SSL Güvenlik Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

Online ticaretin en önemli bileşenlerinden biri, potansiyel müşterilerin alışveriş yaparken kendilerini güvende hissettikleri güvenilir bir ortam yaratmaktır. Herhangi bir siteyi ziyaret eden kişilerin kendilerini güvende hissedebilecekleri SSL güvenlik sertifikası için, Seorative uzman ekibi olarak, güvenlik sertifikalarının ne denli önemli olduğunu bu yazımızda göstermeye çalıştık.

SSL Güvenlik Sertifikası Nedir?

Açılımı Secure Sockets Layer olan SSL güvenlik sertifikası; web tarayıcısı ile web sunucusu arasında iletişimi sağlayan, standart güvenlik teknolojisidir. Çevrimiçi/online olarak ürün ve hizmet satışı olan sitelerde, hatta bilet satış sitelerinde kullanılır. Kısaca para/ücret ödenmesi/yatırılması gereken tüm platformlarda bu sertifika olmalıdır.

Dijital sertifika olarak da adlandırılan SSL güvenlik sertifikası;

 • İletilen verileri şifrelemek ve
 • Web sitesinin kimliğini doğrulamak işlevi vardır.

Web sitesinin kimliğinin doğrulanması, ziyaret edilen sayfanın sahte bir site olmadığının garantisini verir. SSL güvenlik sertifikası; kredi kartı işlemlerinde, veri aktarımlarında, oturum açma kapama işlemlerinde, gerçekleştirilen eylemlerin güvenilir şekilde yapılmasını sağlar.

Web sitesinde bulunan bu sertifika sayesinde uygulama protokolü http olarak değil https olarak değişir. Buradaki “S” güvenli anlamını taşır.

Önerilen Yazı: Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nasıl Alınır?

SSL güvenlik sertifikası almak, sertifika yetkilisine göre değişkenlik gösterir. Bazı sertifika yetkili satıcısı, sertifikayla birlikte ek hizmetler de sunduğu için, SSL sertifika maliyeti de artabilir.

SSL güvenlik sertifikası, CA yetki belgesi olan bayilerden alınır. Tarayıcılar; işletim sistemleri ve mobil cihazlar, güvenir CA sertifikalarının listesini barındırır. Eğer alınan sertifikas güvenilir değilse, hata mesajı alınır.

En güvenilir SSL güvenlik sertifikası alınabilecek yetkili firmalar arasında; Domain.com, GlobalSign gibi yetkili bayiler bulunur. CA sertifika yetkilileri, güvenlik sertifikalarında büyük rol oynar.

 • CA’lar sertifika uygulamalarını kabul eder.
 • Uygulamaları doğrular.
 • Sertifika verir ve verilen sertifikalarla ilgili durum bilgilerini korur.

Alan adı kayıt kuruluşundan ya da web sitesi barındırma sağlayıcısından dijital sertifikalar da alınabilir. Ancak alınan dijital sertifikalar, CA onaylı listesinde bulunmuyorsa, tarayıcı kullanıcıya web sitesinin güvenli olmayacağı yönünde uyarı verebilir.

Ücretsiz sahip olunabilecek sertifikalar da bulunur. Let’s Encrypt adlı kâr amacı gütmeden oluşturulan bir proje sayesinde, ücretsiz güvenlik sertifikası alınabilir. Ancak sunulan ücretsiz sertifikanın yüklemesi, kod bilgisi ve sunucu sistem bilgisi gerektirdiğinden dolayı oldukça zordur.

SSL Ne İşe Yarar?

Sertifikalar sayesinde siteden alışveriş yapan bir kişinin kredi kartı bilgileri, ad ve soyadı gibi bilgileri korunur. Yani kullanıcının güvenini kazanmak için bu sertifikalar olukça önemlidir. Sertifika üzerinde sertifika sahibinin adı, sertifika seri numarası, başlangıç ve bitiş tarihi, sertifikayı veren kurumun dijital imzası gibi bilgiler yer alır.

Sertifika sahibi siteler bu sertifikaların faydasını büyük oranda görür. Bu sertifikalar bazı avantajları beraberinde getirir. Sertifikalar, ödemeleri güvenli şekilde almayı sağlar. Şifreli sistemler sayesinde şifreler korunur. Bazı siteler kişisel verileri toplayabiliyor. Özellikle web formlarında bu hususa dikkat etmek gerekir. Sertifikalar web formlarını koruma altına alır. Genel olarak bu amaçlara hizmet eder ve bu konularda kullanıcıların işine yarar.

Böylece alışveriş sırasında;

 • Kredi kartı bilgileriniz korunur.
 • Kişisel bilgileriniz güvence altındadır.
 • Dolandırıcılık, sahtekarlık yapılamaz.
 • Ödemeler güvenli şekilde alınır.
 • Şifreli girişler koruma altındadır.
 • Web formları koruma altına alınmış olur.

Bunların yanında web sitesi üzerinden herhangi bir veri toplama işlemi gerçekleştirildiğinde hem web sitesi sahibinin hem de ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için, SSL güvenlik sertifikasına ihtiyaç duyulur. 

