Google EAT Nedir? Ne İşe Yarar? SEO’ya Etkisi

Google E.A.T Nedir?

Web sitesi sahipleri hazırladıkları sitelerin, en yaygın arama motoru olan Google üzerinde iyi bir sıralama elde etmesini ister. Sıralamanın iyi olması site grafiğinin artmasına, müşteri artışına, geri dönüşlere ve marka bilinirliğine etkilidir. Bu nedenle sitelerinin iyi bir sıralamada yer almaları için neler yapmaları gerektiğini araştırırlar. Bu araştırmalarda ise karşılarına Google EAT kavramı ortaya çıkar. Bu kavramın ne olduğu, ne işe yaradığı ve önemine dair merak edilenler ve cevapları şunlardır;

Google EAT Nedir? Ne İşe Yarar?

YMYL hukuk, sağlık ve finans sitelerinin uzman kişilerce hazırlanıp hazırlanmadığı, güvenilir olup olmadığı ve yetkinliğe sahip olmadığını gösteren verilerin toplanması ve kullanılmasını sağlayan sisteme Google EAT denir. İlk olarak 2011 yılında ortaya çıkan bu sistem sayesinde Google aldığı EAT verilerini inceleyerek bir sitenin güvenli, yetkin ve hizmet ettiği konuda uzman olup olmadığını anlayarak arama sonuçlarının iyileştirilmesini sağlar.

Google EAT verileri Google tarafından dünyanın dört bir yanında bulunan arama kalitesi değerlendiricilerinden alır. Bu değerlendiriciler ise verileri yorumları, geri dönüşleri ve verdikleri yanıtlarla Google’a ulaştırırlar. Bu sayede Google bir sitenin EAT durumunu ve buna bağlı olarak da arama sonuçlarında iyi bir konumda yer alıp almaması gerektiğini belirler.

Google EAT Ne Anlama Gelir? Açılımı Nedir?

E.A.T kelimesi İngilizce olan 3 kelimenin kısaltılmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. E.A.T’ı oluşturan İngilizce kelimeler ise şunlardır; Expertise, Authoritativeness ile Trustworthiness kelimeleridir. Bu kelimelerin Türkçe anlamları ise sırasıyla uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirliktir.

Google EAT Neden Önemli?

Arama kalitesi değerlendiricilerin verdikleri yanıtlara göre ortaya çıkan EAT bir internet sitesinin değerinin ne olduğunu ortaya koyar. Google EAT verileri ile bir sitenin uzmanlık, güvenirlik ve yetkinlik sahibi olduğunu anlar. Bu sayede de EAT değeri yüksek olan bir sitenin rakiplerinden daha kaliteli ve kullanıcılarına hitap eden içeriklere sahip olduğunu anlar. Bu da uzun vadede web sitesinin Google arama motorunda üst sıralarda bulunmasına yardımcı olur.

Google EAT’in SEO’ya Etkisi

Google EAT SEO için etkili olan bir işlemdir. EAT algoritmasına sahip olan bir sitenin uzman kişiler tarafından hazırlandığı anlaşılır. Bunun yanı sıra EAT sayesinde sitenin kullanışlılığı ve farklı kitlelere hitap etme durumunun olup olmadığı anlaşılabilir. Bu özelliklere sahip olan bir site kullanıcı deneyimine (UX) sahiptir. UX web siteleri SEO tarafından kabul gören ve Google sıralamasında üst sıralarda yer alması mümkün olan web siteleridir.

Önerilen Yazı: Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir? Neden Önemlidir?

EAT sayesinde web sitelerine giren kullanıcıların yaptıkları yorumlar, verdikleri oylar ve içerikleri yararlı bulmaları SEO açısından da önemlidir. Bu sayede site güvenilir, kalite ve arama motoru optimizasyonuna uygun olarak kabul edilir ve sıralamada yükselme garantisi elde eder.

Google EAT Optimizasyon Taktikleri

Hukuk, sağlık, finans, haber ve yasal içerik web sitesi (YMYL) sahiplerinin Google arama motoru tarafından güvenilir kabul edilmek için Google EAT uyumluluğuna sahip olmaları gerekir. Bunun için ise sitelere Google EAT optimizasyonu yapılması şarttır.

Bu YMYL sitesi sahiplerinin uygulaması gereken Google eat optimizasyon taktikleri şunlardır;

 • Uzman olunan bir konu veya hizmet için web sitesi hazırlamak
 • Web sitenin amacına uygun ve doğruluğundan emin olunan içeriklerin sitede yayınlanmasını sağlamak
 • Sitede yer alan içeriklerin her zaman güncel olmasına özen göstermek
 • Web sitenin amacını ortaya koyacak ve sunulan hizmetleri belirleyecek gerçek belgeleri sitede yayınlamak
 • Kişilerin web sitesini tercih etmesi için ziyaretçi veya müşteri yorumlarına sitede yer vermek
 • Siteye giren kişilerin firma veya sitenin geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilecekleri Hakkımızda ve Künye bilgilerinin doğru ve güncel olmasına özen göstermek
 • Sayfada erişilebilir olan iletişim numarası ve iletişim kanallarını paylaşmak
 • Sayfalarda kopya içeriklerin yer almamasına özen göstermek
 • Web sitesi için hazırlanacak bir Vikipedi sayfasına sahip olmak
 • Açılacak web sitesinin HTTPS protokolüne sahip olmasına önem vermek
 • Sitede yazar bulunacaksa yazarların isimlerini paylaşmak ve hangi içeriklerin hangi yazara ait olduğunu belirtmek
 • Web sitesinin otoriter sitelere bağlantı vermesini sağlamak ve bu sayede güven kazanmak
 • Sitede Çerez Politikası, KVKK ve Gizlilik Metni olmasına sağlamak

Bu taktikleri uygulanması durumunda web sitesinin EAT uyumlu olmasını sağlanabilir. Bu sayede de sitenin Google’da ki sıralamasının yükselmesi mümkün olabilir.