Boğaziçi Enstitüsü Başarı Hikayesi

online-egitim-sitesi

Proje Hakkında

Boğaziçi Enstitüsü; mesleki ve kişisel gelişime dayalı, birbirinden farklı birçok alanda, uzaktan ve örgün eğitimler vermektedir. Alanında seçkin akademisyen ve eğitimcilerle hizmetlerine devam eden Boğaziçi Enstitüsü, birçok alanda sertifika sağlayan ve kendini ispat etmiş en nitelikli kuruluşların başında gelmektedir.

 

10.000’den fazla anahtar kelimede ilk sayfaya yükselme başarısı elde ettiğimiz Boğaziçi Enstitüsü için yapmış olduğumuz çalışmaları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Neler Yaptık

Şubat 2019’da Boğaziçi Enstitüsü için başlattığımız SEO çalışmalarında oldukça başarılı sonuçlar elde ettik. Proje boyunca gerçekleştirilen çalışmalarla alakalı detaylara aşağıda göz atabilirsiniz.

Eticaret ve Blog SEO Çalışmaları

Bir eticaret sitesinde yapılması gereken birçok SEO çalışması, hizmet verdiğimiz Boğaziçi Enstitüsü için de aynı şekilde uygulanmıştır. Yapılan çalışmalara örnek olarak; kategori ve ürün sayfalarının optimizasyonları, kategori ağacının düzenlenmesi ve teknik SEO geliştirmeleri gibi çalışmaların yanında, özel birçok optimizasyonlar yapıldı. 

 

Blog tarafında ise marka için anlamlı ve kullanıcıları satın almaya yöneltebilecek konular ile alakalı içerik üretim sürecini yürüttük. Yapmış olduğumuz aktif içerik üretim süreci ve içeriklerin optimizasyonları sayesinde eğitim sayfalarının yanında blog yazılarından da organik trafik ve gelir artışı sağlandık.

Online Kurs Sitesi İçin SEO Geliştirmeleri

Pandemi ile birlikte, online eğitime olan ilginin artması sektörel anlamda rekabetin önemli ölçüde artmasına yol açtı. Boğaziçi Enstitüsü için vermiş olduğumuz SEO hizmeti ile birlikte, sektördeki rekabetin artmasına rağmen, birçok hedef kelimede zorlu rakipleri organik sıralamalarda geçmeyi başardık. 

 

Online ve örgün eğitim alanında çok geniş yelpazeye sahip olan Boğaziçi Enstitüsü’nün web sitesinde, kategori ve eğitim bazlı SEO geliştirmeleri yapılmıştır. 

 

Seorative kurucusu Kerem Süha Mete tarafından hazırlanan bilişim kategorisindeki 45 saati aşkın kapsamlı SEO eğitimi de optimizasyon yapılan eğitimlerden biri olmuştur. Yeni bir eğitim seti ve sayfa olmasına rağmen “SEO eğitimi” kelimesinde organik sıralamalarda ilk sırada yer almaktadır.

Düşük Sayıda Link İnşası Çalışmaları

SEO çalışmalarının site dışı SEO bölümü ve bu bölümün içerisindeki link inşası taktikleri, tüm SEO sürecinin azımsanmayacak önemli bir parçasıdır.

 

Boğaziçi Enstitüsü için yapmış olduğumuz SEO çalışmalarında ise aktif bir link inşası süreci geçirmememize rağmen, sıralamalarda ve trafik artışlarında güzel başarılar elde edebildik.

 

Seorative olarak bir link inşası yapılmasını mutlak şart koşmasak da ekseriyetle temel seviyede bir backlink çalışmasını uygun görmekteyiz.

Teknik Geliştirme Süreci

Sitenin teknik SEO açısından optimizasyonları tamamlayabilmek için Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde görev yapan bir yazılımcı ile onlarca küçük ve büyük teknik geliştirmeler yaptık.

