Ziyaretçi Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Ziyaretçi Dönüşüm Oranı(Conversion Rate) Nedir?

İnternet dünyasında siteye giriş yapan herkes ziyaretçi statüsünde değerlendirilir. Ziyaretçinin geri dönüşüm gerçekleştirmesi, ziyaretçinin siteden alışveriş yapmasıdır. Ziyaretçi dönüşüm oranı (conversion rate) şu şekilde izah edilir. On ziyaretçiden bir kişi alışveriş yaptıysa bu durumda ziyaretçi oranı onda bir olarak belirlenir. Buna ziyaretçi oranı denilmektedir.

Ziyaretçi Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nasıl Hesaplanır?

Site ziyaretini gerçekleştiren müşteri bir şeyler satın aldığı zaman buna geri dönüşüm diyoruz. Ziyaretçi dönüşüm oranı (conversion rate) hesaplama işlemi oldukça basittir. Mesela yüz kişinin siteyi ziyaret ettiğini ve bunlardan sadece 23’nün alışveriş yaptığını var sayarsak bu durumda geri dönüşüm oranı % 23 olarak belirlenir. Geri dönüşüm oranının hesaplanması işleminde dikkat edilecek husus alışveriş yapan kişi sayısıdır. Geri dönüşümün gerçekleştiği kanallar çok iyi analiz edilmelidir.

Ziyaretçi Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nasıl Yükseltilir?

Sitenin trafiğinin artırılması işlemi ziyaretçi sayısının artırılmasıdır. Ziyaretçi dönüşüm oranı yükseltme ise satın alma işleminin artırılmasıdır.

Ziyaretçi Dönüşüm Oranı şu şekilde artırılabilir:

 • İndirim ve kampanyalar dönüşüm oranını artırır.
 • Alternatif ürün seçenekleri artırılmalıdır.
 • Sadece internette satılan ürünler satışa sunulmalıdır.
 • UX & UI düzenleme işlemlerinde AB testini yaptırılır.
 • Tamamlayıcı ürünleri ön saflara çekilmelidir.
 • Alışveriş nedenleri iyi analiz edilmeli ve bu nedenler baz alınmalıdır.
 • Online alışveriş avantajları sunulmalıdır ve ziyaretçilere güven verilmelidir.
 • Sepetten alışverişten vazgeçme nedenleri iyi tespit edilmelidir.
 • Siteye farklı kanallardan ulaşma imkanı sunulmalıdır. Özellikle sosyal medya yönlendirmelerine önem verilmelidir.
 • Alışveriş için NPS verilerinin toplanması avantaj sağlar.
 • Ürün bulmakta zorlananlar için yardım seçenekleri sunulmalıdır.
 • Sitede kargo, satın alma ve sipariş işlemleri pratik olmalı ve hızlı olmalıdır. Siteniz hızlı açılıp kapanmalıdır ve temaları sade olmalıdır. Gereksiz GIF ve videolarla sitenin hızı yavaşlatılmamalıdır.

Sitenin ziyaretçi akınına uğraması için ziyaretçi beklentisi en iyi şekilde analiz edilmeli ve bu analizler ışığında düzenleme yapılmalıdır.

Ziyaretçi Dönüşüm Oranını Etkileyen Faktörler

Sitenin ziyaretçi oranını doğrudan etkileyen en önemli ziyaretçi dönüşüm oranı faktörleri kuşkusuz sitenin hızı ve kalitesidir. Yavaş açılan veya karışık temaları olan sitelerin ziyaretçi sayısı az olur. Bu nedenle ziyaretçi sayısının artırılması dönüşüm oranını doğrudan etkileyecektir.

Ürün sunumu dönüşümü etkileyen en önemli konudur. Ziyaretçinin siteye güvenmesi dönüşümün gerçekleşme oranını artıracaktır. Satın alma seçeneklerini çokluğu, pratik satın alma yazılımları ve kargo yazılımları dönüşümü etkileyen faktörlerdir.

Kampanyalar, indirimler ve uygun fiyat seçenekleri dönüşümü doğrudan etkileyen en önemli etkenlerdir. Sitenin değişik yerlerde ve sosyal medyada reklamının yayınlanması da dönüşümü etkileyen unsurlar içerisindedir.

İnternet dünyasında popüler ürünlere öncelik verilmesi sitenin satış grafiğini yukarı doğru çıkaracaktır. Ürün kalitesi, satış seçeneklerinin çokluğu, ödeme seçeneklerinde uygun seçenekler, hızlı kargo seçenekleri ve canlı destek seçenekleri satışı doğrudan etkiler.

Önerilen Yazı: Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ziyaretçi Dönüşüm Oranı Süreçleri Nelerdir?

Profesyonel bir e ticaret sitesi online satış işleminin ilk kuralıdır. Sade temalı, hızlı çalışan, pratik satın alma ve kargo seçeneklerine sahip profesyonel bir sitenin ziyaretçi oranı yüksektir. Buna bağlı olarak popüler ürünleri satışı, satışta güvenilirlik, uygun fiyat ve taksit seçenekleri ziyaretçi dönüşüm oranını etkiler. Bu nedenle ilk aşamada profesyonel site önemlidir.

Seo çalışmalarıyla sitenin arama motorunda üste çıkarılması, sosyal medya reklamları ve dönüşümleri, ziyaretçi kitlesinin beklentisinin tespiti ve bu bağlamda sitede düzenleme yapılması ziyaretçi dönüşüm oranını artırmaktadır.

Kısaca ziyaretçi dönüşüm oranı süreçleri, profesyonel site, kaliteli uygun fiyatlı ürün satışı, ödeme ve kargoda pratik çözüm, sitenin reklamı ve ziyaretçinin beklentilerinin analizi süreci oluşturan etkenlerdir. Google Benim işletmem nedir? Nasıl Kullanılır” yazısı okunabilir.