Semrush Nedir? Semrush Nasıl Kullanılır?

Web sitelerin optimizasyon çalışmaları yapılırken, SEO çalışmalarında yardımcı olabilecek SEO araçlar bulunmaktadır. SEO araçları, anahtar kelime analizi, sitenin teknik eksikliklerini ve rakip web site analizleri gibi bir çok metriği kolaylıkla analiz etmemize olanak sağlamaktadırlar. Semrush, bahsi geçen araçlardan birisi olan, oldukça popüler bir SEO aracıdır. Semrush, SEO iyileştirmelerini yaparken, birçok kısımda çalışmaları kolaylaştırabilen ve analizler sayesinde stratejilerin belirlenmesine olanak sağlar.

Seorative olarak, bu içerik ile birlikte Semrush aracı ile yapılabileceklerin neler olduğuna dair bilgileri sizler için hazırladık.

Semrush Ne İşe Yarar?

Semrush, sektördeki rakip sitelerin performanslarını, anahtar kelime analizlerini ve teknik iyileştirmelerin önerileri gibi bir çok metriği içerisinde barındıran, 2007 yılında piyasaya çıkan bir analiz aracıdır. Semrush, SEO çalışmalarından tutun reklam kampanyaları için kullanılan PPC’ye kadar çok sayıda işlemin yapılmasına olanak sağlamasından ötürü oldukça popüler bir SEO aracıdır.

Sitenin alan adı Semrush’a tanıtıldığı vakit siteye özel birçok veriyi sunmaktadır. Araç aynı zamanda site için içerik pazarlama ve sosyal medya pazarlama stratejilerinin belirlenmesini ve bu sayede sitenin müşterilerinin talep edeceği özelliklere sahip olmasına yardımcı olur. Google reklamları ve diğer kampanya çalışmaları da analiz aracıyla takip edilebilir. Sitenin yer aldığı sektördeki rekabet oranı da araçla öğrenilebilmektedir.

Semrush Ücretli Mi, Ücretsiz Mi?

Birçok metriği içerisinde barındırsan Semrush, ücretli olarak sunulmaktadır. Ülkemiz için biraz yüksek fiyatlara satılmış olsada, diğer SEO araçları ile kıyaslandığında makul, ortalama bir fiyatta olduğu söylenebilir.

Alınabilecek üç paket bulunduğu için doğru bir seçim yapılması gereklidir. Paketler genel olarak neredeyse aynı özellikleri kullanılmasına olanak sağlasada, fiyat yükseldikçe özelliklerin kullanım miktarıda artmaktadır. En düşük paket olan PRO pakettinde 500 anahtar kelime araştırması yapılabilirken, Business pakette, 5000 anahtar kelime araştırması yapılabilmektedir.

Semrush Fiyatı Ne Kadar?

Online olarak kullanılan analiz aracını kullanmak isteyenlerin ne kadar ödeme yapacakları merak edilir. Ödemeler aylık ya da yıllık olarak tercih edilebilir. 2022 yılı itibariyle Pro Paket Semrush fiyatı aylık olarak 119 USD’dir. Bu ödemeyi her yapan kişiler siteleri için aracı tam performanslı olarak kullanabilirler.

Semrush Özellikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama alanında ilerlemek için web sitesi açan kişilerin kullanabilecekleri araç sahip olduğu özellikler sayesinde piyasadaki pek çok SEO analiz aracından daha fazla tercih edilir. SEO ve rakip analizi yapmak isteyenlerin tercih etmesini sağlayan Semrush özellikleri şunlardır;

Alan Adı Analizi

Alan adı analizi ile araca yazılan alan adının sahip olduğu backlink, trafik ve anahtar kelime analizleri gibi birçok metriği sunabilmektedir.

Anahtar Kelime Analizi

Bu analiz sayesinde anahtar kelimenin hacmi, trendi, google arama sonuçlarındaki durumu, ne kadar rekabetçi olduğu ve tıklama başı maliyet durumu öğrenilebilir.

İçerik Analizi

Web site içeriklerinin arama motorlarına ne kadar uygun olduğunun anlaşılması için kullanılır.

SEO Analizi

Bir web sitenin SEO’ya ne kadar uygun olduğunu analiz etmeye yardımcı olur.

Backlink Analizi

Rakip firmaların ve sitelerin kullandıkları backlinklerin öğrenilmesini sağlar. Böylelikle aracı kullanan kişi kendi sitesine uygun backlink kullanımını nasıl yapacağını belirleyebilir.

Rakip Site Anahtar Kelime Analizi

Sektördeki rakip sitelerin anahtar kelimelerinin öğrenilmesini sağlar.

Bunlar dışında araç SEO yazma asistanı, yerel SEO ve sosyal medya gibi özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde sitenin rakip sitelerin önüne geçmesi ve daha fazla ziyaretçi trafiğine sahip olması mümkün olabilir.

Semrush Kullanım Alanları Nelerdir?

Web siteleri için geliştirilmiş olan SEO ve analiz aracı Semrush kullanım alanları oldukça geniştir. Bu araç genel olarak e-ticaret siteleri, reklamcılık ve dijital pazarlama siteleri ile firma siteleri için kullanılır. Bu siteler için rakip analizi, ziyaretçi kaynağının saptanması, anti seo, mobil cihaz performansı, anahtar kelime sıralaması ve reklam tıklama oranlarının öğrenilmesi için kullanılır.

Hey merhaba 👋 tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

close

Hey merhaba 👋 tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.