Mobil First Index (Mobil Öncelikli Dizin) Nedir? SEO İçin Önemi Nedir?

Mobil First Index Nedir? Ne İşe Yarar?

Mobil First Index (Mobil Öncelikli Dizin) Nedir, Ne İşe Yarar?

Google’ın maksimum kullanıcı deneyimini hedeflediği Mobil First Index sistemi, internet sitenizin indekslenmesi ve sıralanması konusunda büyük önem taşıyor. Bu sistem hakkında detaylı bilgi edinmek, internet sitenizi bu sisteme nasıl daha uygun bir hale getirebileceğinizi öğrenmek için bu yazıya mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Mobil First İndex Nedir?

Türkçesi Google Mobil Öncelikli İndeksleme olan Google Mobil First Indexing, hem mobil hem de masaüstü versiyonları olan siteleri arama sonuçlarının en üst sıralarında göstermeye dayanır. Google bu sistemi yürürlüğe koymadan önce yapılan aramaların sonuçlarını masaüstü sürümleri göz önüne alarak sıralıyordu.

Mobil cihaz kullanımının gittikçe arttığını fark eden Google, önceden kullandığı sonuçları masaüstü sitelerine göre sıralama sistemini bir kenara bırakarak mobil öncelikli indeksleme uygulamasına geçti. Yapılan bu değişiklik sayesinde mobil aramalar için ayrı, masaüstü aramalar için ayrı sıralamalar yapılmaya başlandı. Kullanıcı deneyimine oldukça önem veren Google şirketi mobil first index ile hem mobil kullanıcıların hem de masaüstü kullanıcıların kullanıcı deneyimini iyileştirdi.

Önerilen Yazı: Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Mobil First İndex Detayları ve Kontrolü

Google mobil öncelikli dizin sistemiyle mobil ve masaüstü kullanıcılar için birbirinden ayrı arama sonuçları gösterdiğinden internet sitenizin mobil uyumlu olması da gerekiyor. Bunun en büyük sebebi masaüstü aramalarında gösterilen bir içeriğinizin, sitenizin mobil uyumlu olmaması durumunda, mobil aramalarda gösterilmeyecek olmasıdır. Google’ın Mobil First Index beklentilerini karşılayarak bu durumun olumsuz etkilerinden kurtulmanız mümkündür.

Google, internet sitenizin hem masaüstü hem de mobil sürümünde yapısal veri kullanmanızı tavsiye ediyor. İnternet sitenizde yapısal veri kullanıp kullanmadığınızdan emin değilseniz bunu kontrol etmek için Search Console seçeneğinin altında bulunan Yapısal Veri Test Aracını kullanmalısınız. Yapısal veri kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise konu dışına çıkmamak olmalıdır.

Googlebot Mobil, mobil uyumlu siteler için oldukça önemli bir yazılım olduğundan, sitenizi ziyaret eden Googlebotlarının internet sitenize erişimi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için de Robots.txt dosyasında düzenleme yapmanız yeterli olacaktır.

Mobil Uyumlu Siteler İçin Mobil First İndex

Eğer sitenizin hali hazırda mobil uyumlu bir versiyonu bulunuyorsa internet siteniz indekslenme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaktır. İçeriğiniz ne kadar farklı olursa olsun Googlebot’un masaüstü ve mobil algoritmaları tarafından tüm içerikleriniz görülecektir. İndekslenmenin sıralamadan farklı bir husus olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sitenizdeki içeriklerin indekslenmesi sitenizin en üst sıralarda olacağı anlamına gelmiyor. Bir internet sitesinin içerikleri indeksleniyorsa o sitenin içerikleri arama motorlarında görünür durumda olur, indekslenme üst sıra garantisi vermez.

Mobil Uyumlu Olmayan Siteler İçin Mobil First İndex

İnternet siteniz mobil uyumlu bir yapıda değilse veya sitenizin mobil uyumlu bir versiyonu yoksa sıralama konusunda sıkıntı yaşayacağınız söylemek pek de yanlış olmaz. Aynı kriterlere sahip olan iki internet sitesi arasından mobil uyumlu bir yapıya sahip olan sitenin daha üstte sıralanacağı Google tarafından paylaşıldı. Sitenizde indekslenme konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacak olsa da internet siteniz sıralama konusunda gerilere düşecektir.

Mobil First İndex Neden Önemli?

Google’ın kullandığı Mobil First Index sistemi kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi en üst sırada tutan bir sistemdir. Bu sistem mobil uyumlu internet sitelerine öncelik tanıdığı için mobil seo sektörünün ortaya çıkmasına yol açtı. Yapacağınız SEO çalışmalarınızı sadece masaüstü sürümüne göre düzenlemeniz de arama sonuçlarında beklenen sıralamaya ulaşmanıza engel olabilir. Bu sebeplerden ötürü internet sitenizin mobil uyumlu sürümündeki SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekiyor.

Mobil First İndex’te Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hali hazırda mobil sürümü bulunan veya mobil uyumlu olan internet siteleri Mobil First Index’ten kötü etkilenmeyecektir. Bu sebepten ötürü responsive özelliğe sahip dinamik sitelerde herhangi bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur.

İnternet siteniz masaüstü ve mobil sürümlerinde birbirinden farklı gözüküyorsa internet sitenizi en uygun şekilde yeniden yapılandırmalısınız. İnternet sitenizin mobil uyumlu sürümüne Googlebot’un erişebildiğinden emin olmalısınız.

Mobil First Index ve Seo İlişkisi

Mobil SEO performansınızı daha iyi bir hale getirebilmek adına mobil first index seo ilişkisini iyi bir şekilde anlamanız gerekiyor. Kodlama dilinin bile mobil SEO performansını etkileyebileceğini göz önünde bulundurmalı ve aşağıda belirtilen kriterlere uygun bir internet sitesi düzenlemelisiniz.

  • İnternet sitenizde mobil uyumluluk tam olmalıdır.
  • İnternet sitenizin yüklenme hızı olabildiğince yüksek olmalıdır.
  • İnternet sitesi kaynakları erişime açık olmalıdır.
  • İnternet sitenizin masaüstü versiyonunda bulunan kullanıcı deneyimi en iyi şekilde mobil versiyona da uyarlanmalıdır.

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edildiği sürece internet siteniz mobil öncelikli indekslemeye uygun olacaktır.