 

Genel olarak teknik optimizasyon sürecimizde uyguladığımız adımları ise aşağıda sizler için listeledik;

 • Sitenin teknik SEO açısından hatalı veya iyileştirme yapılabilecek alanların, durumların tespit edilmesi,
 • Tespit edilen eksikliklerin veya geliştirmelerin, yazılım ekibine iletilmesi, 
 • Yazılım ekibinin veya yazılımcının teknik geliştirme işlemlerini zamanında yapması için gerekli takip ve hatırlatmaların tarafımızca yapılması,
 • İletmiş olduğumuz geliştirmeleri yazılım ekibi ile görüşerek en fazla ve en hızlı etkiyi alacak şekilde yapılış sırasının belirlenmesi,
 • Uygulanıp siteye aktarılan teknik geliştirmelerin kontrollerinin sağlanması, 
 • İletilen teknik geliştirmelerin tamamlanması ile birlikte, yeni teknik geliştirmelerin tespit edilmesi ve sürecin tekrarı,
 • Sitenin teknik SEO açısından sorunsuz ve en optimize olana kadar çalışmalara devam edilmesi.

İçerik Yazım Süreci

SEO hizmeti verdiğimiz tüm projelerimizde olduğu gibi bu projemiz için de içerik odaklı çalışmalar yürüttük. 

 

Genel olarak bir projedeki içerik optimizasyonu sürecinde yaptığımız işlemleri ise aşağıda sizler için listeledik;

 • Kapsamlı anahtar kelime araştırması yapılması ile sektöre hakimiyetin sağlanması,
 • Sitede açılabilecek yeni sayfaların veya yayımlanabilecek yeni konuların/fikirlerin belirlenmesi,
 • Bulunmuş olan içerik fikirlerinin/sayfa önerilerinin marka/firma tarafından onaylanması,
 • Marka/firma tarafından onaylanmış olan konular için kapsamlı içerik detaylarının hazırlanması,
 • İçeriklerinin yazımının marka ekibi tarafından veya üçüncü parti uzman bir yazar tarafından yazılması,
 • Yazılan içeriklerin kontrolleri ve yazı içi SEO sürecinin tamamlanması.
 • İçeriklerin yayımlanması.

Kapsamlı İçerik Detaylarının Hazırlanması

Hizmet verdiğimiz proje, hem birbirinden farklı hizmetler sunan hem de içerik odaklı bir site olduğundan, içeriklerde en alakalı başlıkların ve en uyumlu anahtar kelimelerinin geçirilmesi için kapsamlı – açıklayıcı briefler hazırlandı.

 

İçerik briefleri hazırlarken, rakiplerin ilgili konularda üretmiş oldukları içerikleri analiz ederek, olabildiğince en kaliteli içeriklerin oluşturulmasını amaçladık.

 

Alanında uzman yazarların, hazırladığımız kapsamlı içerik detaylarını dikkate alarak, üretmiş oldukları içerikler ile birlikte sıralamalarda daha kolay yükselişler elde ettiğimizi düşünmekteyiz.

Kategori Ağacı Optimizasyonu

Eticaret SEO odağında yapılan çalışmaların en önemli maddelerinden biri olan kategori ağacı alanında önemli geliştirmeler ve optimizasyonlar yaptık.

 

Genel olarak bir eticaret sitesindeki kategori ağacı optimizasyonu sürecinde uyguladığımız işlemleri aşağıda sizler için listeledik;

 • Var olan kategori ağacının analiz edilmesi,
 • Aynı dikeydeki spesifik markaların veya kesişimi olan pazaryerlerinin kategori ağaçlarının detaylı olarak incelenmesi,
 • Markanın satmış olduğu ürün ve ürün gruplarının analiz edilmesi,
 • Çalışma yaptığımız marka için açılmayı hak eden ve açıldığında organik görünürlük kazanacağımız yeni kategori sayfalarının belirlenmesi – Bu belirlemeyi marka özelinde yaptığımız iç ve dış yani rakip analizleri ile yapmaktayız,
 • Yeni kategori öneri listemizin çalıştığımız marka ekibine iletilmesi ve onayının alınması,
 • Yeni kategori açma işlemleri dışında ise hali hazırda var olan kategorilerde listelenen ürünlerin yanlış veya hatalı listelenenlerin tespit edilmesi,
 • Ürünlerin doğru kategorilerde bulunması için marka ile iletişime geçilerek tavsiyelerde bulunulması,
 • Siteye zarar verebilecek veya değeri düşük olan kategorilerin belirlenip, kapattırılması,
 • Başlangıçta veya ilerleyen aylarda kapatılmış olan kategorilerin en alakalı sayfalara 301 yönlendirmelerinin yapılması.

