404 Not Found Ne Demek? 404 Hatası Neden Oluşur? Nasıl Düzeltilir?

404 Not Found Hatası Nedir?

Web sayfanızı tamamladınız ancak gerçekleştirdiğiniz satışlarda ya da web sayfanızın tıklanmalarında bir sorun oluştu. Bunun nedeninin ne olduğu için aklınıza ilk gelen seçenek 404 Not Found hatası olmalıdır. Bu hata ziyaretçilerin web sayfanıza girişini engelleyecek ve en sık karşılaşılan hatalardan biridir. Çözümü için ise kolay birkaç yol bulunmaktadır. Yazıda Seorative olarak bu hata nedir ve nasıl çözülebilir konuları hakkında bilgi vereceğiz.

404 Not Found Hatası

404 Not Found hatası, ziyaretçinin ziyaret etmek istediği eskiden arama motoru tarafından ulaşılan ancak arama anında oluşan bir nedenden kaynaklı ulaşılamayan web sayfalarında karşılaşılan hatadır.

Daha kolay bir anlatım ile; web sayfanızda bir sayfanın yerini değiştirdiniz ancak eski yerinde bulunan linki yönlendirmeyi unuttunuz. Ya da farklı bir nedenden kaynaklı sayfanızda bir problem oluştu. Bu durumda ziyaretçi o sayfayı ziyaret etmek istediği zaman ulaşamayacak ve 404 Not Found hatası ile karşılaşacaktır.
404 Hata Kodu Olan Sayfalar Nasıl Tespit Edilir?

404 Not Found Hata kodu bulunan sayfaların ayırt edilebilmesi için farklı programlar bulunmaktadır.

  • Google Search Console: Bu program ile birlikte web sayfanızın bir ziyaretçi tarafından nasıl göründüğünü kolaylıkla inceleyebilir, sayfa içerisinde gezerek sayfanızın nelere ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Ahrefs Site Audit: Bu program ile birlikte web sayfanıza ait birçok veriyi kapsamlı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ziyaretçilerin hangi sayfalarınızı en çok ziyaret ettiği gibi birçok unsura ulaşabilirsiniz. Yapılan bu incelemeler sonucunda hatanın nerede olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Screaming Forg: Bu program doğrudan web sitenizi tüm içerikleriyle birlikte tarar ve karşılaştığı tüm sorunları size geri bildirir. Bu sayede küçük ya da büyük sitenizin tüm problemlerini inceleyerek oluşan durumları önleyebilirsiniz. Bu araç bozuk bağlantıları, meta tanılarını, sayfa sayılarını, başlık sayılarını ve benzeri diğer bilgileri web site sahibi ile paylaşmaktadır.

Site Neden 404 Not Found Hatası Verir?

Bir web sitenin 404 Not Found hatası ile karşılaşabilmesi için birçok neden bulunmaktadır.

Yanlış Yönlendirilmiş Bağlantılar

Site içerisinde yapılan bir değişiklikte ya da başka sitelerden yapılan yönlendirmelerde yanlış bir yönlendirme yapılması demek istenilen siteye ulaşılamayacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda ziyaretçileriniz 404 Not Found hatası ile karşılaşacaktır.

Önerilen Yazı: 301 Yönlendirmesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl 301 Yönlendirmesi Yapılır?

Web Sitenin Dosyaları Yanlış Klasörlere Aktarılmış Olabilir

Sitenin verilerini oluşturacak dosyaların yanlış yere aktarılmış olması durumunda sitede o dosyalara ulaşılamayacaktır. Ulaşılamayan her sayfa için web siteniz sürekli 404 Not Found hatası ile karşılaşacaktır.

Kaldırılmış Dosyalar

Önceden bulunan ancak sonradan kaldırılmış dosyaların bulunduğu bağlantıların web site üzerinden kaldırılmaması durumunda ziyaretçiler o sayfaya ulaşmak isteyebilir. Ancak dosya önceden kaldırılmış olduğu için sayfaya ulaşılamayacaktır ve 404 Not Found hatası ile karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Dosyanın Adının Değiştirilmiş Olması

Değiştirdiğiniz dosya adı ardından yönlendirme gerçekleştirmesiyseniz ziyaretçileriniz ilgili sayfaya girdiği zaman 404 Not Found hatası ile karşılaşacaktır.
404 Hata Kodu Nasıl Düzeltilir?

Web sayfanız sürekli 404 Not Found hatası ile karşılaşıyorsa, hatanın olduğu sayfayı bulduktan sonra endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü bu hatanın oldukça basit çözümleri bulunmaktadır. Eğer 404 Not Found hatası kaynağınız;

  • Yanlış yönlendirmeden kaynaklanıyorsa, yönlendirmenizi doğru bağlantıya yapmanız sonucunda hatanız ortadan kalkacaktır.
  • Klasörlerden kaynaklı ise tüm klasörlerinizi güncellemeniz ve dosya yollarınızı düzeltmenizin ardından tekrar aynı hata ile karşılaşmayacaksınızdır.
  • Kaldırılmış soyadan kaynaklanıyorsa, o sayfaya ulaşmak isteyen ziyaretçilerinizi başka sayfalara yönlendirerek hata ile karşılaşmasını engelleyebilirsiniz.

Karşılaştığınız hatayı en rahat ve doğru bir biçimde çözebilmek için mutlaka hatanın nereden kaynaklandığını çözmeniz gerekmektedir. Bu durumda size yardımcı olacak programları denemeniz büyük önem taşımaktadır.

Tekrarlayan Hatalar İçin 404 Sayfası Oluşturma

Bir web sayfanın sürekli 404 Not Found hatası ile karşılaşması ziyaretçinin güvenini kıracak bir durumdur. Bu nedenle bu hatanın en kısa zamanda ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Eğer nedenini bulamadığınız tekrarlayan 404 Not Found hatanız varsa:

  • Kalıcı bağlantılarınızı sıfırlamayı deneyin. Bağlantılarınızı sıfırlamak hızlı bir şekilde web sayfanızı yeniden kurmanıza yardımcı olacaktır.
  • Web sayfanızın dosyalarının bulunduğu .htacess dosyasını kontrol etmeniz ve manuel olarak düzenlemeniz gerekmektedir.
  • Web sayfanızın tema ve eklentilerini devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bazen tema ve eklentiler URL yapısı üzerinde değişikliklere neden olabilmektedir.

Hatasının kaynağını anlayamadığınız ya da çözümünde zorlandığınız problemleriniz var ise Seorative web sayfası üzerinden uzman ekibimize danışabilirsiniz. Web sayfanızın sıklıkla 404 Not Found hatası alması ziyaretçileriniz tarafından hoş karşılanmayacağı için çözümünün kalıcı ve pratik bir şekilde olması çok önemlidir.