Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kurulur?

Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yandex Metrica Nedir?

Teknolojinin gelişmeye devam etmesiyle birlikte internet platformlarında ortaya çıkan farklı yenilikler bulunuyor. İnternet siteleri ve online ortamlar söz konusu olduğunda akla ilk gelen noktalardan biri de web tarayıcısı ismi verilen yazılımlardır. Günümüzde birbirinden farklı web tarayıcıları dünya genelinde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Bu tarayıcılardan biri de Yandex ismi verilen Rusya kaynaklı bir arama motorudur. Son yıllarda ülkemizde de kitlesini genişletmeye ve gelişmeye devam eden arama motorunun farklı araçları bulunuyor. Bu araçlardan biri olan Yandex Metrica, web sitesi analiz platformu olarak görev yapıyor. Herhangi bir web sitesindeki verilerin ölçümünden raporlamasına kadar geniş bir kapsamda işlem yapmak için kullanılabilecek bir araç olarak öne çıkıyor.

Günümüzde e-ticaret alanında faaliyet gösteren internet sitelerinin sayısı arttığı için Yandex Metrica türü dijital analiz araçları önemli bir yere sahiptir. Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan aracın kullanımı oldukça basittir. Aracı kullanmak için ilk olarak bir Yandex hesabına sahip olmanız gerekiyor. Yandex hesabınız üzerinden Metrica aracına ulaşabilirsiniz. Araç sayfasına giriş yaptıktan sonra sayaç adı ve site adresi gibi bilgileri doldurarak sitenizin analizini yapmaya başlayabilirsiniz.

Yandex Metrica Nedir? Ne İşe Yarar?

Web sitelerinin daha fazla gelişmesi ve sektördeki rakiplere göre başarı elde etmesi için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlerin başında da web sitesi analizi geliyor. Web sitenizin analizini yapmak için kullanabileceğiniz farklı online araçlar vardır. Bu araçlardan biri de Yandex tarafından sunulan Metrica isimli araçtır.

Web sitelerindeki ziyaretçilerin hareketlerini incelemek ve bilgi toplamak amacıyla kullanılabilecek olan Metrica, performans ölçümü için kullanılabiliyor. Bu araç ile birlikte birbirinden farklı işlemleri pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yandex metrica özellikleri söz konusu olduğunda birbirinden farklı hususlar öne çıkıyor.

Web sitelerindeki organik trafik verilerinin tespit edilmesi için kullanılabilecek olan araç, e-ticaret sektöründeki web siteleri için oldukça önemlidir. Organik trafik verilerinin yanı sıra web sitenizde gerçekleşen tüm işlemlerin analizi için bu aracı kullanabilirsiniz. Web sitenizi geliştirmek ve kendinize uygun bir strateji oluşturmak için de Metrica isimli Yandex aracını tercih edebilirsiniz.

Önerilen Yazı: Arama Motoru Nedir? Arama Motoru Ne İşe Yarar?

Yandex Metrica Paneli Özellikleri

Yandex web tarayıcısının en popüler araçlarından biri olan Metrica, dünya genelinde yoğun olarak kullanılıyor. Web sitelerinin analiz edilmesi için oldukça kullanışlı bir araç olduğu için özellikle e-ticaret sitelerinin gelişiminde önemli görevleri olan aracın çeşitli özellikleri bulunuyor. Herhangi bir web sayfası için 100 tane hedef tanımlama için web aracı kullanılabiliyor. Yandex Metrica paneli üzerinden birçok bilgiye erişim imkanı bulunuyor.

Yandex Metrica paneli üzerinden ulaşabileceğiniz bazı içerikler şu şekildedir;

  • Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen hareketlerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi,
  • Raporların pratik bir şekilde düzenlenmesi,
  • Hızlı erişim için rapor kaydedilmesi,
  • Özel raporlamalar ve gelişmiş segmentasyon,
  • Tıklama haritaları ve arama motorları ile entegrasyon,
  • Form analizi ve gelişmiş matematiksel işlemler,
  • Ziyaretçilerin kullandığı reklam engelleme araçlarının analizi,
  • Veri dönüşümleri ve veri trafiği analizi,

Maddelerde belirtildiği üzere Yandex Metrica ile yapılabilecek oldukça farklı işlemler vardır. Web sitenizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz farklı özelliklere Metrica paneli üzerinden ulaşabilirsiniz. Kullanımı kolay ve ücretsiz olan Metrica paneline ulaşmak için Yandex üyeliğine sahip olmanız gerekiyor.

Neden Yandex Metrica Kullanmalısınız?

Yandex tarayıcısının özel araçlarından biri olan Metrica hakkında merak edilen bazı hususlar vardır. E-ticaret sitelerinin gelişimi için oldukça avantajlı olan Metrica aracı ile önemli avantajlar elde etmek mümkündür. Yandex Metrica Rehber içeriğini takip ederek aracın özellikleri ve detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yandex Metrica aracını kullanmak isteyenler için ön plana çıkan hususlardan biri kullanımının oldukça kolay olmasıdır. Verileri doğru ve ayrıntılı bir şekilde analiz etmek için kullanılabilir. Bu araç sayesinde kullanıcıların hareketlerini ayrıntılı ve ücretsiz bir şekilde izleyerek web sitenizi geliştirebilirsiniz. Panel kısmındaki birbirinden farklı içeriklerle birlikte birçok işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yandex Metrica Nasıl Kurulur?

Yandex Metrica herhangi bir indirme veya fiziksel kurulum gerektirmez. Metrica aracına giriş yapmak isterseniz ilk olarak bir Yandex üyeliğine sahip olmanız gerekiyor. Web siteniz varsa ve Yandex üyeliğine sahipseniz Yandex Metrica aracına giriş yapabilirsiniz. Üyelik girişi yaptıktan sonra yeni sayaç ekleme bölümünü açmanız gerekiyor.

Sayaç oluşturma bölümünde istediğiniz özellikleri seçerek web sitenize ait olan bilgileri doldurun. Daha sonra sayaç oluştur butonuyla birlikte Yandex Metrica aracını kullanmaya başlayabilirsiniz. Oturum kaydı ve form analizi gibi içerikleri kullanabilirsiniz. Yandex metrica kurulumu ile birlikte web sitenizdeki verileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

Yandex Metrica Sayacı Nasıl Eklenir?

Yandex platformundaki Metrica aracını kullanmak için sayaç ekleme işleminin yapılması gerekiyor. Yandex Metrica sayacı eklemek için ilk olarak Yandex’e giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra üyelik girişi yapmalısınız. Sayaç listesini bulmak için Metrica aracına giriş yapmalısınız.

Metrica araç sayfasında yer alan sayaç ekleme butonu ile ekleme işlemini yapabilirsiniz. Sayaç ayarlarını yaparken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Sayaç adı ve site adresi gibi bilgileri ekledikten sonra kullanıcı sözleşmesini kabul ederek sayaç oluşturabilirsiniz. Sayaç ayarlarını özelleştirmek için gelişmiş ayarlar bölümündeki içerikleri inceleyebilirsiniz.