Canonical URL Nedir & Canonical Kullanımı Nasıl Olur?

Canonical URL Nedir & Canonical Kullanımı Nasıl Olur?

Bir web sayfanın URL yapısı, ziyaretçinin aradığı URL yapısı ile aynı olmazsa ziyaretçi kişinin web sayfasını ziyaret edemeyecektir. Örneğin sizin web sayfanız www.örnek .com URL yapısına sahip olsun. Web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişi arama motoruna örnek.com yazdığı zaman web sayfanıza ulaşamayacaktır. Bu da ziyaretçinin başka web sayfalarına yönlenmesine neden olacaktır. Peki ziyaretçiler her aramasında doğrudan web sayfanıza nasıl ulaşabilir?

Canonical Ne Demek?

Canonical, terim olarak kullanıldığı zaman ilgili ya da alakalı anlamına gelen İngilizce kökenli bir sözcüktür. Aynı zamanda standartlaştırma, basite indirgeme gibi anlamları da taşımaktadır. Yani web sayfanız için bulunan URL yapılarının basite indirilmesi, standart bir düzene oturtulması ve karışık bir halden kurtulması anlamına gelmektedir.

Canonical URL Nedir?

Bir web sayfanın URL yapısı, birbirinden farklı şekillerde olabilir. Bir web sayfayı oluşturulurken seçilmiş olan link www, https, http gibi eklentiler içerebilir ya da ana sayfaya ulaşmak için /home.asp, /index.html gibi eklentilere sahip olabilir. Bu durum ise hem ziyaretçiler hem de arama motoru için karışıklık oluşturmaktadır. Canonical URL ile birlikte bu web sayfalar seçilmiş bir URL’nin altına toplanmaktadır. Böylece ziyaretçi hangi URL biçimini yazarsa yazsın doğrudan sizin sayfanıza ulaşacaktır.

Canonical Form Nedir?

Bir web siteye ait değiştirilmiş formatlarda 15-20 web site oluşturulabilmektedir. Bu durum da ulaşılmak istenen web site ve arama motoru açısından problem ve karışıklık doğurmaktadır. Tüm bu farklı biçimlerde yazılan ancak 1 tek web siteye ulaşılmayı amaçlayan URL’lerin bir araya toplanması ve bir sayfaya yönlendirilmesi işlemi ile oluşacak karışıklık engellenmektedir. Bu işlemin sonucunda ise URL yapıları canonical forma getirilmiş olmaktadır.

Canonical Etiketi (Canonical Tag) Ne İşe Yarar?

Bir web siteye ulaşmak için en kısa ve pratik yol, tarayıcıda doğrudan web sayfanın aranmasıdır. Ancak aranılan web siteye kimi zaman ismi doğru yazılsa dahi ulaşılamamaktadır. Bunun nedeni o web sayfanın bir canoninal etikete sahip olmamasıdır.

Web sayfanızda canonical etiket kullanmanız sonucunda;

 • Web sayfa URL karmaşasından kurtulursunuz. Böylece sitenizin ismiyle oluşturulmuş URL yapılarını bir araya toplayarak sade bir biçime getirmiş olursunuz.
 • Ziyaretçileriniz sizi kolaylıkla bulur. Ziyaretçiler genellikle URL yapısına değil web sayfa ismine odaklanmaktadır. Canonical etiket kullanılmaması sonucunda ise ziyaretçi web sayfanızı sadece ismi ile bulamayacaktır. Bu durumda birçok ziyaretçi web sayfanıza ulaşamadan geri dönecektir demektir.
 • Arama motorunda oluşan karışıklıktan kaynaklı karşınıza çıkan kopya uyarısından kurtulabilirsiniz.

Canonical Link Neden Önemlidir?

Bir web sitede oluşabilecek iç ve dış karışıklıklar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi e-ticaret sitelerinde karşılaşılan biten stok sonucu ürüne girildiği zaman müşterilerin karşılaştığı 404 not found hatası diğeri ise web siteye ulaşılmak istenirken karşılaşılan 404 not found hatasıdır. Bu iki hatanın da temel nedeni canonical link ile yönlendirilmiş bir sayfa bulunmamasıdır. Yani web sayfada canonical link uygulanmazsa her şey tek bir yoldan oluşacaktır bu da ziyaretçilerin sıklıkla 404 not found gibi hatalarla karşılaşmasına neden olacaktır.

Canonical Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Web sayfanızda doğru bir canonical kullanmanın temel kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar:

 • URL kullanırken mutlak URL’ler kullanmanız gerekir. Örnek olarak kullanılması gereken yapı direkt <link rel= “canonical” href=”/ana-sayfa/” şeklinde olmalıdır. (https://www.websayfası.com kısmını kullanmanıza gerek yoktur.)
 • URL’leriniz her zaman küçük harflerle yazılmış olmalıdır.
 • URL’nize uygun domain sürümünü kullanmalısınız. SSL’li ve SSL’siz domainlerin URL’si farklı şekillerde canonical hale getirilmektedir.
 • Sadece bir tane canonical URL kullanmanız gerekmektedir. Eğer 1’den fazla conanical URL’niz olursa Google ikisini de yok sayacaktır.
 • Kendinden referansı bulunan canonical URL’ler kullanmanız önemlidir. Ancak bu durum zorunlu değildir.

Yanlış Canonical Kullanımı Bizi Etkiler Mi?

Canonical kullanımı gerçekleştirilirken sıklıkla karşılaşılan hatalar bulunmaktadır. Bu hataların gerçekleştirilmesi ise bizim için farklı sonuçlar doğurmaktadır.

 1. Bir makalenin birkaç sayfa ile yayınlanması durumunda canonical kullanılması beklenilen durumu oluşturmayacaktır. Her sayfa farklı bir bilgi içerdiği için canonical ile dizin oluşturulamayacaktır. Bu durumda ilk sayfadan başkasını görmek mümkün olmayacak bu da makalenin yarım kalmasına neden olacaktır.
 2. Yanlış URL girilmesi sıklıkla karşılaşılan durumdur. Mutlak linklerin nasıl girileceğine mutlaka dikkat edilmelidir. Bu hatanın yapılması durumunda arama motorunda girdiğiniz diğer URL’ler bulunamayacağı için canonical URL işlemi başarısız olacaktır.

Yanlış canoical kullandığınızı düşünüyorsanız Seorative ile iletişim geçiniz.

Canonical Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Eğer web sayfanız için canonical URL kullanmak istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar:

 • Web sayfanız için ihtiyacınız olan SEO çalışmasında ihtiyacınız olan çalışmanın canonical mı 301 yönlendirmesi mi olduğuna karar vermeniz gerekmektedir.
 • Web sayfanızın SSL’e sahip olup olmadığına dikkat etmeli ve yönlendirme kodlamanızı ona uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz.
 • Tüm web sayfaların bağlanacağı ana bir URL seçmeniz gerekmektedir.

Web sayfanızda gerçekleştirmek istediğiniz SEO çalışmasının tüm incelikleri hakkında uzman kişiler tarafından detaylı bilgi almak isterseniz Seorative web sitemiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Aklınızdaki her soruya cevap vererek en doğru şekilde oluşturulmuş SEO çalışmasında sizlere yardımcı olmak için buradayız.