Yazı içi SEO Çalışmaları

Sitede bulunan tüm içeriklerin, imla kurallarına uygunluğu, anlatım bozukluğu olmaması, anahtar kelime geçiş sıklığı, başlık, ara başlık ve görsel optimizasyonu dahil tüm yazı içi SEO ve kalite kontrollerini yapıp, iyileştirmeler yaptık.

WordPress + WooCommerce SEO Çalışmaları

Boğaziçi Enstitüsü, çalışma yaptığımız süre boyunca içerik yönetim sistemi ve eticaret altyapısı için WordPress ve WooCommerce yapılarını kullanmaktaydı. SEO hizmetimiz boyunca WordPress platformu ve WooCommerce eklentisi ile birlikte sitedeki içeriklerin, kategorilerin ve eğitim sayfalarının optimizasyonları yapılmıştır. 

 

WordPress platformu içerisinde SEO’ya direkt veya dolaylı etki edecek en kritik eklentiler kurulmuş ve ayarları yapılmıştır. Ayrıca altyapı içerisinde uygulanabilecek teknik geliştirmeleri tespit ederek, yazılım uzmanı yardımı ile siteye başarılı bir şekilde uygulanmasını sağladık.

Özel Yazılıma Geçiş Süreci

Boğaziçi Enstitüsü web sitesi, WordPress ve WooCommerce alt yapısına sahipken, daha iyi bir web site deneyimi ve performansı için hizmet dönemimizde özel yazılıma geçmiştir. Yazılım değişikliği sürecinde organik trafik kaybı yaşamadan, başarılı bir şekilde özel yazılıma geçiş sürecini tamamladık.

Sonuçlar

 • Ticari kelimelerde başlangıç seviyesinde görünürlüğü olan Boğaziçi Enstitüsü’nde aylık organik trafik rakamlarını 100.000’in üstüne çıkartmayı başardık.
 • 4000’e yakın kelimeyi ilk 3’e, 10000’den fazla kelimeyi ise sıralamalarda ilk sayfaya yükselttik.
 • Online eğitim ve kurs kelimelerinin yanında blog tarafındaki aktif içerik üretimi ve optimizasyonu yapılarak hem ticari hem de blog trafiği elde edilmiştir.
 • Hacmi yüksek ve rekabeti fazla olan onlarca anahtar kelimede ilk sıra, ilk 3 sıra başarıları elde ettik.
 • Teknik optimizasyonlar, kaliteli içerik ve site mimarisi sayesinde arzu edilen sonuçları elde etmeyi başardık.

Daha net görüntüleyebilmek için görselin üzerine tıklayabilirsiniz.

Diğer Başarı Hikayelerimiz

Yapı Kataloğu

Alanında oldukça başarılı olan Yapı Kataloğu’nun organik trafiğinde düzenli ve istikrarlı bir yükseliş sağladık.

Online Çiçek Satış Markası

Yeni kurulmuş olan ve hastalık teşhisi alanında hizmet veren sitede, SEO çalışmalarımız ile kısa sürede aylık 8000 uluslararası trafik sağladık.

Uluslararası Sağlık Sitesi

Yeni kurulmuş olan ve hastalık teşhisi alanında hizmet veren sitede, SEO çalışmalarımız ile kısa sürede aylık 8000 uluslararası trafik sağladık.

Bir Sonraki Başarı Hikayemizin Sizinle Olmasını İster Misiniz?

Markanızın bu sonuçları ve daha fazlasını elde etmesine yardımcı olacak çalışma planımızı sizlerle paylaşmak isteriz. Markanıza özel stratejilerimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
About-CallToAction-Rocket-Image