Breadcrumb Nedir? Breadcrumb Ne Demek ve Nasıl Yapılır?

Breadcrumb

Breadcrumb, sitede bulunan bir tür navigasyon olarak bilinir. İsim, çocukların eve dönüş yolunu bulmak için geçtikleri yerlere ekmek kırıntıları bırakan Grimm Kardeşler masalından ilham alınarak oluşturulmuştur. Yani ziyaretçi sitede her zaman nerede olduğunu anlayabilir ve gerekirse (sistemi doğru yapılandırdıysanız) önceki bölüme dönebilir. 

Breadcrumb Nedir?

Bu ad, site sayfasının üst kısmında bulunan gezinme zinciri için takılmıştır. 

Genellikle bu zincir, ana sayfadan kullanıcının bulunduğu konuma giden yolu görüntüler. Örneğin; Anasayfa> kategori> içerik olarak bölümlere ayrılır. Site ziyaretçisinin kolayca istediği bölüme dönmesini sağlar. 

Breadcrumb Ne Demek?

Bread ekmek, crumb kırıntı demektir. Bu kelime, ekmek kırıntısı anlamını taşır. Bir güzergah üzerinde giderken belirli aralıklara yere bir işaret bırakırsanız, gittiğiniz yoldan geri dönerken o işaretleri takip ettiğinizde kaybolmazsınız.  Sistem,tam olarak bu işe yarar. Sitede tıkladığınız bağlantılardan bir önceki sayfaya dönmenizi sağlar. 

Breadcrumb Kullanımı Neye Yarar? 

Gezinirken, bir ürünü incelerken ya da sitedeki herhangi bir kategori altında listelenen makalelerden birini okuduktan sonra; sitenin kök bölümlerine geri dönmeniz için sayfanın üst bölümünde breadcrumb bulunur ve bu sistem ziyaret ettiğiniz ana bölüme dönüş yapabilmenizi sağlar. 

Kullanıcının rahatlığı için hazırlanmıştır. Çoğu ziyaretçi arama motorunu kullanarak bir siteye girer.  Yani siteyi tanımaz. Sistem, kişinin sitenin yapısını anlamasına ve kategori ya da sayfasına kolayca dönmesine yardımcı olacaktır. Bu, kullanıcı faktörlerini artırır, sitedeki ziyaretçinin daha uzun süre sitede kalmasına olanak tanır. 

Nasıl Yapılır?

Sitelerde link eklentilerinden oluşan bu sistem, sitenin çatısını oluşturan tasarımcılar tarafından kodlanır. Site içindeki hiyerarşiyi belirler. 

Daha görünür olması için sayfa içeriğinin en üst kısmına yerleştirilir. 

Breadcrumb Eklentisi Var Mıdır? 

WordPress içerisindeki en popüler breadcrumb eklentileri, NavXT, Breadcrumb Trail olarak bilinir. Bu eklentiler, sayfalar içi özelleştirilmiş navigasyon alanı sağlar. 

Breadcrumb NavXT Nedir?

Bu eklenti, en popüler breadcrumb eklentilerinden bir tanesidir. NavXT kullanıcının tıklama yoluna dayalı konumsal izleri oluşturur.  Eklenti ayarları değiştirilebilir ve site için özelleştirilebilir. 

WordPress Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

En kolay navigasyon tabanı Yoast SEO’dur. Düzenleme için Yoast SEO indirin. Ve eklentiyi etkinleştirin. Daha sonra SEO’dan Gelişmiş’i tıklayın. Burada Breadcrumb kategorisini göreceksiniz. En üst kısmındaki kutucuğu tikleyin. Orada Breadcrumb’ı etkinleştir yazar. İstediğiniz herhangi bir şeyi değiştirin ve işlemi tamamlamak için kaydet tuşuna basın. 

PHP Breadcrumb Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

PHP’de düzenleme yapabilmek için öncelikle oluşturduğunuz yapıya uygun kodları bulabilmeniz yahut oluşturabilmeniz gerekir. Eğer, PHP hakkında herhangi bir fikriniz yoksa ve bunu otomatik olarak gerçekleştirecek bir modülünüz bulunmuyorsa; bir PHP geliştiricisine danışarak düzenleme yapmanızı tavsiye ederiz.

Blogger Breadcrumb Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Blogger eklentisinde breadcrumbları düzenlemek için, Anasayfa> etiket> yazı başlığı kısmına belirlenen kodları girmeniz gerekecektir. 

Örneğin;

<b:include data="top" name="status-message"></b:include> 

bu kodu silin ve onun yerine;

<b:include data="top" name="status-message">

<b:include data="posts" name="breadcrumb"></b:include></b:include> 

bu kodu yapıştırın. 

Daha sonra da <b:includable id=’main’ var=’top’> kodunu silip sistemi neye göre düzenlemek istiyorsanız o kodları yapıştırın. Bu karmaşık bir sistemdir. İyi sonuçlar almak ve uzmanından yardım almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Breadcrumb Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler Nelerdir?

Breadcrumb kullanırken ya da düzenlerken temel kuralları izlemeniz ve siteye eklemeden önce verilerin mikro işaretlemenin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Aşağıdaki nüansları dikkate almalısınız;

Ana sayfada bu sistem ve eşliğinde bir navigasyon menüsü olmamalıdır, çünkü o zaman sayfa kendine bağlanır, bu da optimizasyon için kötüdür. Aynı nedenle, gezinme zinciri ziyaretçinin bulunduğu sayfaya da bağlantı içermemelidir. Bütün bunlar, Breadcrumb eklentilerinin ayarların düzenlenebilir.

Breadcrumbları ziyaretçinin görebileceği bir yere yerleştirmek çok daha iyi olacaktır. Standart konum, web sitesindeki menünün altındadır. Ancak, kullanım kolaylığı için sayfanın alt kısmında şuan için Breadcrumblar artmaya başlamıştır. Çünkü ziyaretçi tüm sayfaya bakar/okur ve geri dönmek isterse sayfanın alt kısmındaki Breadcrumb’tan geriye dönebilir. Eğer yukarıda olursa, kişi en üste çıkmaya üşenebilir ve siteden ayrılabilir. 

Breadcrumb genellikle şu alanlarda kullanılır; 

  • Online mağazalar.
  • Forumlar.
  • Birçok alt kategorisi bulunan siteler. 
  • Site haritası içermeyen siteler.

Site haritası, düzgün bir şekilde tasarlanmışsa genellikle navigasyon kadar iyi yardımcı olur. Ancak böyle bir sayfa, kullanıcının kolayca tıklamasını ve gerekli bilgileri aramasını sağlayacak tüm ana bölümleri bağlantılar içermelidir.

E-ticaret sitelerinde Breadcrumb zorunluluktur. Bu bir önceki bölüme geçerek alınabilecek bilgi, alışverişteki satın alma kararını kolaylaştıracak veya oluşturacak kadar değerlidir. Bu tür sitelerde navigasyon menüleri düzenli oluşturulmalıdır.  Bölümler arasındaki ve tıklama alanları arasındaki hiyerarşi tam kurulmalıdır. 

Forumların dinamik yapıları nedeniyle normal izleme ya da gezinme fiziksel olarak bulunamaz. Forumda genellikle bir blogdan daha fazla bölüm vardır. Yeni konular eskileri ile karışır. Belirsiz bir yapı oluşur. Konuyu ziyaret eden kullanıcı bu sistem olmadan kaybolur.

Sitenizde tüm işlerin yolunda gitmesini istiyorsanız, ziyaretçilerinize özen gösterirken, onların rahatını da düşünmelisiniz. Bunun için Seorative’den destek alabilirsiniz.