Growth Hacking Nedir? Ne İşe Yarar? Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternetteki etkinliği arttırmak adına yapılacak faaliyetlerde bütçe sınırlı olduğunda growth hacking kavramına ihtiyaç duyuluyor. Sıra dışı çözümlerle beklenmeyecek düzeyde iyi gelişimler sağlayan Growth Hacking yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıya göz atmalısınız.

Türkçesi ile büyümeyi hacklemek anlamına gelen Growth Hacking, firmaların büyümesine ve kapsadığı alanı genişletmesine olanak sağlayan stratejik planlar bütünüdür. Adı yeni yeni koyulmaya başlanan bu kavram aslında uzun seneler boyunca birçok firma tarafından büyüme stratejisi adıyla kullanılmıştır.

Growth Hacking’in temelde ne olduğunu anlayabilmek adına ilk olarak Growth bölümünden neyin kastedildiğini anlamak gerekiyor. Growth Türkçede büyüme anlamına gelse de bir sosyal medya hesabındaki takipçi sayınızın artması sizin ya da firmanızın büyüdüğünü göstermez. Bu kavramdaki Growth’un referans aldığı konu internet trafiğinin bizzat kendisidir.

Örnek vermek gerekirse, sosyal medya hesaplarınızdaki takipçi sayısı artışı büyüme olarak nitelendirilmese de sosyal medya hesabınıza bakılması ve hesabınız üzerinden bir internet trafiği artışı olması büyümedir.

Hacking denildiğinde insanların aklına gelen ilk kavram birinin herhangi bir sosyal medya hesabına izinsiz bir şekilde erişilmesi olur ancak Growth Hacking’de kullanılan hacking kavramı bu anlama gelmez. Hacking’den kastedilen, bir firmanın gelişmesini engelleyen bir sorunu çözebilmek adına etkili yollar keşfetmek ve bu yolların standart yollardan farklı olmasıdır.

Growth Hacking kullanılan durumlarda düşük miktarda bir bütçe ve doğru bir strateji ile internet ortamında büyüme gerçekleştirilebilir. Küçük çaplı olarak başlayan sosyal medya platformları ve firmaların yanı sıra sıkça kullanılan sosyal medya uygulamaları ve bulut depolama sağlayan siteler de bu yöntemi kullanıyor.

Growth Hacking, kullanılan yöntemler dolayısıyla online pazarlama ile karıştırılsa da internet girişimleriyle özdeşleştirilir ve bu sistemde daha düşük bütçeler kullanılır. Growth Hacking kullanan şirketlere örnek olarak LinkedIn, Twitter ve Facebook verilebilir.

Growth Hacker Nedir?

Temel bir anlatımla Growth Hacking işine sahip olan insanlara growth hacker denildiğini söylemek pek de yanlış olmaz. SEO ve SEM gibi internet ortamında büyük önem taşıyan yöntemler hakkında bilgi sahibi olan bu insanlar, dijital pazarlama uzmanı olarak da biliniyor.

Growth Hackerlar için analiz yapmak ve bu analizlere göre plan oluşturmak büyük önem taşıdığından bu meslekle uğraşan insanlar analitik araçların kullanımı konusunda beceriklidirler. Aynı zamanda kullanıcı testleri yapabilirler, sosyal medya içeriklerinin nasıl trend ve popüler olacağı konusunda da bilgi sahibidirler.

Online pazarlamacılarla karıştırılan Growth Hackerlar, online pazarlama işiyle uğraşsalar da her konuyu analiz etme, planları test etme ve ölçümlerin sonuçlarını online olarak sunma açısından online pazarlamacılardan ayrılırlar. Google Analytics, A/B testleri, viral pazarlama konusunda bilgi sahibi olan bu insanlar growth hacking teknikleri konusunda da uzmandırlar.

Önerilen Yazı: SEM Nedir? Ne İşe Yarar?

Growth Hackinge Nasıl Başlanır?

Growth Hacking yapmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar ve kullanılması gereken bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler Growth Hacking’in temel yöntemleri olup Growth Hacker’lar tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Growth Hacking yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde listelenebilir:

  • Growth Hacking yapmadan önce kullanıcıların hedef internet sitesi içerisindeki potansiyel davranışlarını güzel ve dikkatlice analiz etmek gerekir. Bunu yapabilmek için Growth Hacker olmak isteyen insanların Google Analytics, Hotjar, Mixpanel ve Kissmetrics gibi analiz araçlarında uzman olması gerekir. Bu araçlarla gerekli analiz yapıldıktan sonra veriler incelenmeli, kullanıcı araştırması yapılmalı, anketlere göz atılmalı ve genel bir yorumlama yapılmalıdır.
  • Büyümeyi hedefleyen planlarda fikirlerin hızlı bir şekilde test edilmesi ve başarısız fikirlerin tespit edilerek başarılı olanlarla yer değiştirilmesi için Growth Hackerların iyi bir teknik bilgiye sahip olması gerekir.
  • Growth Hacking alanında başarılı olmak isteyen insanların kreatif düşünce yapısına ve güçlü bir hayal gücüne sahip olması şarttır. Sektördeki diğer alanlarda kullanılan çözümleri iyi bir şekilde bilmeleri, bu çözümleri kendi sektörlerine uygulamaları gerekiyor.

Yukarıdaki şartlar sağlandığı ve belirtilen yöntemler uygulandığı takdirde işleme koyulan bütün growth hacking stratejileri işe yarayacaktır.

Growth Hacking Stratejileri Nelerdir?

Büyüme söz konusu olduğunda bütçe konusunda sıkıntı yaşamayan şirketler dijital reklamlara büyük miktarlarda para ödüyor ve bu şekilde internet sitesine trafik satın alıyor. Ancak bu yöntem sürdürülebilir olmadığından sürdürülebilir bedava trafik çekme yöntemlerinden olan SEO, API ve e-mail pazarlama yöntemleri kullanılmalıdır.

Gelen trafiği paraya dönüştürmek anlamına gelen CRO, Growth Hacking’de sıkça kullanılan bir stratejidir ve bu strateji sitenize gelen insanların ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almasına dayanıyor. Bu stratejiyi doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için müşterilerinizin geri bildirimlerini dikkate almalı, çevrenizdeki insanlardan fikir edinmelisiniz. Temel sorunuz “Ben bu ürünü veya hizmeti müşteriye nasıl satın aldırabilirim?” olmalıdır.

Sürdürülebilirliği olmayan bir iş modeli hiçbir zaman başarılı olamayacağından sürekli olarak yeni taktikler bulmalı, diğer sektörlerdeki taktikleri takip etmelisiniz.

Growth Hacking Sonuçları

Geleneksel büyüme yöntemlerinden yaratıcı düşünce yapısıyla ayrılan Growth Hacking’in başarılı olabilmesi için gereken tek şey başarılı bir uzmandır. Growth Hacking sonuçları genellikle sayısal olarak verilse de somut bir örnek olarak Mark Zuckerberg’ün başlattığı Facebook platformu verilebilir. Daha sonraki yıllarda Facebook’un satın aldığı ve büyüttüğü Instagram platformu da Growth Hacking’in güncel bir örneğidir. Instagram’a yeni bir özellik olarak getirilen Reels kısa videoları başarılı growth hacking sonuçları arasındadır.