Neden Gereklidir?

Kullanıcının verilerini korumak ve muhafaza etmek açısından oldukça önemlidir. Kullanılan web sitesinin sahipli olduğunu ifade eder. Siber saldırıları büyük oranda önler. Saldırganların sahte bir sürüm oluşturma olasılığını en aza indirir. En önemlisi kullanıcıya büyük bir güven verir. Bu sayede kullanıcılar web siteyi çok sık ziyaret eder.

Kişisel bilgileri ve verileri vermekte kaçınmaz. Web sitesinin gerçek olup olmadığı hakkında bilgiler verir. Yapılan işlemlerin gizli kalması açısından oldukça önemlidir. Gizliliği korur, kişiye güven aşılar. Bu yüzden önemli bir konuma sahiptir.

Güvenlik sertifikası edinmek için birçok farklı neden bulunur.

 • SSL sertifikası ile web sitesi daha profesyonel görünür.
 • Güvenilir olduğu için site trafiği daha fazla artar.
 • Ziyaretçi kişisel bilgileri güvence altına alınır.
 • Kredi kartı ve hesap bilgilerinin güvenliği sağlanır.
 • Yasal belgeler, sözleşmeler, tıbbi kayıtlar ya da özel bilgiler, güven içinde saklanır.
 • Online satış yapan sitelerin müşteri çekmesi daha kolaylaşır.
 • Hem kendinizin hem de ziyaretçilerinizin bilgileri koruma altına alınır.

Ziyaret edilen bir web sitesinin SSL sertifikalı olduğunu anlamak için;

 • Bir URL’nin sol tarafındaki asma kilit yeşil olmasından
 • Http yerine Https URL ön ekinin olmasından
 • Güven mührünün olmasından
 • Bir EV SSL sertifikası alındığında, yeşil adres çubuğundan anlaşılır.

Bu özelliklerin bulunduğu siteler, çok daha güvenilirdir.

SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

SSL güvenlik sertifikaları, web sitelerinin güvenlik ihtiyacına göre farklılık gösterir. SSL sertifikalarının kapsamı içinde; şifreleme, doğrulama ve alan numarası gelir. Sertifikalar, bu sertifikaların çalıştırılması için tasarlanan Sertifika Yetkilisi CA tarafından işlenir.

 • EV SSL sertifikası
 • OV SSL sertifikası
 • DV SSL sertifikası

EV sertifikası; genişletilmiş doğrulama sertifikası olarak bilinir. Adres çubuğunda asma kilit, https, işletme adı ve işletme ülkesinin görüntüsü bulunur. Genişletilmiş SSL sertifikası en maliyetli sertifikadır. Bir EV sertifikası kurmak için, alan adı sahibi olunduğu kanıtlanmalıdır. Özellikle kimlik güvencesi ihtiyacı duyulduğunda, veri toplanması durumunda, web ödemelerinin işlenmesi durumunda, EV sertifika tercih edilir.

OV sertifikası; kuruluş onaylı SSL sertifikasıdır. Bu sertifika sayesinde, kuruluş ve etki alanı doğrulanır. Bu sertifikalar, orta düzeyde bir şifreleme sunarken; ilk olarak CA, etki alanının kime ait olduğunu doğrulamalı ve kuruluşun yasal çalışıp çalışılmadığı belirlenmelidir. OV sertifikası ile, tarayıcıda bulunan asma kilit yeşil renk olur. Mali kaynakların olmadığı ama orta düzeyde bir güvenliğe ihtiyaç duyulduğunda, OV sertifikası tercih edilebilir.

DV sertifikası; alan adı doğrulama sertifikasıdır. Adres çubuğunda bulunan URL’nin yanındaki kilit yeşil renk olur ve şifreleme düzeyi düşüktür. Alınabilecek en hızlı doğrulama olan DV SSL sertifikası için, bazı belgelere ihtiyaç duyulur. DV sertifikalar, sadece alanın kendisini korur, alt alan adlarını korumaz.

Wildcard sertifikaları; alan adı ve alan alt adı kategorisine girer. Böylece hem alan adı hem de alan alt adı güvence altına alınır. 

UCC sertifikası; çoklu etki alanı sertifikalarıdır. Birden fazla alan adı üzerinde, aynı sertifikayı kullanmaya izin verir. Adres çubuğunda bir UCC doğrulaması görüntülendiğinde; yeşil metin, asma kilit ve ülke görülür. Bu durum EV SSL olarak da kabul edilir. EV SSL ile UCC SSL arasındaki tek fark, koruma altına alınan alan adlarının sayısıyla ilgilidir. UCC sertifikası için en fazla 100 alan adı kullanılabilir.

Tek Alanlı sertifika; sadece bir alanı korur. Alt alanları ya da farklı bir alanı korumayacağı bilinmelidir. Yani bu sertifika ile örneğin blue.com için satın alınırsa; blog.blue.com ya da farklı bir isim için kullanılması mümkün değildir.

SSL güvenlik sertifikası hakkında daha geniş bilgi almak ve sitenize güvenlik duvarı kurmak için, Seorative uzman ekibiyle iletişime geçebilir, sitenizin güvenliğini, ihtiyacınıza en uygun SSL sertifikasıyla güçlendirebilirsiniz.

