Uluslararası Hastane Sitesi Başarı Hikayesi

Proje Hakkında

Kurulduğu günden bugüne, alanında uzman doktorları ile birlikte bebek sahibi olmayan çiftleri, mutlu etmek için hizmet vermektedirler. Çiftlerin özel durum ve gereksinimleri çerçevesinde değerlendirerek kişiye özel tedaviler sunmaktadırlar.


Yazılım değişikliğinde yapılan plansız çalışmalar sonrasında ortaya çıkan hataların giderilmesi ve site yapısının daha sağlıklı bir noktaya taşınması hedeflenmiştir. Proje kapsamında gerçekleşen çalışmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Neler Yaptık?

2018 yılında SEO hizmeti verdiğimiz marka için yapmış olduğumuz en önemli çalışmaları aşağıda inceleyebilirsiniz.

YMYL ve E-A-T Güncellemelerinin Siteye Etkisi Sonrası Optimizasyon Süreci

SEO hizmeti vermeye başladığımız süreç öncesinde YMYL ve E-A-T güncellemeleri, site için ciddi organik trafik kayıplarına yol açmıştır. Google bu güncellemeler ile sağlık sektörü de dahil birçok sektör için uzman, otoriter ve güvenilir siteler istemesinden ötürü, site içerisinde hem içerik hem de tasarım açısından bir çok köklü iyileştirmelerde bulunduk.


Güncelleme ile sitenin güvenilirliğini ve otoriterliğini artırabilecek bazı sayfaların oluşturulmasına da olanak sağladık. Özellikle markanın bünyesinde bulundurduğu doktorların uzmanlık alanlarını ve eğitim almış olduğu kurumlar gibi birçok bilgiyi de içerisinde barındıran sayfalar oluşturduk.


Google’ın YMYL ve E-A-T güncellemeleri ile sıralamalara etki edebilecek sinyallere azami derecede dikkat ederek trafik kaybı kapatılmış ve eski trafiklerin üstüne çıkılmıştır.

Yazılım Değişikliği Süreci

SEO hizmeti almadan plansız bir yazılım değişikliği yapıldığı için çok sayıda sorun ortaya çıkmıştır. Yazılım değişikliği esnasında yaşanan sorunların yanında site, bir süre kapalı kalması durumundan ötürü aşırı derecede organik trafik kaybının yaşanmasına sebep olmuştur.

 

Yazılım değişikliği sonrasında projede kontrol ve düzenleme yaptığımız alanlar aşağıdaki gibidir.

 • URL mimarisindeki değişiklikler ve eksiklikler kontrol edilip giderilmiştir.
 • Title ve descriptionlar kontrol edilerek site geneli değişiklikler yapılmıştır.
 • 404 durum kodu alınan linkler için gerekli çalışmalar yapılmıştır.
 • Eski kapanan sayfalardan yeni hedef sayfalarına 301 yönlendirme listesi oluşturulmuştur.
 • Yeni link yapısına uygun yeni bir site haritası oluşturulmuş ve Google’a gönderilmiştir.
 • Robots.txt dosyasında var olan disallow satırları düzenlenip, yeni satırlar eklenmiştir.
 • Oluşabilecek kopya içerikler için canonical ve noindex etiketleri kullanılmıştır.

Çok Dilli Site İçin SEO Çalışmaları

Çalışma yaptığımız marka farklı ülkelerde ve dillerde de hizmet veren bir web siteye sahip olduğundan, site içerisinde birden fazla dil bulunmaktadır. Bu durumda bir dilde var olan hatanın, diğer aktif tüm diller için de etkisini gösterdiği için fazlaca dikkat edilmesi gerekn bir konudur. Bu çalışmada karşılaştığımız hatalardan biri de sitenin Google indexi tarafındaki sorunlarıydı. Index sorunlarının giderilmesi, gereksiz ve kalitesiz sayfaların dışarıda bırakılması için farklı çalışmalar yapılmıştır.

