büyük boyutlardaki dosyalardan kaçınılmaktadır.
 • Üçüncü part uygulamalar engellenir: Web sayfanıza sosyal medya araçlarının widgetlarının eklenmesi engellenir. Bu sayede web sayfanız sade ve hızlı bir hale getirilir.
 • CSS kodları sadece satır içi yazıldığı durumda kabul edilir: Web sayfanızda başka sayfalardan CSS kodları alabilirsiniz. Ancak Amp web sayfası gerçekleştirmek istiyorsanız dışarıdan alınan bu kodlar kullanılamayacaktır.

Amp Nasıl Kurulur?

Web sayfanızı mobil ve hızlı hale getirmek istiyorsanız Amp kurmanız kaçınılmaz olacaktır. Amp kurmak için ise iki farklı yol kullanabilirsiniz;

 1. AMP for WordPress Eklentisi: Bu eklenti ile Amp web sayfanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Eklentiyi kurmak için öncelikle WordPress panelinden “eklentiler” seçeneğini açmanız gerekmektedir. Bunun ardından “yeni ekle” bölümünü açarak “Amp for WordPress” yazmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan sonuçların içerisinden AMP plugin WordPress eklentisini bularak etkinleştirmeniz yeterlidir.
 2. Amp for Wp – Accelerated Mobile Pages Eklentisi: Bu eklentiyi WordPress’inize kurmak için öncelikle panelinizden tekrar “eklentiler” kısmına girerek “yeni ekle” bölümünü açmanız gerekmektedir. Bu sefer gerçekleştirdiğiniz aramada “ Amp for Wp” yazarak sonuçları incelemeniz gerekmektedir. Bu sonuçların arasından “Wordpress için AMP” seçeneğini bulup etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Amp HTML Nedir?

Amp kurma işleminizin ardından web sayfanızı Amp ile uyumlu hale getirmek için kurduğunuz eklentiye uygun olarak adımları takip etmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından web sayfanıza özel olarak mobil uyumlu yeni bir AMP HTML oluşacaktır. Bu sayede web sayfanızın mobil olarak hızlı çalışan bir kopyasını elde etmiş olursunuz.

Amp Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Amp kullanılması kullanıcılarına avantajlar ve dezavantajlar sağlamaktadır. Öncelikle avantajları inceleyerek başlayalım:

 • Amp kullanmanız sonucunda SEO çalışmanız güçlenecektir. SERP sıralamasında hız önemli bir etkendir.
 • Web sayfanızı ziyaretçiler mobil olarak da rahatlıkla kullanacaktır. Bu sayede ziyaretçilerinizin memnun olması sağlanacaktır.
 • Google Amp, Google’ın önem verdiği anahtar optimizasyonlardan biridir. Bunun nedeni resimlerin gereksiz internet kullanımı gerçekleştirmesidir. Google Amp resimlerin kalitesini düşürmeden boyutlarını düşürdüğü için sunucu yükünüzü azaltarak performans artışı gösterecektir.

Amp kullanmanın dezavantajları ise:

 • Web sayfanızda hızlı bir yüklenme sağlanması için JavaScript ve CSS kullanarak oluşturduğunuz yüksek çözünürlüğe sahip animasyon gibi gösterişli anahtar öğeleriniz kaldırılacaktır.
 • Amp, hızlı yüklenmenin sağlanması için sadece önbellekte bulunan sayfaları gösterecektir.
 • Google Amp, reklamları desteklese de harici reklam konusunda büyük derecede sınırlılık bulundurmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda yapılan aramaların %50’den fazlasının mobil cihazlar üzerinden yapıldığı keşfedilmiştir. Bu nedenle web sayfanızın mobil ile uyumlu olması daha çok ziyaretçinin ulaşacağı anlamına gelmektedir. Web sayfanıza Amp işlemi uygulamak için daha fazla soruya sahipseniz ya da yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Seorative sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.