SSL Sertifikası Özellikleri Nelerdir?

Web sitesindeki işlemleri şifreleyen SSL protokolü, bir algoritmaya göre çalışır. Sertifika alan bir sitenin başında HTTPS ibaresi kullanılır. Bu ibare güvenli bir site olduğunu ifade eder. Bilindiği üzere SSL sertifikası özellikleri birden fazladır. Bu sertifikalar belgelerin ve tarihlerin özelliklerini belirtir. Sitedeki alım ve satım işlemlerini kaydeder. Satış işlemleri esnasındaki süreci takip eder. Yani geniş bir belge arşivi oluşturur. Güvenliği sağlayan ve kontrol eden çok sayıda özelliklere sahiptir.

SSL Sertifikası Ücretli Mi?

Son dönemlerde hangi SSL sertifikasının seçilmesi gerektiği çok merak ediliyor. Ücretli ve ücretsiz olarak sahip olabileceğiniz sertifikalar mevcuttur. Peki hangisi tercih edilmeli, SSL sertifikası ücreti ne kadardır? Günümüzde hiç bir ücret ödemeden sertifika sahibi olmak mümkündür.

Ücretsiz sertifikalar, güvenli ve aynı zamanda bedavadır. Küçük siteler veya bloglar ücretsiz sertifikaları tercih edebilir. Fakat yüksek bir koruma ve güvenlik sağlamak için ücretli olan sertifikaları tercih etmek gerekir. Ticaretle uğraşan ve çok bilinen sitelerin, ücretli sertifikaları tercih etmesi güven açısından önemli olacaktır. Farklı fiyat seçenekleri ile sertifika sahibi olmak mümkündür.

SSL Sertifikası Süresi Ne Kadar?

SSL sertifikalarının belirli bir süresi vardır. Bu süre genel olarak bir veya iki yıl kadardır. Sertifika türüne göre kullanım süresi farklılık gösterebilir. Fakat genellikle tüm tipler için bu süreler geçerli olur.

Süresi dolan sertifikaların yenileme işlemine tabi tutulması gerekir. Sertifika yenileme işlemleri için tekrardan kurulum işlemleri gerçekleştirilir. SSL sertifikanızı yeniden oluşturmak için hizmet sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekir. Görüşme sonrası belgeler yenilenir. Bu işlemleri yürüten çok sayıda firma mevcuttur. Firmalar bu konuda müşteri ile iletişim halinde olur ve özel kurulum hizmeti sunar.

SSL Sertifikası Süresi Dolunca Ne Yapılmalı?

Süresi dolan sertifikalar güvenliği kontrol edemez. Bu yüzden sertifikaların süresini kontrol etmek ve yenilemek gerekir. Sertifikalar genellikle kurum tarafından otomatik olarak yenilenir. Fakat hesap üzerinden de yenileme işlemlerinin yapılması gerekir. Çünkü yenileme kredisinin uygulanması önemli bir husustur.

Yenileme işlemi için ilgili web sitesinin hesap yöneticisinde oturum açmak gereklidir. Oturum sonrası SSL sertifikası olan seçeneğe tıklayın. Yenileme talebinde bulunun ve ödeme adımlarını takip edin. Sertifika talep et seçeneği ile kolayca sertifikaları yenilemek mümkündür. Sertifikalar yenilenmezse güvenlik bağlantıları tehlikeye girer. Siteye olan ilgi ve alaka azalır. Bu da satış yapan firmaları ekonomik olarak olumsuz etkiler.

SSL Sertifikasının Seo’ya Katkısı Nelerdir?

SSL sertifikasının SEO’ya olan büyük bir etkisi vardır. SEO değerine sahip sitelerde, SSL sertifikası seo kullanımı sıralamayı etkiler. Sertifika sahibi yerlerin sıralaması daha yüksekken sertifika sahibi olmayanların sıralaması bu durumdan negatif etkilenir. Yani sıralama yarışında sertifikası olan daha öndedir.

Önerilen Yazı: SEO Harici Kanalların SEO’ya Etkisi

Google üst sıralarda yer almak için sertifikaların önemi büyüktür. SEO çalışmaları ne kadar başarılı olursa olsun güvenlik belgesi yok ise Google sizi kara listeye alabilir. Yani güvenlik zafiyeti olan sitelerin bulunduğu listeye dahil edilebilirsiniz. Güvenlik zafiyeti nedeniyle siteyi kullanmak isteyen müşterinin kafası karışır.

Sitenin trafiğinin Google tarafından engellenmemesi için sertifikaya sahip olunması gerekir. Sertifika sahibi olmak SEO çalışmaları açısından oldukça önemlidir. Siteye daha çok müşteri çekmek için mutlaka güvenlik belgelerine yer verilmeli. Böylelikle site trafiği yoğunlaşır ve büyük bir ilgi görür. Bunun sonucunda yüksek kazançlar elde edilir.

Hey merhaba 👋 tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

Hey merhaba 👋 tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.