 

Genel olarak birden fazla dilde hizmet veren siteler için yapmış olduğumuz çalışmalar olan, ülkeye/dile odaklanmış alan adı uzantıların seçimi, hreflang etiketlerinin doğru biçimde çalışması ve dillere göre anahtar kelime araştırması gibi daha birçok çalışmayı siteye uyguladık.


Bu çalışmalar neticesinde çok dilli bir siteye sahip olan markada, gerekli optimizasyonlar yapılarak organik görünürlük artırılmıştır.

Hizmet ve Blog SEO Çalışmaları

Çalışma yaptığımız markanın hizmet sektöründe olması sebebiyle, markanın sunduğu hizmetlerin anlatıldığı sayfaların yanında blog kısmında da aktif SEO çalışmaları gerçekleştirdik. Blog kısmı için anahtar kelimelere hitap eden içerik üretimi ve optimizasyonları ile organik trafiğin yükselmesini sağladık. 

 

Bu çalışmada vurgulamak istediğimiz şey, hizmetlerin anlatıldığı sayfalara SEO yapılması ile organik görünürlük kazanmamızın yanında, çalışmalarımızı genişletip blog tarafında da aktif SEO çalışmaları yaparak daha fazla görünürlük ve trafik elde etmemizdir.

İçerik Yazım Süreci

SEO hizmeti verdiğimiz tüm projelerimizde olduğu gibi bu projemiz için de içerik odaklı çalışmalar yürüttük. Özellikle hastalıklar ve tedaviler üzerine ziyaretçilerin çokça memnun olacağı kapsamlı ve kaliteli içerikler hazırlattık.

 

Genel olarak bir projedeki içerik optimizasyonu sürecinde yaptığımız işlemleri ise aşağıda sizler için listeledik;

 • Kapsamlı anahtar kelime araştırması yapılması ile sektöre hakimiyetin sağlanması,
 • Sitede açılabilecek yeni sayfaların veya yayımlanabilecek yeni konuların/fikirlerin belirlenmesi,
 • Bulunmuş olan içerik fikirlerinin/sayfa önerilerinin marka/firma tarafından onaylanması,
 • Marka/firma tarafından onaylanmış olan konular için kapsamlı içerik detaylarının hazırlanması,
 • İçeriklerinin yazımının marka ekibi tarafından veya üçüncü parti uzman bir yazar tarafından yazılması,
 • Yazılan içeriklerin kontrolleri ve yazı içi SEO sürecinin tamamlanması.
 • İçeriklerin yayımlanması.

Kapsamlı İçerik Detaylarının Hazırlanması

Hizmet verdiğimiz proje, hem birbirinden farklı hizmetler sunan hem de içerik odaklı bir site olduğundan, içeriklerde en alakalı başlıkların ve en uyumlu anahtar kelimelerinin geçirilmesi için kapsamlı – açıklayıcı briefler hazırlandı.

 

İçerik briefleri hazırlarken, rakiplerin ilgili konularda üretmiş oldukları içerikleri analiz ederek, olabildiğince en kaliteli içeriklerin oluşturulmasını amaçladık.

 

Alanında uzman yazarların, hazırladığımız kapsamlı içerik detaylarını dikkate alarak, üretmiş oldukları içerikler ile birlikte sıralamalarda daha kolay yükselişler elde ettiğimizi düşünmekteyiz.

Yazı içi SEO Çalışmaları

Sitede bulunan tüm içeriklerin, imla kurallarına uygunluğu, anlatım bozukluğu olmaması, anahtar kelime geçiş sıklığı, başlık, ara başlık ve görsel optimizasyonu dahil tüm yazı içi SEO ve kalite kontrollerini yapıp, iyileştirmeler yaptık.

Teknik Geliştirme Süreci

Markanın hizmet aldığı yazılım alanındaki çözüm ortağı ile teknik sorunlar üzerinde değerlendirmeler yaparak sorunların çözülmesini sağladık.

