Uzun Kuyruklu (Long Tail) Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde arama motorlarını kullanarak çok sayıda bilgi elde edebiliyoruz. Arama motorunu kullanarak bilgi elde etmek için çoğu zaman kelimelere ve kelime öbeklerine öncelik veririz. Bu kelimeler aslında bizim anahtar kelimelerimizdir. Anahtar kelime sadece tek bir kelimeden ibaret değildir. Birden fazla kelimenin bir araya gelmesiyle uzun kuyruklu anahtar kelime meydana gelir.

Anahtar kelimeler aslında merak edilen konunun ve içeriğin ne olduğu hakkında bilgiler verir. SEO çalışmaları açısından da oldukça önemlidir. Kullanılan anahtar kelimeler sayesinde arama motorlarında üst sıralarda yer alınabilir. Kullanıcı soruları sayesinde sayfalar eleştirilir. Bu da SEO çalışmaları için oldukça faydalıdır. Bu yüzden uzun kuyruklu anahtar kelime nedir, neden önemlidir? sorusunun cevabını almak için kapsamlı rehberimizi okuyabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail Keyword) Nedir?

Uzun kuyruklu bir anahtar kelime yani diğer bir adıyla long tail keyword birden fazla kelimeden oluşan, cümleler ve ifadelerden meydana gelen sorgulardır. 3 veya 3’den fazla kelimenin birleşmesi sonucu oluşurlar. Anahtar kelime seçimi yapmadan önce kelime hacmine dikkat etmek gerekir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin hacmi azdır. Çünkü kelime sayısı arttıkça hacim azalır. Jenerik anahtar kelimelerin hacmi daha yüksektir. Yani kelime sayısı arttıkça aranma hacmi de tam tersi azalıyor. Bu yüzden uzun kuyruklu anahtar kelimelerin rekabet düzeyi düşüktür. Fakat bu kelimeler üzerinden başarı elde etmek ve yüksek bir dönüşüm sağlamak mümkün ve kolaydır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail Keyword) Ne İşe Yarar?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, SEO çalışmaları açısından büyük bir öneme sahiptir. Kullanıcıya ve satıcıya büyük faydalar sunar.

Faydaları şunlardır:

  • Web sitenizin trafiğini artırır.
  • Arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.
  • SEO çalışmaları sonrası yüksek gelirler elde etmeyi kolaylaştırır.
  • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak, kişinin neyi aradığını ve sorguladığını net bir şekilde ifade eder.
  • Sayfanın tıklanma oranını yükseltir.
  • Daha fazla bilgiye kısa sürede erişme imkanı sunar.

Sağladığı faydalar dolayısıyla çok önemli bir konuma sahiptir. Doğal yollar ile web sitesini geliştirmek ve ulaşılır bir hale getirmek açısından oldukça önemlidir.

Önerilen Yazı: Anahtar Kelime Nedir? SEO Uyumlu Anahtar Kelime Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail Keyword) Neden Önemlidir?

Çoğu kullanıcı uzun kuyruklu anahtar kelime önemi nedir bilmez. Eğer uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak bir araştırma yapılıyor ise web sitenize erişen kullanıcının hizmetten yararlanma olasılığı büyük oranda artar. Web sitenize erişen kullanıcının ürünü satın alma olasılığı da artar. Bu da maddi yönden yüksek gelirler elde etmenize yardımcı olur. Aynı zamanda daha düşük rekabet seviyelerine erişilmiş olur.

Arayan kişinin amacının ne olduğunu bilmek onları dönüştürme olasılığını artırır. Özel şirketler açısından bu oldukça önemli bir husustur. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcıya bir şeyler öğretebilir ve önemli bilgiler aktarabilirsiniz.  Bu husus dijital pazarlama açısından büyük bir öneme sahiptir. Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımı, sayfanıza ziyaretçi çekmek için harika bir yöntemdir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail Keyword) Nasıl Bulunur?

Arama motoru optimizasyonunu geliştirmek amacıyla kullanılan kelime ve kelime öbeklerinin nasıl bulunduğu merak konusudur. Bu yüzden uzun kuyruklu anahtar kelime bulma yöntemleri çok sık araştırma konusu olur. Aslında kolay yollar sayesinde uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak hiç de zor değildir.

Google önerilerini dikkate almak, anahtar kelime bulmayı kolaylaştırır. Google arama çubuğu önerileri, arama sonuçları, keyword planner önerileri bu konuda size yardımcı olacaktır. Anahtar kelimeye ihtiyacınız varsa arama motoruna merak ettiğiniz konu hakkında kısa bir bilgi yazın. Bu durumda Google size bir seçenek listesi sunar. Sayfaların en altına baktığınız zaman anahtar kelimeleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Long Tail Keyword) Bulma Araçları

Anahtar kelimeleri bulmak isteyenlerin birden fazla uzun kuyruklu anahtar kelime aracı kullanması daha faydalı olur. Google arama motoru, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için önemli bir araç olarak tercih edilebilir. Google arama işlevini kullanarak kelime bulma ve sorgulama işlemlerini yürütebilirsiniz.

Çoklu anahtar kelimeler bulmak için tercih edilebilecek bazı kaynaklar mevcuttur. Wordstream, Wordtracker bu kaynaklardan bazılarıdır. Soru ve cevap sitelerini de kullanarak gerekli kaynakları elde etmek mümkündür. Uzun kuyruklu anahtar kelime bulma teknikleri konusunda size yardımcı olabilecek çok farklı alternatifler ve araçlar mevcuttur.