 

Genel olarak teknik optimizasyon sürecimizde uyguladığımız adımları ise aşağıda sizler için listeledik;

 • Sitenin teknik SEO açısından hatalı veya iyileştirme yapılabilecek alanların, durumların tespit edilmesi,
 • Tespit edilen eksikliklerin veya geliştirmelerin, yazılım ekibine iletilmesi, 
 • Yazılım ekibinin veya yazılımcının teknik geliştirme işlemlerini zamanında yapması için gerekli takip ve hatırlatmaların tarafımızca yapılması,
 • İletmiş olduğumuz geliştirmeleri yazılım ekibi ile görüşerek en fazla ve en hızlı etkiyi alacak şekilde yapılış sırasının belirlenmesi,
 • Uygulanıp siteye aktarılan teknik geliştirmelerin kontrollerinin sağlanması, 
 • İletilen teknik geliştirmelerin tamamlanması ile birlikte, yeni teknik geliştirmelerin tespit edilmesi ve sürecin tekrarı,
 • Sitenin teknik SEO açısından sorunsuz ve en optimize olana kadar çalışmalara devam edilmesi.

WordPress SEO Çalışması

WordPress altyapısı ile web sitesi tasarlanmış olan markanın web sitesi için WordPress SEO çalışmaları uygulanmıştır.

 

WordPress platformu içerisinde SEO’ya direkt veya dolaylı etki edecek en kritik eklentiler kurulmuş ve ayarları yapılmıştır. Rutin olarak siteye eklenen hukuki içeriklerin girişi tarafımızdan yapılmıştır.

 

WordPress paneli içerisinde tüm web sitenin içerikleri yönetilmiş ve optimize edilmiştir.

Sonuçlar

 • Sitenin günlerce kapalı kaldığı ve kötü bir SEO geçişi yapılması sonrası hizmete başladığımız bu süreçte marka ekibi ile yoğun bir çalışma sergiledik.
 • Yazılım değişikliği sebebiyle günlük ve aylık olarak kaybedilen trafik kaybı, çalışmalarımız sonucu geri kazanılmıştır.
 • YMYL ve E-A-T güncellemeleri doğrultusunda gerekli site içi ve teknik çalışmalar yapılarak trafik kaybını önleyip, organik trafiği daha iyi seviyelere yükselttik.
 • WordPress çatısı altında birden fazla dil, binlerce sayfa barındıran hizmet odaklı bir sitenin yanlış yapılan yazılım geçiş işlemleri düzeltildi.
 • Başlangıçtaki kötü şartlara rağmen, bir SEO geçiş sürecindeki tüm işlemlerin sağlıklı ve doğru bir şekilde uygulanmasıyla birlikte rutin SEO çalışmalarımızı uygulayarak sadece 3 ay içerisinde eski trafik rakamlarını geçmeyi başardık. 

Daha net görüntüleyebilmek için görselin üzerine tıklayabilirsiniz.

Diğer Başarı Hikayelerimiz

Yapı Kataloğu

Alanında oldukça başarılı olan Yapı Kataloğu’nun organik trafiğinde düzenli ve istikrarlı bir yükseliş sağladık.

Online Çiçek Satış Markası

Yeni kurulmuş olan ve hastalık teşhisi alanında hizmet veren sitede, SEO çalışmalarımız ile kısa sürede aylık 8000 uluslararası trafik sağladık.

Uluslararası Sağlık Sitesi

Yeni kurulmuş olan ve hastalık teşhisi alanında hizmet veren sitede, SEO çalışmalarımız ile kısa sürede aylık 8000 uluslararası trafik sağladık.

Sıradaki Başarı Hikayesi Sizinle Olsun

Markanızın bu sonuçları ve daha fazlasını elde etmesine yardımcı olacak çalışma planımızı sizlerle paylaşmak isteriz. Markanıza özel stratejilerimizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
About-CallToAction-Rocket-Image